25. 2. svátek má Liliana




Mléko v sáčku a máslo, které nešlo namazat. Vzpomínáte na jídlo před revolucí?

NEJČTENĚJŠÍ
13. listopadu 2021   (12:02)
Mléko v sáčku a máslo, které nešlo namazat. Vzpomínáte na jídlo před revolucí?
foto: MěÚ Příbram/archivní fotografie

Přestože odborníci tvrdí, že před sametovou revolucí nebyly potraviny kvalitnější než dnes, mnozí nedají na tehdejší produkty dopustit.


Žádné krabicové mléko, ale pěkně v sáčku. Poctivé máslo, které nešlo namazat. Dětem na mlsání polárkový dort, Vitacit nebo Jesenku. Masové konzervy na dovolenou pod stan. Také si občas s nostalgií vzpomenete? Přestože odborníci tvrdí, že před sametovou revolucí nebyly potraviny kvalitnější než dnes, mnozí z těch, kteří tuto dobu pamatují, nedají na tehdejší produkty dopustit.

Zatímco v závodních jídelnách vévodila univerzální hnědá omáčka neslané a nemastné chuti, jídelní lístky některých restaurací byly pestré. V nabídce nebyly jen dvě polévky, ale rovnou několik. Mezi nimi například krupicová či jaternicová. Dětské jídlo, to nebyl kuřecí řízek s hranolky, ale plněný paprikový lusk s rýží. Dnes najdete fazole maximálně v tortille, dříve jste jich dostali plný talíř. Kdo nerad luštěniny, mohl si objednat špenát s brambory, knedlíky s vejci, květákový mozeček či selskou omeletu s červenou řepou.
Na druhou stranu byla i spousta pohostinských zařízení, která zůstala u pověstné hnědé omáčky a pro zpestření nabízela maximálně katův šleh. Co měly však restaurace společné, byl způsob přípravy jídel. Před dvaatřiceti lety kuchyním nevládly fritovací hrnce, lidé neznali jídla z mikrovlnky. Knedlíky se sice již tehdy vozily zmražené, ale tenkrát ještě polotovary v kuchyních nedominovaly tolik jako dnes.
Málo libového masa, všudypřítomná mouka a tuk. Tradiční česká jídla nahrávala přebytečným kilogramům. A tak se držely různé diety. Ty spočívaly vždy v konzumaci jedné potraviny. Mezi nejčastější patřila jogurtová, banánová, bramborová, vajíčková, uhlovodanová či grapefruitová. S tou poslední však byla v době nedostatku citrusů v Česku velká potíž.

Oproti dnešku ve městech fungovalo více lahůdkářství, automatů, ovocných a mléčných barů. Ve větších městech se objevují první fast foody. Kromě hranolků s růžovou omáčkou (směs kečupu a tatarky) nabízí také boršč, pirožky s masem, moskevský biftek či podlouhlé plněné žemle zvané bagety. Lidé nový systém obsluhy zpočátku nechápali, ale rychle si zvykli a ve fast foodech byly neustálé fronty.
Ač máme příští týden dvaatřicet let po revoluci a na trhu je široká nabídka světových kuchyní, mnozí z nás si dodnes hýčkají své tradiční chutě. Výzkumy tvrdí, že valná většina Čechů řadí mezi svá nejoblíbenější jídla řízek, guláš, smažený sýr, svíčkovou a knedlo-zelo-vepřo. Vypadá to tedy, že i přes všudypřítomná gastronomická lákadla zůstávají naše chutě věrné Česku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V … ON-LINE PŘENOS Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé … U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné … Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a … NEPŘEHLÉDNĚTE Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Fotbalová hřiště na Příbramsku se brzy znovu zaplní a přípravy na novou soutěžní … SPORT V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici Nehoda se stala před osmou hodinou ráno na silnici v katastru obce Narysov. Podle … AKTUALIZOVÁNO Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku Jediná pobočka Senior Pointu ve Středočeském kraji je v Příbrami a slaví významné … ROZHOVOR Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C! Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C! Pořádně deštivý víkend a mokrý start týdne máme za sebou. Český hydrometeorologický … Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer Milovníci tance, kvalitní literatury i výborného piva, zpozorněte! 21. ročník … KULTURA
Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst Nateklý prst, kovový prstýnek, který nejde sundat. A kdo pomůže? Hasiči!
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz