Mláďata nám nenoste, nejsou opuštěná, naléhají záchranáři
14. února 2021 (11:12)
foto: pribram.cz
Mrzne až praští, přesto se v přírodě již rodí první mláďata. Jejich nepřítelem je často lidská dobrá vůle.
Každoročně se jako první mláďata objevují v záchranných stanicích malí zajíčci. Bohužel tato mláďata mají velmi nejistou budoucnost, kvůli odběru z přírody velmi často umírají.
Mláďata se rodí stoprocentně vybavena pro přežití. Na svět přicházejí na přelomu ledna a února, proto se také rodí osrstěná a schopná dobře udržovat tělesnou teplotu. Zaječí mléko je velmi vydatné, umožňuje matce kojit pouze jedenkrát za 24 hodin. V ostatním čase se zaječice u mláďat nezdržuje. Tím příroda malé zajíčky chrání před predátory, které by přilákal výrazný pach matky.
Mnoho lidí se domnívá, že když naleznou mládě bez jeho matky, potřebuje lidskou pomoc. To je veliký omyl. Stres, který je spojen s převozem, lidskou péčí a přechod na umělou stravu, která zcela neodpovídá mateřskému mléku, může být pro zajíčata osudný. Úmrtnost zcela zdravých mláďat přivezených do záchranných stanic je bohužel vysoká.
Chcete-li mláděti zajíce polního být nápomocni, nikdy na ně nesahejte, pokud není viditelně zraněno, neberte ho domů, ani pokud leží na sněhu a mrzne. Ochraňte ho před svým psem nebo kočkou!
Druhým nejčastějším důvodem, pro který se zajíčci dostávají do záchranných stanic, je totiž pokousání. Takový zajíček lidskou pomoc potřebuje, ale jeho šance na život jsou pramalé, když sečteme negativa umělého odchovu popsaná výše, spolu s bakteriální infekcí zanesenou do 60 gramového tělíčka zuby predátora.
Člověk je rozpínavý a zvířata se přizpůsobují. Zajíce polní můžete dnes potkat i v centrech měst. U nás např. na náměstí 17. listopadu nebo v blízkosti stánku s občerstvením u II. polikliniky. Než zakročíte, vzpomeňte, že u matky mají největší šanci na přežití.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jitka Kocíková
Další články
Pohonné hmoty v Příbrami: Naftu některé čerpačky zdražily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 41,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
V Podlesí se rozloučí s prázdninami. Děti čeká rýžování zlata i seskok parašutistů
Poslední srpnová sobota, 29. srpna, bude v Podlesí patřit dětem, soutěžím, tanci i …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tipy na víkend: Rozlučte se s létem skvělými pokrmy a nápoji nebo některou z řady kulturních akcí!
Poslední srpnový víkend bude opět velmi rozmanitý. Milovníci dobrého jídla a pití …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Česko čekají nebezpečné bouřky! Jihozápad dostal nejvyšší stupeň výstrahy
Dnešní bouřky mohou být na jihozápadě Čech mimořádně nebezpečné. Služba Estofex poprvé …
AKTUÁLNĚ
Piknik na Nováku je zpět. Už tuto sobotu nabídne téměř 40 stánků, chilli i novou „pivní“ soutěž
Už tuto sobotu 29. srpna se areál Nového rybníku v Příbrami znovu zaplní vůněmi a …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Lesopark Litavka i Vojtěch se mění k nepoznání. Nové iHřiště, nabíječky i lavičky z odpadu
Lesoparky Vojtěch i Litavka se mění. Město vylepšuje naučnou stezku, doplňuje nový …
AKTUÁLNĚ
Konec prázdnin ve velkém stylu. Dobříšské pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu i zasloužený odpočinek
Poslední prázdninový víkend si zaslouží pořádnou tečku. Pokud ještě nevíte, kam …
DOBŘÍŠ
Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami
Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého …
TIP NA VÝLET
Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava
Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na …
AKTUÁLNĚ
Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace
Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz …
DOPRAVA




