18. 1. svátek má Vladislav
Mistryně světa v kickboxu: My děti na hřiště dostaneme

27. září 2019   (06:12)
Mistryně světa v kickboxu: My děti na hřiště dostaneme

Situace je skutečně katastrofální. Stát dnes vynakládá ročně zhruba 30 miliard korun jen kvůli tomu, že se děti nehýbou.


Děti se čím dál méně hýbou. Než by sportovaly, tráví svůj volný čas v sedě u počítačů. Ani v Příbrami není situace jiná. Je zde spousta sportovních plácků, které však mnohdy zejí prázdnotou. Radní města si to uvědomují. Založili pracovní skupinu Sport 2030, která má jediný úkol - dostat děti na hřiště. Jednou ze členů této skupiny je i mistryně světa v kickboxu Renáta Vesecká.

Ve čtvrtek 12. září 2019 proběhla v Příbrami historicky první veřejná beseda o sportu. Právě Renáta Vesecká o tuto konferenci již delší dobu usilovala. „Všichni mi dopředu říkali, že je to zbytečné, ale pak na besedu sami přišli a byli v šoku. Ta data totiž šokující jsou," uvedla.

„Návštěvnost byla dobrá, ale určitě si beseda zasloužila mnohem více posluchačů. Výhodou je, že se dá vyhledat na YouTube," dodala.  

Co se tedy konkrétně na konferenci řešilo?
Mluvilo se o zdravotních problémech dětí. O tom, že za všemi dětskými nemocemi stojí strava a nedostatek pohybu. Diskutoval se také přístup škol ke sportu. Máme spoustu pedagogů, kteří tělesnou výchovu berou jako druhořadou. Když se něco nestihne při matematice, tak se to dožene místo tělocviku. Za běhání o přestávce dostanou děti poznámku. Běžně sedí v lavicích šest hodin denně. Chceme poukázat na to, že to není dobře. 

Nebyl přístup škol dříve lepší?
Nemám ráda takové to rozdělení na lepší a horší dobu. Faktem ale je, že nás na prvním stupni pouštěli o přestávkách ven. Dnes je u školy ohromný dvůr a celý den je prázdný. Děti by i rády vyběhly ven, ale nesmí. Aby třeba nezakoply. My bychom naopak dětem měli říct - o přestávce se proběhni, je to zdravé.

Učíte tělesnou výchovu na střední škole. Jak děti motivujete k pohybu?
Sami rodiče za mnou chodí a ptají se, zda tělesná výchova třikrát týdně není moc. A já říkám: Není. Děti by měly mít denně minimálně 60 minut aktivitu, při které se zadýchají.

Čím dál častěji nosí žáci na hodiny tělesné výchovy různé omluvenky. Já jsem ve svých hodinách omluvenky odbourala. Mám na to svou metodu – kdo necvičí, musí vypracovat teoretickou práci na téma sport a pohyb. Není to jen o kopírování textu, musí sami tvořit a vyjádřit svůj vlastní názor. A oni pak najednou zjistí, že je lepší se proběhnout.

Na druhou stranu, ty jejich práce jsou moc zajímavé. Třeba psychosomatika je velmi zaujala. Najednou zjistili, že je celou dobu bolí břicho jen proto, že mají třeba strach jít do školy.
 
Je dobře, když rodiče nutí své děti podávat ve sportu odmala co nejvyšší výkony? 
Rodiče, kteří na své děti odmala tlačí, aby podávaly co nejvyšší výkony, a jednostranně je zatěžují, to nedělají dobře. Do třinácti let by měla převládat všestrannost. 
 
Jak tedy chcete zamezit tomu, aby děti trávily veškerý volný čas u počítačů? 
Nechceme je do sportu nutit, ale ukázat jim, že je fakt zábava se hýbat a to, co zažijí při sportu, nikde jinde nezažijí. Pohyb je pro ně přirozený a ony ho milují. Jen nemají možnost, jak k němu přijít.

A právě škola je místo, kde lze pohyb dětem nejsnáze ukázat. Pokud se dítě při hodině tělocviku šíleně nudí, tak si doma raději sedne k počítači. Když ale pozná, že je to neskutečná zábava a že mu pohyb dává emoce a radost, samo bude chtít ven na hřiště. A pak ty plácky ve městě nebudou prázdné. Chceme na plácky dostat i trenéry, pořádat pro děti turnaje, sportovní odpoledne.

„Situace je skutečně katastrofální. Stát dnes vynakládá ročně zhruba 30 miliard korun jen kvůli tomu, že se děti nehýbou. Shora od státu nic nepřijde, musíme tedy jako město začít sami. Kdyby se alespoň kousek povedl, tak je to dobře," dodala Renáta Vesecká. 

Sportovala již od dětství. Věnovala se atletice a úpolovým sportům. Ve 21 letech začala trénovat box a kickbox. Svou závodní kariéru ukončila ve třiceti letech a od té doby své zkušenosti z výkonnostního tréninku předává svým svěřencům jako profesionální kondiční trenér.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01)


Související články

Nenech to být. Aplikaci proti šikaně využívají i děti na Příbramsku Do projektu je v tuto chvíli přihlášeno 22 příbramských škol, ze kterých bylo doposud dětmi nahlášeno 54 případů šikany 15. ledna 2020   (16:10) Do základních škol míří profesionální trenéři, budou učit děti sportovat Trenéři do škol je projekt, který má dětem ukázat kouzlo sportu, nastartovat v nich lásku k pohybu. Po několika měsících přípravných prací nastává doba, kdy projekt bude spuštěn na všech příbramských školách. 15. ledna 2020   (06:08) Naučné stezky, farmářské trhy, příměstské tábory. Místní akční skupiny zlepšují život na venkově Místní akční skupina Podbrdsko na jaře vyhlásí dotaci ve výši zhruba 7 milionů korun na podporu a rozvoj obcí a spolků v regionu 3. ledna 2020   (06:00) Seerius spojuje světy. Ukazuje dětem, že každý člověk je výjimečný. I ten, který se liší Projekt neziskové organizace Seerius je zaměřený na osvětu v mateřských a základních školách. Přibližuje dětem svět lidí s různým znevýhodněním a aktivně tak přispívá k tomu, aby se děti se speciálními potřebami ve škole cítily dobře 28. prosince 2019   (12:55) Lovecký zámeček v Brdech čeká již roky na rekonstrukci. Situaci zkomplikoval kůrovec V zámečku Tři Trubky, který byl prohlášen kulturní památkou, by mělo vzniknout centrum Brd. V objektu přesunutého seníku bude skanzen 25. prosince 2019   (07:26)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz