15. 10. svátek má Tereza

Mistryně světa v kickboxu: My děti na hřiště dostaneme

27. září 2019   (06:12)
Mistryně světa v kickboxu: My děti na hřiště dostaneme

Situace je skutečně katastrofální. Stát dnes vynakládá ročně zhruba 30 miliard korun jen kvůli tomu, že se děti nehýbou.


Děti se čím dál méně hýbou. Než by sportovaly, tráví svůj volný čas v sedě u počítačů. Ani v Příbrami není situace jiná. Je zde spousta sportovních plácků, které však mnohdy zejí prázdnotou. Radní města si to uvědomují. Založili pracovní skupinu Sport 2030, která má jediný úkol - dostat děti na hřiště. Jednou ze členů této skupiny je i mistryně světa v kickboxu Renáta Vesecká.

Ve čtvrtek 12. září 2019 proběhla v Příbrami historicky první veřejná beseda o sportu. Právě Renáta Vesecká o tuto konferenci již delší dobu usilovala. „Všichni mi dopředu říkali, že je to zbytečné, ale pak na besedu sami přišli a byli v šoku. Ta data totiž šokující jsou," uvedla.

„Návštěvnost byla dobrá, ale určitě si beseda zasloužila mnohem více posluchačů. Výhodou je, že se dá vyhledat na YouTube," dodala.  

Co se tedy konkrétně na konferenci řešilo?
Mluvilo se o zdravotních problémech dětí. O tom, že za všemi dětskými nemocemi stojí strava a nedostatek pohybu. Diskutoval se také přístup škol ke sportu. Máme spoustu pedagogů, kteří tělesnou výchovu berou jako druhořadou. Když se něco nestihne při matematice, tak se to dožene místo tělocviku. Za běhání o přestávce dostanou děti poznámku. Běžně sedí v lavicích šest hodin denně. Chceme poukázat na to, že to není dobře. 

Nebyl přístup škol dříve lepší?
Nemám ráda takové to rozdělení na lepší a horší dobu. Faktem ale je, že nás na prvním stupni pouštěli o přestávkách ven. Dnes je u školy ohromný dvůr a celý den je prázdný. Děti by i rády vyběhly ven, ale nesmí. Aby třeba nezakoply. My bychom naopak dětem měli říct - o přestávce se proběhni, je to zdravé.

Učíte tělesnou výchovu na střední škole. Jak děti motivujete k pohybu?
Sami rodiče za mnou chodí a ptají se, zda tělesná výchova třikrát týdně není moc. A já říkám: Není. Děti by měly mít denně minimálně 60 minut aktivitu, při které se zadýchají.

Čím dál častěji nosí žáci na hodiny tělesné výchovy různé omluvenky. Já jsem ve svých hodinách omluvenky odbourala. Mám na to svou metodu – kdo necvičí, musí vypracovat teoretickou práci na téma sport a pohyb. Není to jen o kopírování textu, musí sami tvořit a vyjádřit svůj vlastní názor. A oni pak najednou zjistí, že je lepší se proběhnout.

Na druhou stranu, ty jejich práce jsou moc zajímavé. Třeba psychosomatika je velmi zaujala. Najednou zjistili, že je celou dobu bolí břicho jen proto, že mají třeba strach jít do školy.
 
Je dobře, když rodiče nutí své děti podávat ve sportu odmala co nejvyšší výkony? 
Rodiče, kteří na své děti odmala tlačí, aby podávaly co nejvyšší výkony, a jednostranně je zatěžují, to nedělají dobře. Do třinácti let by měla převládat všestrannost. 
 
Jak tedy chcete zamezit tomu, aby děti trávily veškerý volný čas u počítačů? 
Nechceme je do sportu nutit, ale ukázat jim, že je fakt zábava se hýbat a to, co zažijí při sportu, nikde jinde nezažijí. Pohyb je pro ně přirozený a ony ho milují. Jen nemají možnost, jak k němu přijít.

A právě škola je místo, kde lze pohyb dětem nejsnáze ukázat. Pokud se dítě při hodině tělocviku šíleně nudí, tak si doma raději sedne k počítači. Když ale pozná, že je to neskutečná zábava a že mu pohyb dává emoce a radost, samo bude chtít ven na hřiště. A pak ty plácky ve městě nebudou prázdné. Chceme na plácky dostat i trenéry, pořádat pro děti turnaje, sportovní odpoledne.

„Situace je skutečně katastrofální. Stát dnes vynakládá ročně zhruba 30 miliard korun jen kvůli tomu, že se děti nehýbou. Shora od státu nic nepřijde, musíme tedy jako město začít sami. Kdyby se alespoň kousek povedl, tak je to dobře," dodala Renáta Vesecká. 

Sportovala již od dětství. Věnovala se atletice a úpolovým sportům. Ve 21 letech začala trénovat box a kickbox. Svou závodní kariéru ukončila ve třiceti letech a od té doby své zkušenosti z výkonnostního tréninku předává svým svěřencům jako profesionální kondiční trenér.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz