11. 5. svátek má Svatava

Místostarosta Peterka: Na volejbal nezanevřu, ale teď musím věnovat energii jinam

ROZHOVOR
2. dubna 2023   (19:09)
Místostarosta Peterka: Na volejbal nezanevřu, ale teď musím věnovat energii jinam
foto: Miroslav Peterka / se souhlasem

Jméno Miroslava Peterky bylo dlouhá léta spojeno s příbramským volejbalem.


Z hlasatelské kukaně ve volejbalové hale až do kanceláře místostarosty na příbramské radnici. Taková je cesta Miroslava Peterky (ODS), který na sport nezanevřel a jako jednu z priorit vidí právě jeho zvýšenou podporu. Během svého volebního mandátu by také chtěl začít pracovat na projektu jednotného sídla technických služeb, kde by byly soustředěny všechny jeho provozy. Co dalšího ho aktuálně zaměstnává a na co v rámci své volejbalové éry nejraději vzpomíná? To vše se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Máte za sebou několik prvních měsíců ve funkci místostarosty, jak si zvykáte?
Zvykám si pořád. Je to práce, kterou nelze předvídat, je to hodně různorodé a každým dnem se setkávám s novými výzvami k řešení. Na prostředí a lidi jsem si už zvykl a věřím, že si zvykli i ostatní na mě.

Po dlouhých letech končíte u příbramského volejbalu, kde jste zastával všechny možné funkce. Je ve Vás nějaká nostalgie?
Já jsem si za těch 25 let prošel několika funkcemi, od hlasatele, přes manažera až po předsedu klubu. To ze svého srdce nesmažete. Nostalgii vnímám velkou. Já už jsem v jednom rozhovoru říkal, že jsem si myslel, že v té hlasatelské kukani na volejbale jednou umřu a nedovedl jsem si představit, že to bude jinak. Jako místostarosta a předseda volejbalové klubu bych byl v neoddiskutovatelném střetu zájmu, což nechci. Něco končí, něco začíná, takový je život. Musím přiznat, že jsem už byl i trochu vyhořelý. Pokud bude zájem, budu v některých činnostech, například v tom komentování, pokračovat.
Už víte, co bude dál s klubem? Martin Böhm nakonec nabídku na vedení odmítl
Bavíme se o tom s Danem Rosenbaumem, protože ten se nabízí jako první, kdo by mohl dál převzít ten prapor. Scházíme se pravidelně a řešíme to. Doufám, že to bude pokračovat, vymýšlíme, jak to všechno zachovat.
Na jaký nejsilnější okamžik budete vzpomínat v souvislosti s volejbalem?
Byly to samozřejmě momenty, kdy se podařilo vyhrát bronzové medaile. Ty nám navíc vždy předávali u nás v hale v Příbrami. Lidé ve stoje tleskali a skandovali a jako součást týmu to prožíváte hrozně moc. Pak vzpomínám na mnoho mládežnických úspěchů. To špatné člověk z hlavy vytěsní…

Co by pro Vás bylo takovou pomyslnou medailí ve funkci místostarosty? Čeho byste chtěl dosáhnout?
Myslím, že konkrétně technickým službám hrozně chybí jedno místo, kde by měly veškeré zázemí, včetně kanceláří, techniky a všechno, co potřebují. Nyní jsou na několika místech ve městě. To by mohl být jeden z cílů, ale obávám se, že na to jsou ty čtyři roky v jednom volebním období moc krátké. Ale budu se snažit pro to udělat maximum. Plán, jak to aspoň posunout, už v hlavě mám, ale opravdu je to běh na dlouhou trať. Vše je navíc o penězích a město má i jiné priority. Co se týče sportu, rád bych zvýšil prostředky, které do něj půjdou, patříme k městům, které sport moc nepodporují. Příbram je v rámci své velikosti městem s velkým počtem dobrých sportovců, kteří patří ke špičce. Na to jakých zde dosahují sportovci výsledků a v jakých podmínkách je úctyhodné. Příbram by si zasloužila atletický stadion a novou sportovní halu a celkově další rozvoj sportovišť. Také se snažím dostát slibů z našeho volebního programu.
V jaké fázi je vůbec výstavba atletického stadionu?
Některé pozemky jsou už vykoupené, někde čekáme na změnu v územním plánu. Je připravena studie, což je práce mých předchůdců. Tento rok je vyčleněna suma na projektovou dokumentaci. Už jsme se bavili o tom, jak ji zadat. V dohledné době by měl být patrný další postup v tomto projektu.
Na starosti máte i knihovnu. Jak si vede po skončení epidemie koronaviru?
Knihovna se postupně vrací k těm číslům před vypuknutím covidu. Pořádá pravidelně různé akce pro dětské i dospělé čtenáře a musím říct, že paní ředitelka Šmídová a její kolektiv vedou knihovnu s takovou pečlivostí a láskou, která je opravdu příkladná.
Jak aktuálně probíhá revitalizace lesíka na Čertově pahorku?
Akci realizují technické služby v rámci participačního projektu. Zaznamenali jsme nevoli od několika místních občanů, kteří se vylekali vytěženého dřeva a pokácených stromů. V minulosti to tam bylo hodně zarostlé a našlo se i hodně nepořádku, včetně nějakých míst pro přespání bezdomovců. Ve spolupráci s odborem životního prostředí jsme provedli pokácení vybraných stromů, které byly nemocné, nebo potencionálně nebezpečné. K žádnému svévolnému kácení nedošlo. V rámci projektu bude prováděna i nová výsadba listnatých stromů a celá oblast by měla působit výrazně světlejším a vzdušnějším dojmem. Myslím, že ten prvotní šok bude brzy vystřídán pozitivním pohledem a lidé budou za tu finální podobu rádi. Občané se také hodně ptají, co se stalo s tím dřevem. Technické služby ho odvezly na pilu. Prkna budeme využívat například na ohrady u kontejnerových stání. Vše zužitkujeme.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci V sobotu 16. května se na Svaté Hoře uskuteční Pouť pedagogů. Toto setkání je určeno … AKTUÁLNĚ Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout Ačkoliv se ke konci prodlouženého víkendu den po dni oteplovalo, tohle příjemné počasí … POČASÍ Konec volnosti pro dodávky? EU zavádí povinné tachografy Konec volnosti pro dodávky? EU zavádí povinné tachografy Od 1. července 2026 začne v celé Evropské unii platit nová povinnost pro část dodávek. … DOPRAVA Uštknutí zmijí: jak správně reagovat a co nedělat Uštknutí zmijí: jak správně reagovat a co nedělat Teplé počasí láká do přírody, kde může dojít i ke kontaktu s hady. Odborníci … Fenomén LOOKSMAXXING: Děsivý trend nutí mladíky k domácímu lámání kostí! Fenomén LOOKSMAXXING: Děsivý trend nutí mladíky k domácímu lámání kostí! Zatímco dříve byla péče o vzhled doménou žen, dnes se do centra pozornosti dostávají … LIFESTYLE Hornické slavnosti do Příbrami přivezou hvězdy: Lenny, Pokáč, Prokop i Mňága a Žďorp Hornické slavnosti do Příbrami přivezou hvězdy: Lenny, Pokáč, Prokop i Mňága a Žďorp Příbram v červnu pořádá největší kulturní akcí roku. Na hornické slavnosti dorazí … NEPŘEHLÉDNĚTE V Anenské ulici zasahují hasiči. Hoří několik garáží V Anenské ulici zasahují hasiči. Hoří několik garáží Několik hasičských jednotek zasahuje v Příbrami v Anenské ulici. V neděli 10. května … AKTUALIZOVÁNO Jaro v plném proudu: Příroda kvete, ale alergici trpí. Příbram hlásí vysokou pylovou zátěž Jaro v plném proudu: Příroda kvete, ale alergici trpí. Příbram hlásí vysokou pylovou zátěž Příroda je stále plná květů. Dokvétají některé ovocné strom, louky se plní barvami a … PŘÍRODA Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy Středočeský kraj chce posílit silniční kontroly zaměřené na přetížená nákladní auta a … DOPRAVA
Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru Rekonstrukce příjezdové cesty ke Svaté Hoře skončila s výrazným předstihem. Dlažební … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz