Ministr zdravotnictví: Malé obchody otevřou možná za týden
22. listopadu 2020 (14:59)
foto: pribram.cz
Všechny obchody nyní nelze vzhledem ke stavu epidemie covidu-19 otevřít, protože by to znamenalo setkávání řady lidí, řekl Blatný.
Otevření malých obchodů zvýší podle statistik mobilitu obyvatel o desetinu až třetinu, řekl v dnešním pořadu Partie televize Prima ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Všechny obchody tak nyní nelze vzhledem ke stavu epidemie covidu-19 otevřít, protože by to znamenalo setkávání řady lidí. Podle protiepidemického systému PES je ale možné, že malé prodejny budou smět otevřít od pondělí 30. listopadu, dodal ministr.
Sněmovna tento týden v usnesení pověřila vládu, aby do pondělí 23. listopadu zajistila ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům. Vláda by měla podle poslanců nastavit provoz maloobchodních prodejen za stejných hygienických opatření, aby se v nich nekoncentrovali lidé.
Člen senátního výboru pro zdravotnictví Ondřej Šimetka (za ODS) na Primě označil za paradoxní, že lidé místo malých obchodů musí zboží shánět na internetu nebo v supermarketech, kam tak zamíří víc lidí. "Nevím, proč bychom si nemohli třeba boty koupit v malém krámku. Drobní živnostníci jsou schopní dodržovat ta pravidla stejně jako velcí," řekl.
Podle Blatného by malí živnostníci byli schopní splnit stejné hygienické požadavky jako supermarkety. Okamžité otevření malých obchodů, které jsou aktuálně až na výjimky zavřené, by ale přespříliš zvýšilo mobilitu lidí. "Dá se předpokládat desetiprocentní až třicetiprocentní nárůst. Problém je, že se dá do pohybu velký počet lidí a ti se budou vzájemně potkávat," uvedl.
Blatný uvedl, že Sněmovnu ignorovat nebude. "S velkou pravděpodobností to už do týdne budeme moci naplnit. Já postupuji dál podle tabulky PES a věřím, že když půjdou věci, jak se zdají, že půjdou, tak na přelomu listopadu a prosince budeme ve stupni, který za přísných opatření umožní otevřít všechny obchody a zbytek této diskriminace bude zrušen," uvedl.
Kritizované omezení, podle kterého smí do supermarketů jen jeden člověk na každých 15 metrů čtverečních, mělo podle Blatného fungovat už od září. "Je to i jeden z kroků, jak zrovnoprávnit velké řetězce a malé obchody," uvedl. Připustil však, že zavedení omezení osob na plochu v době, kdy se spíš plánuje rozvolňování opatření, může být těžké pochopit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Zbraňová amnestie je tady už pošesté
"Našli jste při vyklízení půdy starou zbraň nebo náboje po dědečkovi? Právě teď …
Opilí motoristé zůstávají vážným rizikem na silnicích Příbramska
Požití alkoholu před jízdou nebo během ní patří dlouhodobě mezi nejnebezpečnější …
Vánoční stromky v Příbrami nekončí na skládce, město je zpracuje
Technické služby města Příbrami zahájily svoz odstrojených vánočních stromků. Ty po …
Když lovkyně zpívá. Dagmar Jandová o soutěžích, Suchém a Svaté Hoře
Dáma, která s ledovým klidem odpovídá na ty nejzáludnější otázky v jedné z …
ROZHOVOR
Jak bezpečně postupovat při dopravní nehodě v zimním období
Zimní období výrazně zvyšuje riziko dopravních nehod. Přestože jsou podmínky na …
Větrné elektrárny u dálnice D4: příležitost, nebo zásah do krajiny? Příbramsko čeká na fakta
Větrné elektrárny u dálnice D4 se stávají jedním z nejdiskutovanějších témat na …
Když se černí čápi vydají na vandr
Uplynula řada let od chvíle, kdy jsem v bučině objevil hnízdiště černých čápů. Jednoho …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 …
AKTUÁLNĚ
Na cestách s cestovateli: sobotní dávka dobrodružství v příbramském divadle
Divadlo A. Dvořáka Příbram zve všechny milovníky cestování, dobrodružství a silných …
Rožmitál pod Třemšínem chystá 23. městský ples
Tradiční společenská událost roku se opět blíží. Město Rožmitál pod Třemšínem zve …




