Ministr školství Balaš dnes navštívil adaptační skupinu pro ukrajinské děti v Příbrami
19. srpna 2022 (17:39)
foto: Ministerstvo školství ČR
Příbramská adaptační skupina už obstarala zhruba 160 dětí, z nichž část tvoří předškoláci. Při dnešní návštěvě ministr mluvil s dětmi ze dvou skupin školního věku, jsou mezi nimi uprchlíci například z Kyjeva, Charkova i dalších měst.
Větší kapacity pro ukrajinské děti mají školy mimo Prahu. Zatím se zapsalo kolem 57.000 žáků z Ukrajiny, původní odhad byl asi 130.000. Přesnější počet bude jasný v září. Situace je nepřehledná, protože část lidí se vrátila na Ukrajinu, další naopak přicházejí. Střízlivý odhad zatím je, že dosavadní počet zůstane, řekl na dnešním brífinku v Příbrami ministr školství Vladimír Balaš (STAN), který zde navštívil adaptační skupinu pro ukrajinské děti.
Podle ministra je vzdělávání pro uprchlíky důležité nejen kvůli získání znalostí, ale také kvůli sociálním efektům výuky. Ukrajinští rodiče by se podle něj neměli bát se v ČR přestěhovat, protože kapacity škol jsou rozdělené nerovnoměrně. "Není nutno žít pouze v Praze a v okolí Prahy, ale že možná budou děti mít větší šanci dostat se do školy někde jinde," uvedl Balaš. Podle něj je problém s kapacitou škol hlavně v Praze, a to i pro české žáky. Kapacity jsou nedostatečné také třeba v prstenci kolem Prahy, v okolí Brna a také v Karlových Varech.
Protože v některých školách budou třídy zcela zaplněné, ministerstvo řeší, jak učitelům pomoci. "Rádi bychom do hry vtáhli ukrajinské učitele nebo lidi, kteří mají patřičné vzdělání," řekl Balaš. Podle něj případně ani nemusí mít vzdělání, ale budou muset být schopní asistovat v adaptačních a integračních programech. Ministerstvo už má na asistenty vyčleněné peníze, shání je i ve spolupráci s ukrajinským velvyslanectvím. Chystané adaptační skupiny budou určené i pro mládež od 15 do 18 let, aby ani ti, kteří už nespadají pod povinnou školní docházku, nezůstali bezprizorní, doplnil ministr.
Příbramská adaptační skupina už obstarala zhruba 160 dětí, z nichž část tvoří předškoláci. Při dnešní návštěvě ministr mluvil s dětmi ze dvou skupin školního věku, jsou mezi nimi uprchlíci například z Kyjeva, Charkova i dalších měst. Balaš se též zúčastnil výuky českého jazyka, která při adaptačních skupinách funguje. Téměř všechny děti v Příbrami jsou do školy přijaté.
Ministerstvo v aktuálním projektu podpořilo adaptační skupiny pro 30.000 dětí. Podle Balaše je jejich cílem prevence psychických problémů i rizika vyloučenosti dětí. Skupiny provozuje přes 400 organizátorů s finanční podporou zhruba 300 milionů korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Anketa: Blíží se komunální volby, komu dáte svůj hlas?
•Konvalinka: Když se právo mění v nástroj
•Ministerstvo navrhlo pro příští rok další milostivé léto, týkalo by se nedoplatků daní
Další články
Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku
Celková kriminalita v České republice v roce 2025 opět klesla, zároveň se ale výrazně …
Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny
Zastupitelé na lednovém jednání projednají návrh na odpis nedobytné pohledávky ve výši …
Politika
Péče o zachování brdské krajiny vyšla loni na skoro osm milionů korun
Ani v roce 2025 nezůstala Chráněná krajinná oblast Brdy bez pozornosti. Péče o zdejší …
Sociálních pohřbů přibylo. Výrazný nárůst je v Příbrami
Počet sociálních pohřbů v některých větších městech Středočeského kraje v posledních …
Nejdelší tunel středočeské D3 roste rychleji, než čekali. První čtvrtina je hotová
Průzkumná štola pro tunel Kamenná Vrata na budoucí středočeské D3 — v úseku mezi …
AKTUÁLNĚ
Masopust: Nejbarevnější česká tradice, která přežila staletí
Tři králové symbolicky uzavřeli vánoční čas a začalo období, kdy se svět obrací vzhůru …
Masopust
/VIDEO/ Obránci zvířat protestovali před prodejnou COOP proti prodeji vajec z klecových chovů
Organizace OBRAZ – obránci zvířat uspořádala v pátek 23. ledna ráno protestní akci …
FOTO
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV a MOL
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,90 …
AKTUÁLNĚ
Dům s cenou 20 milionů a energetickým štítkem G. Zastupitelé rozhodnou, zda půjde do dražby
Zastupitelstvo města Příbram bude ve středu 28. ledna rozhodovat o dalším osudu …
Politika
Tipy na víkend: Nové filmy a návrat oblíbeného divadelního představení pro děti
O víkendu se můžete těšit na další filmové premiéry – pro ty nejmenší diváky, ale i …




