vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   23. 9. 2020
Bohutín 3
Březnice 11
Chotilsko 1
Čím 3
Dobříš 28
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 6
Hluboš 3
Jablonná 2
Jince 3
Kamýk nad Vlt. 7
Klučenice 1
Kosova Hora 2
Lazsko 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Malá Hraštice 2
Milín 3
Mokrovraty 2
Narysov 2
Nechvalice 6
Nečín 4
Nedrahovice 2
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 4
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 147
Příčovy 5
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 13
Rybníky 2
Sedlčany 14
Sedlec-Prčice 5
Smolotely 2
Stará Huť 8
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Třebsko 1
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1
Zduchovice 1

Ministr obrany v Jincích: Dělostřelci se mohou těšit na nové zbraně

4. června 2020   (15:29)
Ministr obrany v Jincích: Dělostřelci se mohou těšit na nové zbraně

Lubomír Metnar dnes při své návštěvě u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích potvrdil, že ministerstvo má v úmyslu vojákům koupit děla Caesar od francouzské společnosti Nexter. Smlouva na 52 kusů této techniky by mohla být podepsána do konce roku, zakázka předpokládá minimálně 40procentní zapojení domácího průmyslu.


Ministr se po prohlídce základny a techniky, kterou vojáci používají, netajil tím, že část vojenské techniky je již opravdu zastaralá. Dělostřelci podle něj pracují v době 70. či 80. let.

„Vojáci se mohou těšit na nové zbraně. Naše armáda potřebuje nová děla, je to jeden ze čtyř současných strategických modernizačních projektů. Houfnice DANA jsou staré 40 let, mají oproti aliančním standardům poloviční dostřel a polovina jich je v tuto chvíli nebojeschopná,“ řekl v této souvislosti ministr obrany.
Průzkumy trhu a studie proveditelnosti podle Lubomíra Metnara podrobně posoudily celkem osm moderních systémů různých výrobců. „Na základě výsledků armádní experti jednoznačně preferují pořízení 52 samohybných děl Caesar od francouzského výrobce Nexter. Ministerstvo se proto rozhodlo zahájit jednání s výrobcem tak, aby smlouvu bylo případně možné uzavřít ještě v tomto roce.“
Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata sdělil, že děla Caesar patří k nejmodernějším na světě. Mezi nejdůležitější posuzované parametry podle něj patřil dostřel, který je se speciální municí 55 km a se standardní 42 km. Dále rychlost střelby, jež bude několikanásobně vyšší než u nyní používaných prostředků a také použitý podvozek. Caesar bude umístěn na podvozku Tatra 8x8, který vyrobí česká firma Tatra Trucks.

„Ve válkách jednadvacátého století vyhrává ten, kdo má lepší informace, dostřelí dál a víc toho vidí. Právě to tato nová dělostřelecká technika jednoznačně naplňuje,“ říká generál Opata a dodává, že by nová děla měla v armádě sloužit dalších třicet let.
Dělostřelci mají v Jincích k dispozici 48 samohybných houfnic DANA. Podle velitele jineckého útvaru plukovníka gšt. Milana Kaliny je naprostá většina funkční s výjimkou asi osmi kusů. Jejich udržování v provozuschopnosti je ale podle něj náročné.

Během návštěvy ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata také uctili památku velitele družstva dělostřeleckého průzkumu rotného Mariana Mutla, který zahynul během výcviku v září 2013.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Vladimír Marek
foto: army.cz

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Víkendová studená fronta odstartuje v Příbrami topnou sezonu Víkendová studená fronta odstartuje v Příbrami topnou sezonu Bible čtivě a pro všechny. Překlad pro čtenáře 21. století představí jeho autor v Březnici Bible čtivě a pro všechny. Překlad pro čtenáře 21. století představí jeho autor v Březnici V bývalé jezuitské koleji v Březnici se dnes setkáte s teologem a překladatelem Alexandrem Flekem. Projektem moderního překladu Bible strávil s kolegy patnáct let. 24. září 2020   (08:15) Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko Soubor novinek vrací do hry řadu opatření, která si Češi mohou pamatovat z jara. 24. září 2020   (06:33) Podívejte se na Příbram z výšky! Příležitost nabídne Den věží a rozhleden Podívejte se na Příbram z výšky! Příležitost nabídne Den věží a rozhleden Věže Hornického muzea a svatohorská zvonice budou 28. září zpřístupněny za symbolické vstupné. 24. září 2020   (06:04) Rožmitálská zásahová jednotka postoupila do finále ankety Dobrovolní hasiči roku 2020 Rožmitálská zásahová jednotka postoupila do finále ankety Dobrovolní hasiči roku 2020 Podpořte svým hlasem výjezdovou jednotku Rožmitálských dobrovolných hasičů, kteří se probojovali do finále 10. ročníku ankety. 23. září 2020   (19:57) Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici. Plánujeme další protestní akce, řekl Kareš Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici. Plánujeme další protestní akce, řekl Kareš Prymula vyhlásil další opatření proti covidu Prymula vyhlásil další opatření proti covidu V nemocnicích je podle Prymuly potřeba zapojit kapacity, které nejsou teď vyčleněny pro pacienty s covidem-19. Lůžka s ventilátory jsou téměř zaplněná. 23. září 2020   (13:54) Bistro na Nováku má za sebou více než uspokojivou sezonu Bistro na Nováku má za sebou více než uspokojivou sezonu Sportovní zařízení města Příbram (SZM), provozovatel SeZaM bistra, si letošní letní sezonu na Nováku chválí. K vysokým tržbám bistra přispěly jak tematické večery a další akce v areálu, tak i rozšíření nabídky o zdravá a čerstvá jídla. 23. září 2020   (11:22) Příbram investuje do rozšíření kamerového systému Příbram investuje do rozšíření kamerového systému Nové kamery přibudou v Březohorské, Čechovské, Šachetní a Průběžné ulici. 23. září 2020   (10:26)
Elektřina zlevní. ČEZ sníží cenu pro domácnosti o zhruba devět procent, lidé ušetří několik stovek korun Elektřina zlevní. ČEZ sníží cenu pro domácnosti o zhruba devět procent, lidé ušetří několik stovek korun Za každou megawatthodinu zákazníci podle firmy uspoří zhruba 230 korun 23. září 2020   (09:35) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz