Ministr dopravy Kupka si prohlédl, jak pokračuje stavba nové dálnice D4
15. března 2023 (06:38)
foto: Jiří Janoušek/Svengali Communications
Ministr na svém výjezdu postupně navštívil několik míst, na kterých stavební práce aktuálně probíhají. Jednou ze zastávek byl například zářez u Milína, kde od konce loňského roku probíhá rozsáhlé odstřelování a s tím související práce na odtěžení skalního masivu Kojetín stojícího v trase budoucí dálnice.
Krátce po zahájení letošní stavební sezóny se s průběhem dostavby dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti dopravní infrastruktury, přijel přímo do terénu seznámit ministr dopravy Martin Kupka. V doprovodu zástupců koncesionáře a zhotovitele si prohlédl klíčová místa budoucí dálnice a přesvědčil se, že investice, která je referenční pro další PPP projekty, pokračuje podle předpokladů.
S aktuálními podrobnými informacemi o probíhajících pracích seznámili ministra dopravy zástupce koncesionáře, generální ředitel Via Salis a výkonný ředitel VINCI Highways pro Střední Evropu Christian Biegert, a za zhotovitele, společnost DIVia stavební, Martin Borovka, generální ředitel Skupiny VINCI Construction CS. Návštěvy se zúčastnil i Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic, které zajišťovalo inženýrskou činnost před zahájením projektu.
„Stavba D4 je vnímána od začátku jako referenční projekt pro rozhodování o dalším využitím PPP modelu při jiných stavbách, například dálničních nebo železničních. Jak jsem se mohl přesvědčit, práce zde pokračují naplno, staví se po celé délce trasy a dálnice tu vzniká skoro před očima,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.
Ministr na svém výjezdu postupně navštívil několik míst, na kterých stavební práce aktuálně probíhají. Jednou ze zastávek byl například zářez u Milína, kde od konce loňského roku probíhá rozsáhlé odstřelování a s tím související práce na odtěžení skalního masivu Kojetín stojícího v trase budoucí dálnice. Dalšími zastávkami na trase byly dva nově vznikající mosty u Milína a Zalužan, křižovatka Lety s novou obalovnou a mobilní betonárkou nebo estakáda nad řekou Skalicí.
Ministr dopravy plánuje stavbu D4 navštívit letos minimálně ještě jednou, a to v květnu, kdy uplynou dva roky od zahájení stavby.
Projekt PPP (Public Private Partnership) D4 realizuje sdružení Via Salis složené z francouzských firem VINCI Highways a Meridiam. Investice zahrnuje projektování, financování a stavbu 32 km dálnice D4 z Příbrami do Písku a modernizaci a údržbu dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. Stavba bude podle smlouvy se státem hotova v prosinci 2024 a dalších 25 let bude konsorcium dálnici provozovat. Stavební práce provádí společnost DIVia stavební, která patří do Skupiny VINCI Construction CS, provoz a údržbu na existujících téměř 16 kilometrech od 1. 7. 2021 obstarává ve speciálním režimu společnost Via Salis Operations, vlastněné ze 100 % VINCI Highways.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Policisté na Příbramsku pronásledovali řidiče pod vlivem drog
•V Příbrami se do konce srpna uzavírá Školní ulice. Silničáři již umístili nové dopravní značky
•Celé Česko zasáhne dnes a v sobotu silný vítr o rychlosti až 110 km/h
Další články
Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče
Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V …
ON-LINE PŘENOS
Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek!
Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé …
U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno
Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné …
Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst
Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu
Fotbalová hřiště na Příbramsku se brzy znovu zaplní a přípravy na novou soutěžní …
SPORT
V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici
Nehoda se stala před osmou hodinou ráno na silnici v katastru obce Narysov. Podle …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku
Jediná pobočka Senior Pointu ve Středočeském kraji je v Příbrami a slaví významné …
ROZHOVOR
Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C!
Pořádně deštivý víkend a mokrý start týdne máme za sebou. Český hydrometeorologický …
Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer
Milovníci tance, kvalitní literatury i výborného piva, zpozorněte! 21. ročník …
KULTURA
Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst
Nateklý prst, kovový prstýnek, který nejde sundat. A kdo pomůže? Hasiči!




