28. 5. svátek má Vilém




Ministr a policejní prezident ocenili policisty za zásah v bance

11. ledna 2019   (06:09)
Ministr a policejní prezident ocenili policisty za zásah v bance

Samotný zákrok byl rychle proveden, dobře proveden a nikomu se nic nestalo, s výjimkou lehkého zranění pachatele



Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a policejní prezident Jan Švejdar dnes v Borku u Rokycan na výcvikové základně ocenili 32 středočeských policistů a příslušníků Útvaru rychlého nasazení (URNA) za prosincový zásah v bance v Příbrami. Ozbrojený pachatel tam držel rukojmí. Policie je při zásahu osvobodila a pachatele zadržela. Kromě lehkého zranění pachatele nebyl nikdo zraněn. Finanční odměnu a poděkování si ve středu převzali zasahující policisté, včetně například příslušníků z obvodního oddělení, vyjednavače a tiskové mluvčí.

Zásah proti osmadvacetiletému pachateli, který držel zpočátku devět rukojmí, byl podle Švejdara naprosto profesionální. "Velmi dobře tam zafungovalo opatření okolo, to znamená příprava k zákroku, velení fungovalo úplně bezvadně, ten samotný zákrok byl rychle proveden, dobře proveden a nikomu se nic nestalo, s výjimkou lehkého zranění pachatele. To je ukázka práce policie tak, jak to má být," řekl Švejdar.

Pachatel přepadl pobočku Unicredit Bank. V budově držel devět rukojmí - dva zaměstnance banky a sedm klientů. Jednoho zákazníka propustil ještě před příjezdem zásahové jednotky. Téměř po třech hodinách do banky vnikli příslušníci URNA a muže zadrželi. Podle dřívějších informací policie měl muž krátkou střelnou zbraň, kterou jednou vystřelil do stropu.
Na zásah v podobné situaci, kdy pachatel drží rukojmí, členové URNA nacvičují. Ve skutečnosti ale takové případy nejsou běžné, řekl ČTK ředitel útvaru Libor Lochman. "Takový zákrok s rukojmími byl výjimečný, ale jinak absolvujeme kolem 50 zákroků ročně, z toho je asi 30 při zatýkání nebezpečného pachatele. Důležité bylo, že nám kolegové z Příbrami připravili skvěle situaci, díky tomu zásah probíhal velice dobře," řekl.

Zpětně hodnotí zásah dobře také velitel zasahujícího týmu URNA. "Zásahů tohoto typu, že by byli rukojmí, je minimálně. Takové případy jsou vždy výjimečné. Myslím, že bych nic neměnil. Dopadlo to nejlépe, jak to mohlo dopadnout," řekl ČTK.

URNA funguje od roku 1981 a podle Lochmana má přes sto vycvičených specialistů a vybavení na světové úrovni. "Vždycky ale potřebujeme nějaké další vybavení," poznamenal. Hamáček policistům připomněl, že vláda schválila pořízení dvou velkých vrtulníků, které by měli používat právě členové URNA.
"Důvod je jednoduchý, URNA potřebuje v případě nebezpečí a nasazení být přepravena najednou jako jeden tým. Do těch současných vrtulníků se celý tým nevejde a přeprava probíhá na několikrát, to z taktických důvodů nevyhovuje," uvedl. V současnosti se vytváří takzvaný rodný list na až dvoumiliardovou zakázku. Až bude ve výběrovém řízení vybrán dodavatel, potrvá vlastní výroba strojů 18 až 36 měsíců, řekl Hamáček. "Já bych byl rád, kdyby do konce volebního období této vlády už URNA vrtulníky měla," dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Lada Pešková kš








Další články

Do Příbrami míří první ročník Víkendu aktivních seniorů, dorazí i Kateřina Cajthamlová Do Příbrami míří první ročník Víkendu aktivních seniorů, dorazí i Kateřina Cajthamlová Co kdyby stáří nebylo o zpomalování, ale o nové energii, pohybu a setkávání? Právě na … ZAJÍMAVOSTI Nemocnice zve na tradiční gospelový koncert. Maranatha Gospel Choir vystoupí v Příbrami už 3. června Nemocnice zve na tradiční gospelový koncert. Maranatha Gospel Choir vystoupí v Příbrami už 3. června Koncert je určen všem bez rozdílu a není na něj třeba žádná vstupenka. Kauza dálničního monopostu na D4 se vrací do Příbrami, krajský úřad zrušil původní rozhodnutí Kauza dálničního monopostu na D4 se vrací do Příbrami, krajský úřad zrušil původní rozhodnutí Případ jízdy závodního monopostu v barvách Ferrari po dálnici D4, který v uplynulých … AKTUÁLNĚ Evropa se rozpaluje: Vlna veder láme rekordy. Riziko požárů v Česku roste i s větrem Evropa se rozpaluje: Vlna veder láme rekordy. Riziko požárů v Česku roste i s větrem Nejen Česká republika, ale především západní Evropa zažívá mimořádnou a v mnoha … AKTUÁLNĚ Příbram slaví titul mistra České republiky v kickboxu Příbram slaví titul mistra České republiky v kickboxu Na mistrovství České republiky v kickboxu v Lovosicích uspěli dva zástupci … SPORT Kamýk slaví 65 let: přehrada, která drží Vltavu na uzdě, se výjimečně otevírá lidem! Kamýk slaví 65 let: přehrada, která drží Vltavu na uzdě, se výjimečně otevírá lidem! Vodní dílo Kamýk, jeden z méně nápadných, ale naprosto klíčových článků Vltavské … ZAJÍMAVOSTI V lese u Hudčic na Březnicku hořel lesní porost, na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči společně s techniky energetické společnosti ČEZ V lese u Hudčic na Březnicku hořel lesní porost, na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči společně s techniky energetické společnosti ČEZ K nahlášení mimořádné události došlo v úterý odpoledne krátce po šestnácté hodině. … AKTUALIZOVÁNO Hudební maraton v centru Příbrami. SchoolStock přiveze mladé talenty z celého regionu Hudební maraton v centru Příbrami. SchoolStock přiveze mladé talenty z celého regionu Hudba různých žánrů, mladé talenty i celodenní festivalová atmosféra. Náměstí T. G. … KULTURA Inspektoři odhalili už tisícovky závad a vybrali na pokutách desítky milionů Inspektoři odhalili už tisícovky závad a vybrali na pokutách desítky milionů Inspekce silniční dopravy (INSID) dál pokračuje v kontrolách kamionů a nákladních … DOPRAVA
KFC po kritice promluvilo: „Měli jsme s vámi mluvit dříve,“ přiznává řetězec KFC po kritice promluvilo: „Měli jsme s vámi mluvit dříve,“ přiznává řetězec Fastfoodový řetězec KFC zveřejnil omluvu zákazníkům a oznámil rozsáhlé změny ve … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz