3. 3. svátek má Kamil




Ministerstvo školství zveřejnilo informace pro ředitele škol pro případ stávky

20. listopadu 2023   (12:43)
Ministerstvo školství zveřejnilo informace pro ředitele škol pro případ stávky
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Stávkovat může jakýkoliv zaměstnanec školy, tedy i její ředitel.


Ministerstvo školství zveřejnilo informace pro ředitele základních, středních a mateřských škol pro případ stávky zaměstnanců školy. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily školské odbory na pondělí 27. listopadu, usilují o více peněz pro školství na příští rok. Ředitelé v dokumentu najdou informace o postupu ředitele školy, pracovněprávních aspektech stávky i o tom, jak vyřešit školní stravování.

Stávkovat může jakýkoliv zaměstnanec školy, tedy i její ředitel. Ten však plní zároveň úkoly zaměstnavatele, proto vždy odpovídá za zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti. Aby mohla být plánovaná akce označená za stávku, musí být řediteli školy oznámena nejméně tři pracovní dny dopředu. Zároveň má být ustanoven stávkový výbor, který řediteli předá informace o důvodech stávky a jejím trvání, stejně jako seznam účastníků stávky a jména zástupců stávkového výboru nebo kontaktní osoby.
Na základě těchto informací pak ředitel rozhodne, zda může škola zůstat v provozu. Pokud ne, může vyhlásit ředitelské volno nebo přerušení provozu. Podle ministerstva školství je ředitelské volno volnem pro žáky, nikoliv pro zaměstnance. O přerušení či omezení provozu školy musí ředitel informovat zřizovatele.
Zaměstnancům, kteří se zapojí do stávky nenáleží plat. Pokud se škola uzavře, můžou pedagogičtí pracovníci, kteří se do stávky nezapojí, vykonávat nepřímou pedagogickou činnost mimo pracoviště, tedy například se věnovat přípravám či studiu.

Pokud zůstane škola v provozu, ale uzavře se její jídelna, musí ředitelé dětem zajistit náhradní oběd od jiného dodavatele případně nevařit a zajistit studené balíčky. Školy se můžou rozhodnout, že zajistí péči o děti ve školních družinách, pokud zůstanou v provozu. I v takovém případě musí dětem zajistit stravu.
Nedostatek peněz ve školách by podle odborů způsobil výrazný pokles počtu hodin věnovaných výuce a omezení možnosti škol dělit třídy na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější. Zároveň by se zvyšoval počet žáků ve třídách, školy by omezovaly volitelné předměty nebo by se ohrozila existence malotřídek. Stávkou chtějí odbory také zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců, jako jsou vychovatelé, asistenti pedagoga nebo školní psychologové. Odmítají, aby ředitelé škol museli z peněz na platy hradit stonajícím zaměstnancům dávky v nemoci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy Město Příbram připravuje novou obecně závaznou vyhlášku, která má omezit hlučné … BLESKOVÁ ZPRÁVA Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu S prvními jarními paprsky přichází i nová muzejní sezóna. Podbrdské muzeum v Rožmitále … Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Fotbal má na Příbramsku silnou tradici a své fanoušky napříč generacemi. Každý víkend … ANKETA Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Za otrávení své matky metanolem si muž z Příbramska odpyká 15 let vězení. Trest mu v … AKTUÁLNĚ Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Vidina exotické dovolené, slunce a odpočinku se dvěma ženám během chvíle proměnila v … KRIMI Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence Nová část dálnice D4, která vznikla jako první český dálniční projekt formou PPP, má … DOPRAVA Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků Petr Svoboda z Příbrami má sen, který by většina lidí vzdala po prvním pokusu. On ne. … NEPŘEHLÉDNĚTE Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům u vlakového a autobusového nádraží byl jedním z nejsledovanějších … POLITIKA Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk … NÁZOR
Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz