31. 7. svátek má Ignác




Ministerstvo rozeslalo školám informace k maturitám a přijímacím zkouškám

16. března 2021   (15:54)
Ministerstvo rozeslalo školám informace k maturitám a přijímacím zkouškám
foto: pribram.cz, ČTK

Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune ze začátku května na 24. až 26. květen.


Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí podepsal mimořádná opatření k ohlášeným úpravám maturitních a přijímacích zkoušek ve středních školách. Podrobné informace úřad rozeslal do škol. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Podle materiálu platí, že se kvůli covidu-19 posunou přijímací zkoušky z dubna na květen, maturity začnou poslední květnový týden a ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka budou nepovinné, jak ministr oznámil minulý týden.

Jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory, které se měly konat mezi 12. a 15. dubnem, se kvůli epidemii přesunou na čtyřletých oborech na 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích na 5. a 6. května. Náhradní termíny budou 2. a 3. června. Školní přijímací zkoušky se posunou z 12. až 28. dubna na 3. až 19. května, o konkrétních termínech musí ředitelé rozhodnout do 9. dubna. Pokud bude škola organizovat vlastní přijímací zkoušky i jednotné testy, musí se konat ve stejný den. Výsledky zkoušek se budou moct uchazeči dovědět od 19. května, nejpozději 21. května.
Změny zahrnují i talentové zkoušky na sportovní gymnázia. Jejich období začalo v lednu a mělo trvat do konce března. Pokud uchazeči ještě nemají zkoušky za sebou, může ředitel zkoušky posunout rovněž do 19. května. O změně termínů může škola rozhodnout do 26. března. Talentové zkoušky se mohou konat i v jiných termínech než jednotná přijímací zkouška.

Podobně jako loni se u jednotných přijímacích zkoušek organizovaných Cermatem letos prodlouží čas, a to u testu z češtiny z 60 na 70 minut a v matematice ze 70 na 85 minut. Jednotné zkoušky budou ale letos povinné jen na víceletých gymnáziích, na čtyřletých oborech se konat nemusí. Ředitelé škol se mohli rozhodnout, zda místo zkoušek organizovaných Cermatem budou dělat jen vlastní školní přijímací zkoušky, případně budou moci přijmout uchazeče bez zkoušek, pokud jejich počet nepřesáhne počet nabízených míst. Většina škol nicméně podle zjištění ČTK zůstala u jednotných přijímacích testů.

Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune ze začátku května na 24. až 26. květen. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Letošní maturanti nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Plaga uvedl, že tyto úpravy jsou konečné.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický Trendy v interiérovém designu se letos posouvají směrem k větší útulnosti a … ZAJÍMAVOSTI Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Operační střediska tísňových linek 158 a 112 přijala dnes po půl druhé odpoledne … AKTUALIZOVÁNO Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí Česko čeká velmi proměnlivý víkend. Pátek přinese vrchol současné vlny veder, kdy … AKTUÁLNĚ Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program Milovníci železnice, historie i rodiny s dětmi si přijdou na své v sobotu 1. srpna, … TIP NA VÝLET Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera Příbramský klub Peklo se po prázdninové pauze znovu otevírá a hned startuje silným … KULTURA Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala naléhavé varování před … AKTUÁLNĚ Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit? Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit? Podpora v nezaměstnanosti může v prvních měsících dosáhnout až 38 500 korun. V době, … ANKETA Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a … ZAJÍMAVOSTI Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na … SPORT
Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz