27. 1. svátek má Ingrid
Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům

5. prosince 2019   (19:46)
Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům

Ministerstvo kultury se začalo zabývat návrhem na prohlášení mostu za kulturní památku


V Dobříši vznikla petice proti bourání kamenného mostu přes Pilský potok. Stavba je ve špatném stavu a krajská správa a údržba silnic ji chce nahradit novým mostem, který se má tomu původnímu co nejvíce podobat. Okrašlovací spolek Dobříš s tím nesouhlasí a chce demolici zabránit prohlášením mostu za kulturní památku.

Most byl podle petice vybudován kolem roku 1830 jako miniaturní replika Karlova mostu v Praze. Předseda okrašlovacího spolku Petr Kadlec upozornil na to, že jde o poslední klasický kamenný most v Dobříši, který vydržel do současnosti. Autoři petice stavbu považují za doklad tvůrčích schopností a práce člověka a žádají, aby byla prohlášena za kulturní památku.

„Přehnaná výstavba, která se již asi nikdy nezastaví a mnohé velice rozporuplné zásahy do vzhledu města nás zavazuje bojovat za záchranu historických objektů, které v našem městě ještě jsou," stojí v petici.

Ivana Awwadová z tiskového oddělení ministerstva kultury potvrdila obdržení projektu. Ministerstvo vyzvalo již středočeské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), aby most posoudilo. V případě, že bude vykazovat památkové hodnoty, měl by NPÚ vypracovat řádný odborný podnět na prohlášení za kulturní památku a podklady zaslat ministerstvu.

"Zatím tedy ministerstvo kultury nemá podklady, které by dokládaly skutečnou památkovou hodnotu tohoto mostu a na základě kterých by mohlo být zahájeno řízení o jeho prohlášení za kulturní památku dle zákona o státní památkové péči," dodala Awwadová.

Podle Heleny Frintové z krajského úřadu je most velmi poškozený a nelze ho zachránit v původním stavu. Krajská správa a údržba silnic chce stavební akci zahájit v příštím roce po zpracování projektové dokumentace, vydání stavebního povolení a výběru stavební firmy. "Dle požadavku města bude nový most co nejvíce podobný původnímu mostu se středovým pilířem a kamenným obklademů“.

Most údajně vznikl na památku tragické události, kdy se s nevěstou Marií Annou Kloibrovou z Českého Krumlova v červnu 1829 v brodu převrhl kočár a dívka se v rozvodněném Pilském potoce utopila. Stavbu zaplatila její rodina. S prosbou o ochranu tohoto místa se lidé obraceli ke svatému Janu Nepomuckému a v souvislosti s tím byla na mostě postavena jeho socha.

"Pokud budete mít možnost, zastavte se někdy na lávce pro pěší a koukněte se na tento most, jenž byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu v Praze. Jedná se totiž o poslední klasický kamenný most v Dobříši, který přečkal až do současnosti. Až zmizí, zmizí i kus naší historie," uvedl pro pribram.cz Petr Kadlec.

V Dobříši vznikla petice proti bourání …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Příbramská nemocnice kvůli chřipce omezuje návštěvy Příbramská nemocnice kvůli chřipce omezuje návštěvy Omezení platí až do odvolání. 27. ledna 2020   (10:00) Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Sestřih hovorů naleznete v článku 27. ledna 2020   (08:47) Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Most přes Pilský potok bude projednáván na pondělním zasedání dobříšského zastupitelstva 27. ledna 2020   (06:15) Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Příčinu střetu dvou vozidel prošetřují policisté, silnice je v místě zledovatělá. 26. ledna 2020   (19:35) Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Přestože jsou jinečtí dělostřelci uvedeni na startovní listině, extrémního víceboje se letos nezúčastní 26. ledna 2020   (18:38) Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Jednorázové roušky momentálně nejdou ani objednat, říká příbramská lékárnice 26. ledna 2020   (14:49) Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Střední Čechy může už v neděli večer zasáhnout námraza. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí hrozí řidičům na silnicích, klouzat budou ale také chodníky. 26. ledna 2020   (12:55) Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Moniččina cesta za snem začala před pěti lety v nácvikovém kiosku společnosti Alka o.p.s. Zde se osmělila a naučila se mluvit s cizími lidmi 26. ledna 2020   (10:42) Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Duel skončil v neprospěch příbramské bojovnice, připsala si tak čtvrtou porážku v řadě. 26. ledna 2020   (07:23) V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno K dnešnímu dni dluží majitelé psů městské kase přes 155 tisíc korun 26. ledna 2020   (06:39)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz