Milostivé léto bude mít pokračování, zbaví dlužníky nedoplatků na daních a sociálním pojištění
26. ledna 2023 (19:27)
foto: ilustrační, Pixabay (Tumisu)
Podmínkou pro odpuštění tzv. příslušenství dluhu bude uhrazení původní dlužné částky.
V letošním roce se lidé budou moci vymanit z části svých dluhů na daních a sociálním pojištění. V tomto týdnu prošly vládním schválením návrhy zákonů ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí, které navazují na předchozí dvě vlny tzv. Milostivého léta.
Daňové milostivé léto se bude týkat odpuštění nebo zániku některých nedoplatků na dani a příslušenství, spravovaných orgány Finanční a Celní správy ČR a ve výjimečných případech i samotným ministerstvem. „Chystané daňové milostivé léto bude určitou daňovou amnestií, kterou podle našich dat mohou využít desítky tisíc dlužníků. Velký význam bude mít jak pro tyto dlužníky, tak pro stát, kterému odpadne povinnost neefektivního a zdlouhavého vymáhání dlouhodobě obtížně dobytných, a přitom často bagatelních pohledávek,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura. Dlužníci budou moci požádat o odpuštění příslušenství daně jako např. úroků nebo penále, pokud uhradí původní dlužnou částku (jistinu) v období od 1. července do 30. listopadu 2023. Oddlužení se vztahuje k dluhům vzniklým do 30. září 2022. Některé, nízké nedoplatky pak k 1. červenci automaticky zaniknou.
Pojistné milostivé léto umožní zbavit se pohledávek vůči správě sociálního zabezpečení vymáhaných v rámci tzv. správní exekuce. „Mluvíme o mimořádném odpouštění penále, při kterém využijeme naše zkušenosti s předchozím Milostivým létem I a II. U nich byly ale poměrně striktní podmínky a vztahovaly se pouze na pohledávky vymáhané soudními exekutory. Navíc se pojistné milostivé léto týká i právnických osob,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podmínkou odpuštění penále a exekučních nákladů je uhrazení dlužného pojistného, které evidovala příslušná správa sociálního zabezpečení k 30. září 2022. Finálním termínem pro zaplacení je 30. listopad 2023, příp. se plátce dohodne na splátkového režimu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•V druhém kole mělo možnost volit v Příbrami osm koronavirových voličů, přijeli dva
•O Cenu hejtmanky 2022 zabojuje řada osobností z Příbramska
•Volba příštího prezidenta začala na stanovišti pro lidi s koronavirem
Další články
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup
Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, …
ROZHOVOR
Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory
Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká …
ZAJÍMAVOSTI
Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst
Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje …
DOPRAVA
Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti
Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a …
AKTUÁLNĚ
Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace
Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to …
AKTUÁLNĚ
Zimní sezóna na nové D4: sypače najezdily téměř 40 tisíc kilometrů
Zimní údržba nové dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem byla pro tým Via Salis Operations …
DOPRAVA
Malý, ale neohrožený. To je kulíšek nejmenší
Je nejmenší, ale zároveň nejodvážnější a možná i nejdrzejší sovou. Ano, řeč je o …
POZNÁVÁME BRDY




