Milín hostí mezinárodní kamenosochařské sympozium „Národy v pohybu – lidé na cestě“
FOTOGALERIE
26. června 2025 (14:41)
Dalších 5 fotografií v galerii
foto: Ilustrační foto / M. Kunt / Hornické muzeum Příbram
Ve dnech 16.až 28. června pokračuje v Milíně jedinečné kamenosochařské sympozium s názvem „Národy v pohybu – lidé na cestě“. Umělecká akce s mezinárodním přesahem vzniká ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram a Středočeským krajem a přinese do veřejného prostoru nové sochy s hlubokým humanitním poselstvím.
Obec Milín se v druhé polovině června proměnilo v centrum uměleckého dění. Od 16. do 28. června zde probíhá kamenosochařské sympozium, které připomene téma migrace, solidarity a lidskosti napříč historií i současností.
Sympozium vzniká ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram a za podpory Středočeského kraje. Účast na něm přislíbili sochaři z České republiky – Jitka Kůsová, Itálie – Paolo Vivian, Simon Rauter a z Ukrajiny – Vladyslav Volosenko. Během několika dnů vytvoří přímo na místě nové kamenné plastiky, které budou trvalou připomínkou otevřenosti, se kterou lidé po staletí přijímali uprchlíky a vyhnance.
„Sympozium i vznikající sochy jsou poděkováním všem, kdo kdykoli v dějinách otevřeli své dveře, náruč a srdce lidem vyhnaným ze svých domovů,“ uvádí organizátoři.
Vyvrcholením celé akce bude slavnostní vernisáž, která proběhne v sobotu 28. června od 17:30 na místě zvaném Na Homoli pod kostelem sv. Václava v Milíně. Veřejnost je srdečně zvána, aby si přišla prohlédnout výsledky této výjimečné spolupráce a setkala se s autory děl osobně.
„Sympozium i vznikající sochy jsou poděkováním všem, kdo kdykoli v dějinách otevřeli své dveře, náruč a srdce lidem vyhnaným ze svých domovů,“ uvádí organizátoři.
Vyvrcholením celé akce bude slavnostní vernisáž, která proběhne v sobotu 28. června od 17:30 na místě zvaném Na Homoli pod kostelem sv. Václava v Milíně. Veřejnost je srdečně zvána, aby si přišla prohlédnout výsledky této výjimečné spolupráce a setkala se s autory děl osobně.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Anna Svobodová
Související
•Výstraha: Ve čtvrtek hrozí vedra, silné bouřky a přívalové deště
•Loutky v galerii oživily Příbram divadlem, hudbou i výtvarným uměním
•Divadelní léto začíná! Letní scény Divadla A. Dvořáka v lese, na zámku i ve skanzenu
Další články
Vysokochlumecké peklo znovu ožije. Mikulášská tradice přiláká děti i dospělé
Tradiční akce Vysokochlumecké peklo se po roce opět vrací. V pátek 5. prosince od 16 …
Nemocnice Hořovice získala titul Nejlepší porodnice Středočeského kraje
Nemocnice Hořovice slaví významný úspěch v prestižní volbě Porodnice roku portálu …
Město Příbram schválilo rozpočet na rok 2026, velké investice mají zelenou
Na posledním letošním zasedání zastupitelstva města Příbram zastupitelé schválili …
Politika
Nové dálnice v roce 2026: ŘSD otevře desítky kilometrů. Příbram na svůj obchvat zatím čeká
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 zprovoznit téměř 40 kilometrů …
Adventní čas v Rožmitále nabízí bazárek, koncerty i mikulášskou nadílku
Rožmitál pod Třemšínem se v prosinci rozezní vánoční atmosférou. Město a místní …
Z druhé strany lavičky: Bedna není volnočasovka. Je to záchytný bod
Druhý díl ze série reportáží o nízkoprahových službách, terénní pomoci a životě bez …
Zimní Srdíčkové dny zaplaví Příbram. Usměvavá srdíčka pomohou nemocným dětem
Jen týden po skončení sbírky Srdce dětem se dobrovolníci znovu vydávají do ulic. …
Sledujte s námi online zasedání zastupitelstva, na programu bude pyrotechnika nebo změna územního plánu v lokalitě Fantova louka
Ve středu 3. prosince od 16:00 hodin se v jednacím sále na náměstí T. G. Masaryka (čp. …
ON-LINE PŘENOS
Vandalismus v Příbrami: Zničené i ukradené adventní dekorace, světelný beránek za 40 tisíc je pryč
Advent sotva začal a už se ptáme: zůstane nám vůbec něco z vánoční výzdoby do Vánoc? V …
FOTOGALERIE
Nehoda osobáku a nákladního vozu komplikují dopravu v křižovatce s Dobříšskou ulicí
V křižovatce silnic III/11417 a I/18 v Dobříšské ulici v Příbrami se stala ve středu …









