21. 6. svátek má Alois
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Miliarda pro zájezdové dopravce je uvolněna. Podporu potřebují i podnikatelé z Příbramska

27. října 2020   (06:48)
Miliarda pro zájezdové dopravce je uvolněna. Podporu potřebují i podnikatelé z Příbramska
foto: pribram.cz

Ministerstvo dopravy spustilo program finanční pomoci pro provozovatele nepravidelné autobusové dopravy Covid-Bus. Vysoké ztráty poznamenaly také firmy z Příbramska.


V polovině října schválila vláda podporu zájezdovým dopravcům ve výši jedné miliardy korun. Finanční injekci z programu Covid-Bus, který byl spuštěn 26. října, potřebují i firmy z Příbramska. O ekonomické situaci provozovatelů autobusové dopravy, které negativně zasáhla první jarní vlna pandemie, jsme poprvé informovali před několika měsíci. Již tehdy zmiňovala velké provozní komplikace např. společnost Hejnal – Turismo z Ouběnic.
 

Od začátku koronavirové krize doposud zaznamenal značnou ztrátu ve výši 85 % také dopravce Brdabus z Rožmitálu pod Třemšínem a aktuální výhled pro zbytek roku není vůbec optimistický. „Pokud to takto bude pokračovat, ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku autobusy asi nevyjedou. Veškeré objednávky jsme rušili,“ říká podnikatel František Brda.
 
Dopravě Brdabus nepomohla s vyrovnáním propadu ani letní sezóna. „Během léta jsme měli minimální počet jízd. Zrušit jsme totiž museli také všechny objednávky dopravy dětí, které byly na letních táborech,“ doplňuje František Brda.
 
Provozovatel několika autobusů tedy velmi uvítal intervenci sdružení dopravců Česmad Bohemia a iniciativy Za autobusy, která vyústila ve vládní finanční pomoc zájezdovým společnostem. „Jednotlivcům se v rámci celé republiky těžko bojuje za vlastní práva. Jsme moc rádi, že se díky této podpoře trochu narovnají naše ztráty,“ dodává František Brda s vysvětlením, že v oblasti zájezdové dopravy je vyžadováno plno povinných plateb, které je nutné uhradit i v případě, že autobusy stojí.
 

Výše podpory bude odvozena od emisní třídy autobusu, a to s ohledem na předpoklad, že vyšší emisní třída s nižším dopadem na životní prostředí znamená vyšší pořizovací cenu autobusu. Dále záleží na kapacitě autobusu podle počtu sedaček. Rozhodné období, se kterým program kalkuluje, je určeno od 12. března do 30. června.
 
Elektronickou žádost o podporu mohou zájezdoví dopravci podávat od 26. října do 25. listopadu. Podrobnosti k využití programu Covid-Bus uvádí ministerstvo dopravy na svém webu.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz