27. 1. svátek má Ingrid
Mikulášská tradice by neměla přesáhnout rozumnou míru. Jsou děti, které začnou koktat a mají noční děsy

5. prosince 2019   (06:26)
Mikulášská tradice by neměla přesáhnout rozumnou míru. Jsou děti, které začnou koktat a mají noční děsy

„Důležitou postavou v mikulášském příběhu jsou rodiče se svou zodpovědností,“ říká psycholog Mgr. Štěpán Duník


Mikuláš má svátek 6. prosince, v našich krajích ho ale slavíme už v jeho předvečer. Zatímco mužů s tímto křestním jménem po Česku nechodí příliš mnoho, těch s bílým plnovousem, biskupskou berlou a mitrou na hlavě bývá každoročně 5. prosince v ulicích požehnaně. Za českými dětmi chodí Mikuláš již od 13. století a jako symbol dobra a zla ho doprovází anděl s čertem. Pekelníků však dnes bývají v ulicích celé tlupy. A jsou to právě čerti, které malé děti často malují, když mají ztvárnit, čeho se nejvíce bojí.

Mnozí psychologové by čerty nejraději „zakázali“ úplně, jiní radí: „Když už musí čert být, vždy nad ním musí mít Mikuláš s andělem převahu. Dítě si tak na vlastní kůži zažije ten pocit, kdy dobro vítězí nad zlem.“

Rodiče, kteří si dnes domů pozvou mikulášskou družinu, by si podle psychologů měli každopádně uvědomit, že dítě do zhruba sedmi let považuje postavy Mikuláše, anděla a čerta za opravdové. Pokud tedy vypadá lucifer extrémně děsivě, může taková návštěva v dítěti zanechat i trvalejší následky.

Podle Mgr. Štěpána Duníka, vedoucího příbramského pracoviště  Pedagogicko-psychologické poradny Středočeského kraje, jsou důležitou postavou v mikulášském příběhu právě rodiče se svou rodičovskou zodpovědností.

„Záleží na nás na rodičích, zda-li si domů Mikuláše, anděla a čerty pozveme, či nikoli. Kdo jiný než my, rodiče, bychom měli nejlépe znát naše děti, jak jsou citlivé, jak reagují. Měli bychom mít na paměti, že setkání s čertem může být pro dítě velmi traumatizujícím zážitkem, který může způsobit koktání dítěte, noční děsy, úzkosti aj. Naopak jiné dítě tuto situaci zvládne velice dobře,“ zamýšlí se.

Pokud si přeci jen čerty domů pozveme, měla by podle něj celá návštěva proběhnout v přítomnosti rodičů. „Nenechávat dítě samotné. Dítě by mělo cítit bezpečí domova, oporu v rodičích, společné sdílení. Rodič by měl být stále s dítětem, které by mělo mít naprostou jistotu, že tatínek nebo maminka kdykoli zasáhne a ochrání ho,“  říká Štěpán Duník.

Psycholog  dále nepovažuje za vhodné používat tuto tradici jako výchovný prostředek. „Mikuláš, anděl a čert děti nevychovává. Děti vychováváme my, rodiče. Rovněž výchovu strachem (zlobíš, počkej, přijde čert, strčí tě do pytle a odnese tě do pekla) nepovažuji za vhodnou. Bohužel v řadě rodin se jedná o častý výchovný prostředek. Dosáhnout požadovaného chování dítěte strašením,“ dodává.

Neméně důležitý je podle něj i postoj ze strany Mikuláše, anděla a čertů. Ti by nikdy neměli sklouznout k demonstraci strachu. Jako vhodnější považuje spíše konstatování toho, co se podařilo a na druhou stranu toho, co se nepodařilo a co do budoucna můžeme zlepšit.

Tip redakce: Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Příbramská nemocnice kvůli chřipce omezuje návštěvy Příbramská nemocnice kvůli chřipce omezuje návštěvy Omezení platí až do odvolání. 27. ledna 2020   (10:00) Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Sestřih hovorů naleznete v článku 27. ledna 2020   (08:47) Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Most přes Pilský potok bude projednáván na pondělním zasedání dobříšského zastupitelstva 27. ledna 2020   (06:15) Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Příčinu střetu dvou vozidel prošetřují policisté, silnice je v místě zledovatělá. 26. ledna 2020   (19:35) Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Přestože jsou jinečtí dělostřelci uvedeni na startovní listině, extrémního víceboje se letos nezúčastní 26. ledna 2020   (18:38) Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Jednorázové roušky momentálně nejdou ani objednat, říká příbramská lékárnice 26. ledna 2020   (14:49) Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Střední Čechy může už v neděli večer zasáhnout námraza. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí hrozí řidičům na silnicích, klouzat budou ale také chodníky. 26. ledna 2020   (12:55) Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Moniččina cesta za snem začala před pěti lety v nácvikovém kiosku společnosti Alka o.p.s. Zde se osmělila a naučila se mluvit s cizími lidmi 26. ledna 2020   (10:42) Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Duel skončil v neprospěch příbramské bojovnice, připsala si tak čtvrtou porážku v řadě. 26. ledna 2020   (07:23) V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno K dnešnímu dni dluží majitelé psů městské kase přes 155 tisíc korun 26. ledna 2020   (06:39)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz