26. 6. svátek má Adriana

MHD v Příbrami zdarma?

PR
17. září 2018   (19:53)
MHD v Příbrami zdarma?

MHD v Příbrami zdarma, to není populismus, je to řešení..


Než na tuto konkrétní otázku odpovím, řeknu něco obecného. Nic není zadarmo. Vždy se musí něčím platit. Někdy penězi, jindy pohodlím nebo třeba časem. Otázkou je, zda vynaložené prostředky odpovídají tomu, co jsme získali. V tomto případě hrajeme hru s vysokými kartami, a tak se pojďme trochu zamyslet.
Provozování MHD Příbram stojí ročně ročně cca 32 milionů Kč. Pokud tuto částku ponížíme o  tržby z jízdného, zbývá 21 milionů.  Touto částkou dotuje město ze společné kasy ty občany města, kteří MHD využívají. Znamená to tedy, že pokud bychom rezignovali na výběr jízdného, městská kasa by byla chudší o dalších 11 milionů Kč. Pokud kdokoli prohlásí, že jízdné by mělo být „zadarmo“, druhým dechem by měl říci, kde na to vezmeme.

To byla jedna strana mince. Nyní se podíváme na stranu druhou, která je o poznání optimističtější.

Pokud bychom zavedli MHD v Příbrami zdarma, bylo by to proti roční kartě, která by mohla být za symbolickou částku (dejme tomu 100 Kč) k vyzvednutí na Městském úřadě. Ti, kteří by si roční kartu nevyzvedli, platili by v autobuse plné jízdné. Zkušenosti z těch několika málo měst, kde jízdné „zdarma“ zavedli, je takové, že výběr z jízdného nezmizel úplně, ale snížil se cca na jednu polovinu. Ztráta pro město z výpadku jízdného by se tak snížila na cca 6 milionů Kč.

Od listopadu 2019 budou platit nové standardy kvality pro MHD Příbram. MHD bude atraktivnější. Existuje však důvodná obava, že to, co dnes vadí cestujícím v MHD Příbram nejvíc, tj. opožďování spojů, to nevymizí. Spíše naopak. Čím přetíženější budou komunikace města v ranních a odpoledních špičkách, tím častěji bude docházet ke zpožďování spojů, a to i v případě, že bychom měli ty nejvymazlenější autobusy na světě.

Zkrátka řečeno, zvýšení kvality autobusů nestačí. Je třeba použít další nástroje. Tím druhým nástrojem by skutečně mohla být nabídka MHD v Příbrami zdarma. Kvalita MHD a bezplatné jízdné, to jsou silně motivační impulsy, které by měly tlačit na větší využívání MHD v poměru k osobní automobilové dopravě. Otázkou zůstává, kde a čím nahradit výpadek v tržbách. Jsem přesvědčený, že to možné je, a to navýšením ploch s placeným parkováním na těch místech, která bezprostředně neslouží k parkování vozidel u obytných budov.
Město Tábor vybírá na parkovném 18 milionů korun ročně. Město Příbram pouhých 6 milionů, a to ještě za lamentování řidičů nad drahotou. Určitá rezerva tu je.
Ten, kdo „pohrdne“ MHD a bude nutně chtít dojet svým automobilem až do centra města, bude si muset připlatit. To je obecný trend všech větších měst, a ať se nám líbí nebo nelíbí, jedná se často o jedinou možnost jak zabránit dopravnímu kolapsu.
Rovnice řešící dnešní rébus je tato:
Kvalitní MHD + MHD zdarma + reorganizace parkování v Příbrami = Čistší město + hladší doprava + úspora v kapsách těch, co dají přednost MHD před osobní dopravou automobilem.
Pokud zkoncentrujeme síly tímto směrem, výše uvedená rovnice může platit od prosince 2019.
MHD v Příbrami zdarma, to není populismus, je to řešení.

Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Ing. Jindřich Vařeka
starosta města Příbram

autor: Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram


Další články

V pondělí nás v redakci navštívilo miminko měsíce dubna V pondělí nás v redakci navštívilo miminko měsíce dubna Maminka a tatínek Karinky si přijeli pro zasloužený dárkový balíček 26. června 2019   (06:09) V domě s pečovatelskou službou v Rožmitále pod Třemšínem zahořelo lůžko V domě s pečovatelskou službou v Rožmitále pod Třemšínem zahořelo lůžko Bylo evakuováno celkem 13 osob, předběžná škoda činí 300 000 korun 25. června 2019   (22:17) Nejoblíbenější příbramskou herečkou je Anna Fixová, mezi herci se prosadil Jiří Vojta Nejoblíbenější příbramskou herečkou je Anna Fixová, mezi herci se prosadil Jiří Vojta Do ankety přišlo 1500 lístků. 25. června 2019   (19:57) Placení parkovného přes chytrý telefon je otázkou několika vteřin Placení parkovného přes chytrý telefon je otázkou několika vteřin Po instalaci aplikace, prvním zadání registrační značky a spárování s platební kartou již nemusíte při dalších platbách zadávat žádné údaje 25. června 2019   (16:55) Dopravní nehoda osobního automobilu omezuje provoz v ulici Husova Dopravní nehoda osobního automobilu omezuje provoz v ulici Husova Osobní vozidlo značky Hyundai narazilo do zábrany vedle vozovky a zablokovalo jeden jízdní pruh, na místě se tvoří kolony 25. června 2019   (14:37) AKTUÁLNĚ Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu V pátek 21. června měli občané možnost předkládat připomínky ke stavbě obchvatu. Své námitky podalo i samotné město 25. června 2019   (12:52) Alka má nové vedení Alka má nové vedení Novou ředitelkou je Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením. 25. června 2019   (09:51) Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Při sobotních dopravních nehodách bylo zraněno 11 osob, pro pět z nich přilétl vrtulník 25. června 2019   (07:31) Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Venkovní bazén pojede tento týden ve víkendovém režimu a otevře již v 11 hodin 25. června 2019   (06:01) Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Dechová zkouška u dotyčného vykázala hodnotu bezmála tři promile alkoholu. 24. června 2019   (19:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz