20. 1. svátek má Ilona




Mezi nominacemi na ceny Magnesia Litera je i detektivka z Příbrami

17. dubna 2025   (07:00)
Mezi nominacemi na ceny Magnesia Litera je i detektivka z Příbrami
foto: Tereza Bartošová / se souhlasem

Kniha Dceřina kletba příbramské autorky Terezy Bartošové se uchází o letošní cenu Litera za detektivku. Dalšími nominovanými jsou knihy Dravé zvěři napospas od Jany Jašové a Panoptikum pana Perkinse Ilony Dobrovolné.


Kriminální román Dceřina kletba vyšel vloni na jaře, kniha příbramské autorky Terezy Bartošové se uchází o letošní cenu Magnesia Litera v kategorii detektivek. „Jsem překvapená a zaskočená. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se člověk může se svým koníčkem dostat tak daleko,“ říká spisovatelka a lékařka k výběru své knihy mezi nominovaná díla.

Přestože je psaní pro Terezu Bartošovou stále volnočasovou zálibou, své knižní portfolio pilně rozšiřuje. Dceřina kletba je třetím dílem série Kriminálka z Příbrami, jejíž další pokračování právě vychází. Také v novince Svatební košile se čtenáři setkají s dvojicí vyšetřovatelů Tomášem Vyskočilem a Honzou Richterem. „Oba se zrodili v mé hlavě. Takoví, jaké by si je má dušička – a snad i duše čtenářů – přála i ve skutečnosti. Se zápalem pro spravedlnost, a přesto pochopením pro lidské slabosti a chyby,“ vysvětluje autorka, že své hrdiny vytvořila bez reálného předobrazu.
Spolu s Dceřinou kletbou bude o cenu Litera za detektivku usilovat kniha Dravé zvěři napospas loňské vítězky v této kategorii Jany Jašové a Panoptikem pana Perkinse od Ilony Dobrovolné. U Dceřiny kletby porota mimo jiné ocenila, že ukazuje, jak by mohl fungovat policejní sbor na malém městě. Ani v tomto případě není snahou Terezy Bartošové „kopírovat“ skutečnost. „Jsem pohádkář, prachsprostě si vymýšlím. Obávám se totiž, že popisovat skutečnou policejní práci by mě i čtenáře unudilo. Nejspíš bychom umřeli společně pod hromadou lejster a nezajímavých tabulek,“ přiznává spisovatelka.
Ceny Magnesia Litera jsou udělovány v jedenácti kategoriích včetně tří zvláštních žánrových (Litera za detektivku, Litera za fantastiku a Litera za humoristickou knihu), o něž byly rozšířeny v roce 2023. Přenos ze slavnostního vyhlášení můžete sledovat 24. dubna od 20.15 na programu ČT art.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Rok 2026 přinesl několik důležitých novinek v oblasti nemocenského a sociálního … Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie České republiky řeší na začátku roku 2026 zvýšený počet podvodů na sociálních … Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Rada města vybrala nabídku na rekonstrukci příbramské čistírny odpadních vod, … Politika Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů. Ošetřili téměř 144.000 pacientů, … Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v pondělí večer potvrdily. Nad … Počasí Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka patří mezi vysoce infekční virová onemocnění dýchacích cest a každoročně … Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Zima dává řidičům zabrat. Sníh, námraza a špatná viditelnost jsou každodenní realitou. … Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS České juniorky to dokázaly — potřetí v řadě vezou domů medaili z mistrovství světa. V … Sport Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Voda nabraná v noci z 18. na 19. ledna je podle starých tradic i některých moderních … Zajímavosti
Gastro agent: Pizzeria Sicilia Gastro agent: Pizzeria Sicilia Fast‑food má být rychlý, jednoduchý a cenově přijatelný. Ale i u rychlého občerstvení … Fast food
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz