Mezi lékaři je očkováno 88 procent, více než polovina lékařů má posilující dávku
8. prosince 2021 (13:42)
foto: ilustr/freepik
Nejnižší proočkovanost mají ostatní zdravotničtí pracovníci, těch se nenechala očkovat asi pětina a posilující dávku má méně než třetina.
Mezi lékaři je 88 procent očkovaných proti covidu, mezi sestrami 83 procent. Posilující dávku má 54 procent lékařů a 36 procent sester. Nejnižší proočkovanost mají ostatní zdravotničtí pracovníci, těch se nenechala očkovat asi pětina a posilující dávku má méně než třetina. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která na Metropolitním zdravotnickém kongresu prezentoval hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.
Proočkovanost u lékařů a sester se podle Smejkala stále zvyšuje. Zdravotníci také nyní chodí na posilující dávky, protože byli očkováni mezi prvními na začátku letošního roku. "Zdravotník, který má tři dávky, je podstatně méně rizikový než ten, který má dvě dávky," poznamenal Smejkal.
Nejnižší proočkovanost je mezi ostatním zdravotnickým personálem, dokončené očkování má 80 procent z nich. Podle ÚZIS profese sanitáře a fyzioterapeuta patřila mezi nejčastěji nakažené covidem. K 5. prosinci bylo mezi zdravotníky nakaženo 6356 lidí, z toho asi 900 lékařů, přes 2700 sester a zbytek jsou ostatní zdravotničtí pracovníci.
Smejkal podpořil zavedení povinného očkování mezi zdravotníky. "Očkování u zdravotníků je něco, co musíme vymáhat. Doufám, že u téhle profesní skupiny to bude povinné," řekl. V IKEM se podle Smejkala neočkovaní pracovníci musí každé tři dny podrobit PCR testu. Důvodem je mimo jiné to, že IKEM pečuje o rizikové pacienty a lidi po transplantacích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami
Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý …
AKTUÁLNĚ
Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy
Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Kozárovicích spadl muž ze žebříku
Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích.
Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu
Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků …
DOPRAVA
Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl
Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v …
POLITIKA
Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých
Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned …
Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí
Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru
Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, …
LIFESTYLE
Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas
Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v …
SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně!
Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří …
PŘÍRODA



