vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Mezi bezdomovci v Příbrami řádil covid, město je izolovalo v hotelu. Došlo i ke vzpouře

Nepřehlédněte
9. února 2021   (10:26)

Koronavirus je mezi bezdomovci tikající bomba, která však zatím díky krizovému štábu nevybuchla.


I mezi lidmi bez domova se zejména v posledních týdnech objevilo několik případů onemocnění covid-19. Podle ředitele Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbrami (CSZS) Tomáše Cipry nedošlo k nekontrolovanému šíření nemoci v této populaci, i když on sám ví, že covid je mezi bezdomovci tikající bomba, která však zatím nevybuchla.

Pracovníci sociálních služeb hledali způsob, jak zabránit šíření nemoci v komunitách lidí bez domova. „Na základě pokynů Krajské hygienické stanice v Příbrami jsme izolovali šest pozitivně testovaných osob do Nízkoprahového centra na Rynečku, z nichž jedna skončila v nemocnici. Po tuto dobu bylo zařízení pro ostatní klienty uzavřeno,“ řekl pribram.cz Cipra.
Centrum čekal další důležitý úkol, a to ostatní „spolubydlící“ umístit do karantény. „Jednalo se o osmnáct osob, kdy jsme dohledali patnáct z nich. Zbývající tři před karanténou utekli, s největší pravděpodobností do Prahy,“ řekl Cipra.
Pandemie lidem bez střechy nad hlavou paradoxně dokonce v mrazivých dnech pomohla
Na základě jednání krizového štábu bylo zřízeno dočasné ubytování v hotelu na zimním stadionu. Podle Cipry však nastalo několik komplikací. „Tito lidé jsou ve většině případech závislí na alkoholu a drogách. Řešili jsme mnoho vypjatých situací, nakonec jsme využili služeb bezpečnostní firmy. Došlo i na vzpouru, kdy se u nich začaly projevovat abstinenční příznaky,“ odtajnil Cipra.

Během ubytování pravidelně CSZS dováželo jídlo z domova pro seniory, čehož si ubytovaní moc nevážili a stále se dožadovali, aby jim mohli příbuzní nakupovat. „V několika případech jim známí pašovali pivo, jednou i vylili z lahve Kofolu a obsah nahradili vínem. Jindy jim zase házeli alkoholické nápoje do oken,“ doplnil Cipra s tím, že by chtěl všem spolupracujícím subjektům poděkovat. „Velmi si cením spolupráce s policií, hygieniky, městem a se všemi pracovníky centra a také s ředitelem Sportovních zařízení města Příbrami Janem Slabou, který nám prostory hotelu poskytl,“ dodal.
Podle starosti Jana Konvalinky to byl to nesmírně náročný úkol, který se zvládl díky obrovskému nasazení všech pracovníků z CSZS a ze Sportovních zařízení města Příbrami. „Prioritou pro nás byla ochrana zdraví našich občanů, nemohli jsme dopustit, aby se potenciálně infekční lidé pohybovali po ulicích. Náklady za krizové ubytování budeme uplatňovat u MPSV,“ řekl pribram.cz Konvalinka.
Za dvě kila vám řeknu, jaké to bylo
Během úterního rána byli bezdomovci z hotelu propuštěni. Většina z nich podle zjištění pribram.cz vyrazila na pivo do koloniálu na Rynečku. Cestou jsme se jich pokusili zeptat, jak izolaci zvládli, což většina odmítla s tím, že už se nemůžou dočkat vysněného zlatavého moku. „Za dvě kila vám řeknu, jaké to bylo,“ řekl nám jeden z nich. Jelikož jsme byli zvídaví, přistoupili jsme na požadavky.

„Na pokojích jsme byli po dvou po třech, docela to šlo. Teď pojedu asi do Prahy, pak se uvidí, co bude,“ řekl bezdomovec. Na otázku, jak to zvládl bez alkoholu deset dnů odpověděl, že to bylo docela těžké. „Rozepře mezi námi nebyly, jen jídla bylo málo. Když jsme udělali bordel, přinesli chleba a máslo,“ dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto a video: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz