Meteorologové: Zbylé listopadové týdny budou bez teplotních výkyvů a přinesou minimum srážek
15. listopadu 2021 (19:05)
foto: ilustr/pixabay
Dlouhodobý teplotní průměr v Česku je od 15. listopadu do 12. prosince 2,3 stupně Celsia. Nejteplejší byl v tomto období rok 2006, kdy průměr dosáhl 6,9 stupně Celsia. Naopak v roce 1998 klesl na minus 2,6 stupně, což je dosud nejméně.
Až do prosince bude v Česku přetrvávat počasí bez velkých teplotních výkyvů, podobně jako od poloviny října. Teploty se budou pohybovat kolem průměrů typických pro toto roční období. Do konce listopadu bude méně srážek. Vyplývá to z výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V tomto týdnu budou průměrná týdenní minima kolem dvou stupňů Celsia a maxima kolem osmi stupňů. "Během období teploty budou klesat a v posledním týdnu (od 6. prosince) se průměrná hodnota minima bude pohybovat kolem minus dvou stupňů Celsia, hodnota maxima pak kolem plus čtyř stupňů Celsia," uvedli meteorologové.
Dlouhodobý teplotní průměr v Česku je od 15. listopadu do 12. prosince 2,3 stupně Celsia. Nejteplejší byl v tomto období rok 2006, kdy průměr dosáhl 6,9 stupně Celsia. Naopak v roce 1998 klesl na minus 2,6 stupně, což je dosud nejméně.
"Z pohledu srážek se zdá, že se proměnlivý ráz počasí z posledních týdnů poněkud ustálí. Do konce listopadu se očekává méně srážek, než je obvyklé, a v první prosincové dekádě srážky budou odpovídat dlouhodobému normálu," uvedl ČHMÚ. Celkově by měly být příští čtyři týdny srážkové normální až slabě podnormální. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek je v tomto období 36 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku
Příbramští policisté pátrají po sedmatřicetiletém Tomáši Mitrovi, který je omezen na …
AKTUÁLNĚ
Krásnohorské léto 2026: víno, klobásy, hudba i strongmani. Víkend, který má tah
V Krásné Hoře nad Vltavou se o druhém srpnovém víkendu sejde výstava, víno, jarmark, …
KULTURA
Český vrtulník měl při hašení ve Francii 263 shozů vody, situaci ztěžoval vítr
Českým hasičům, kteří pomáhali s vrtulníkem hasit lesní požáry ve Francii, …
ZAJÍMAVOSTI
Domácí lavička je jiná. Marek Nikl čeká na Příbram v Jihlavě
V pátek 7. srpna od 17:45 hostí FC Vysočina Jihlava v rámci Chance ligy tým FK …
ROZHOVOR
Hollywood v Praze díky Příbrami. Petr Větrovský přiváží Dolpha Lundgrena
Po červnové návštěvě Arnolda Schwarzeneggera čeká české fanoušky další jméno, které …
KULTURA
Už za pár dní to vypukne! Hřiměždický lom znovu ovládnou odvážné skoky z desítek metrů
Už 7. a 8. srpna se zatopený lom v Hřiměždicích opět promění v centrum adrenalinu. …
AKTUALIZOVÁNO
Děravé jímky končí. Úřady zpřísnily kontroly a pokuty jsou vysoké
Staré jímky bez nepropustného dna byly dlouhá léta běžnou praxí v chatařských …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Druhá polovina prázdnin v hornickém muzeu láká na dětské prohlídky a středověká řemesla
Hornické muzeum Příbram připravilo na druhou polovinu letních prázdnin bohatý program …
AKTUÁLNĚ
Zlomený palec, nezlomená Pudilová. Tvrdý večer na Štvanici, který ukázal její povahu
Lucie Pudilová má za sebou jeden z nejtěžších večerů kariéry. Na Štvanici vstoupila do …
SPORT
Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí vichr a kroupy
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu před extrémně vysokými …
AKTUÁLNĚ




