Meteorologové: Začala pylová sezona
16. února 2024 (14:25)
foto: pixabay
Meteorologové dnes napsali, že vzhledem k neobvykle vysokým teplotám vzduchu začalo takzvané fenologické předjaří.
Kvůli mimořádně teplému počasí rozkvetly v těchto dnech lísky, podle meteorologů tak v Česku začala pylová sezona. Její posunutí do února pozorovali i v předchozích letech. Pokud vysoké teploty vydrží, brzy rozkvete i další pylový alergen - olše, uvedla dnes na dotaz Lenka Hájková z oddělení biometeorologie Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Meteorologové dnes na síti X napsali, že vzhledem k neobvykle vysokým teplotám vzduchu začalo takzvané fenologické předjaří. Sněženky jako tradiční poslové jara začaly kvést na začátku února nejdříve na jižní Moravě, nyní kvetou i ve středních polohách, například v Českém středohoří či v okolí Chřibské na Děčínsku. "Rozkvetly už také lísky - a pylová sezona tedy začala," dodal meteorologický ústav.
"Z pylových alergenů zatím momentálně kvete líska. Pokud ale budou nadnormální teploty pokračovat, tak brzy začne kvést další pylový alergen - olše, která je momentálně ve stadiu butonizace (pučení květních pupenů)," poznamenala Hájková.
V posledních letech začíná podle ní líska kvést výrazně dříve než kdysi, začátek pylové sezony se tak posouvá do února. "Ale například v loňském roce začala líska kvést v nížinách již v polovině ledna. Pak ale došlo k ochlazení, kvetení lísky se zastavilo a naplno začala kvést v polovině února, stejně jako v roce letošním," doplnila.
Množství pylu v ovzduší ovlivňuje počasí, hlavně teplota vzduchu, sluneční záření, vítr a srážky. Aktuální situaci a předpověď míry ohrožení výskytem pylu na další dva dny mohou nejen alergici sledovat na Pylovém semaforu, kde se nyní na některých místech hlavně na Moravě a ve Slezsku objevují místa s mírným stupněm ohrožení. Sledovat vývoj rostlin a nástup jednotlivých stádií je možné na portálu www.fenofaze.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•O víkendu se začne ochlazovat
•ČHMÚ: Začátek února byl v Česku nejteplejší za více než 100 let
•Do středních Čech přijelo víc hostů, jsou čtvrté nejnavštěvovanější
Další články
O Štědrém dni může na části území sněžit
Těsně před Štědrým dnem k nám začne proudit od východu chladný původem arktický vzduch …
Kam v Brdech nebo na Hřebenech s kočárkem? Máme pro vás tip na sváteční výlet na Skalku
Hledáte nenáročný výlet s kočárkem, který nabídne přírodu, historii i hezké výhledy? V …
TIP NA VÝLET
Vánoční kluziště v Příbrami: adventní led může zůstat i na další dvě zimy
Na náměstí 17. listopadu se bruslí od rána do večera – dopoledne přicházejí školy a …
FOTOGALERIE
Zimní slunovrat 2025: Nejdelší noc roku nastane 21. prosince v 16:02
Letos nastane zimní slunovrat v neděli 21. prosince přesně v 16:02. Slunce dosáhne …
Zajímavosti
Úspěšná žena z Drmlova Pole: Radka Kadlecová zazářila na fitness soutěžích a stala se absolutní vítězkou
Radka Kadlecová z Drmlova Pole dokázala, že i při péči o rodinu, práci a domácnost lze …
Kočár s pastýřem projede o zlaté neděli městem
Zlatá adventní neděle připadá letos na 21. prosince. Stejně jako v minulých letech …
Stánky pod drobnohledem i kvůli žloutence: Hygienici kontrolovali trhy nejen v Příbrami
Adventní trhy v Příbrami patří mezi místa, kde letos středočeští hygienici provádějí …
Středočeský kraj má varianty zpoplatnění silnic II. a III.tříd pro nákladní auta
Středočeský kraj připravil dvě varianty možného rozšíření mýta pro nákladní dopravu na …
Tajemství bukové stráně: Čáp provokatér
Černý čáp se na chvíli zdržel doma. Sem tam porovnal nějakou větev, a pak se zvedl a …
Poslední farmářské trhy roku se ponesou ve vánočním duchu
Farmářské trhy na Dvořákově nábřeží se letos rozloučí v sobotu 20. prosince. Nabídnou …




