Meteorologové prodloužili varování před vedry do čtvrtka
19. července 2022 (13:23)
Vlna horkého počasí, která v Česku začíná dnes, do čtvrtka nepoleví. Podle meteorologů má ve čtvrtek sice do země dorazit studená fronta, nicméně před ní ještě budou teploty na většině území překračovat 31 stupňů Celsia. Dál tak platí upozornění na nebezpečí vzniku a šíření požárů, sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Dnes meteorologové očekávají na většině území ČR odpolední teploty mezi 29 až 33 stupni, v severozápadní polovině Čech má být až 36 stupňů. Ve středu teploty v nížinách vystoupají ještě výše, na 33 až 37 stupňů. "Během čtvrtka dorazí na naše území studená fronta. Před ní budou teploty překračovat 31 stupňů na většině území Čech, mimo západu," uvedli meteorologové.
Odborníci doporučují lidem v horkém počasí dostatečně pít a omezit pohyb v poledních a časně odpoledních hodinách. Varují před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti.
Vysoké teploty negativně dopadají i na zvířata. Státní veterinární správa (SVS) proto upozorňuje chovatele, aby zajistili dostatečné napájení v chovech, větrání v hospodářských budovách, kde může teplota stoupat velmi vysoko, a chlazení zvířat. Zvířata na pastvě pak musí mít možnost úkrytu před slunečním žárem a je u nich rovněž nutné zajistit vhodné zdroje napájení, sdělil dnes v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Na dostatek vody by lidé podle veterinářů neměli zapomínat ani u svých domácích mazlíčků, tedy psů a koček, kterým je třeba v případě nutnosti také poskytnout stín, případně je chladit. "Občas se bohužel stává, že majitelé svá zvířata ponechají v autě. Velmi důrazně varujeme před takovým nezodpovědným jednáním, neboť teploty v autě mohou během několika minut přesáhnout i 50 stupňů, což může ohrozit nejen zdraví, ale dokonce i život zvířete," uvedl ředitel veterinární sekce Petr Šatrán.
Na dostatek vody by lidé podle veterinářů neměli zapomínat ani u svých domácích mazlíčků, tedy psů a koček, kterým je třeba v případě nutnosti také poskytnout stín, případně je chladit. "Občas se bohužel stává, že majitelé svá zvířata ponechají v autě. Velmi důrazně varujeme před takovým nezodpovědným jednáním, neboť teploty v autě mohou během několika minut přesáhnout i 50 stupňů, což může ohrozit nejen zdraví, ale dokonce i život zvířete," uvedl ředitel veterinární sekce Petr Šatrán.
Silné sucho se kvůli horkému počasí rozšíří až na 40 procent území Česka
Sucho se v Česku v uplynulém týdnu začalo znovu prohlubovat, některý ze tří nejhorších stupňů sucha byl na deseti procentech území. V dalších deseti dnech se sucho kvůli horkému počasí dál zvýší, výjimečné až extrémní sucho může zavládnout až na 40 procentech území České republiky. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu projektu Intersucho.
Sucho se v Česku v uplynulém týdnu začalo znovu prohlubovat, některý ze tří nejhorších stupňů sucha byl na deseti procentech území. V dalších deseti dnech se sucho kvůli horkému počasí dál zvýší, výjimečné až extrémní sucho může zavládnout až na 40 procentech území České republiky. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu projektu Intersucho.
V nadcházejících deseti dnech se situace na území Česka podle předpovědi pravděpodobně nezlepší. "Díky kombinaci horkého a suchého počasí se nám výrazně rozšíří půdní sucho. Za deset dnů bude snížená půdní vlhkost na 80 procentech území republiky, z toho mírné a horší kategorie na 70 procentech. Výjimečné a extrémní sucho se dokonce dostane na 40 procent republiky. Situace bude špatná v celém profilu do jednoho metru, a to hlavně na Moravě a na západním okraji Čech," uvedli odborníci v předpovědi vývoje sucha.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK / ČHMÚ
autor: Jakub Pečenka
Související
•UV filtry se skrývají nejen v krémech na opalování
•Meteorologové varují před velmi vysokými teplotami i požáry
•Čeká nás vlna tropických veder. Ve středu by mělo být až 36 stupňů
Další články
Příbram zpřísňuje parkování. Modré zóny nově i o víkendech, řešením může být soukromé místo
Od 1. listopadu platí v Příbrami nové nařízení upravující režim parkování na vybraných …
PR
Svatá Lucie a tajemné Lucky: nejdelší noc, pranostiky i strašidelná podívaná
Třináctý prosincový den patří svaté Lucii, patronce světla. Její svátek provází …
Zajímavosti
Co znamená každoročně zlatá neděle ve spojení s řeznictvím ZEMAN maso-uzeniny? Jednoznačně speciální akce a prodloužená otevírací doba i na neděli 21. prosince
Poslední adventní nebo také zlatá neděle je za dveřmi a lidé si zapálí čtvrtou, …
PR
Mikulášské rybářské závody ve Vimperku: Úspěšná výprava rožmitálského rybářského kroužku
První prosincová sobota se pro děti z rybářského kroužku Rožmitál pod Třemšínem nesla …
Tajemství bukové stráně
/Příběh černých čápů/ Počasí tak trochu s námi laškovalo - však je také aprílové. Ale …
FOTO
Nebezpečná látka v kosmetice pod dohledem: hygienici našli jen pár hříšníků
Nebezpečná látka TPO, zakázaná v kosmetických přípravcích od 1. září, byla při …
Ve středních Čechách se lyžuje ve třech areálech, podmínky někde zhoršuje obleva
Ve středních Čechách jsou v provozu tři zimní střediska, po nejdříve otevřeném Monínci …
V neděli se uskuteční tradiční akce Vánoce v divadle
Již tradiční akci v předvánočním čase nabízí v neděli 14. prosince Divadlo Antonína …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete na čerpačkách OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 32,90 Kč do 34,90 …
Kdo z nás nikdy nepsal Ježíškovi? Vánoční pošta v Příbrami je připravená
Vánoční čas se blíží a k němu neodmyslitelně patří tradice psaní dopisů Ježíškovi. Pro …
Vánoce





