Meteorologové naměřili v ČR dosud nejvyšší silvestrovskou teplotu 18,2 st.
31. prosince 2022 (17:45)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Nejtepleji dnes bylo v Praze a středních Čechách. Pro Nový rok předpověď počítá s teplotními maximy mezi 13 a 17 stupni Celsia.
V Česku dnes meteorologové naměřili dosud nejvyšší silvestrovskou teplotu, 18,2 stupně Celsia bylo v Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech. Byl tak překonán dosavadní rekord 16,3 stupně Celsia z Hradce Králové na silvestra 1935. Na 28 dlouhodobě měřících stanicích dnes padl prosincový rekord. Maximum pro dnešní den meteorologové zaznamenali na víc než dvou třetinách míst s alespoň třicetiletou řadou měření, konkrétně na 112 ze 162 takových stanic, řekla Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Teplotní rekordy je podle Sýkorové možné očekávat i na Nový rok. Zopakovala by se tak situace z předchozího přelomu roku. Nad území České republiky proudí od jihozápadu velmi až extrémně teplý vzduch ze severozápadu Afriky, uvedl ČHMÚ dopoledne na facebooku. "V následujících 48 hodinách tak naměříme na některých místech teploty možná až o 15 stupňů Celsia nad normálem v tomto období," dodal.
Nejtepleji dnes bylo určitě v Praze a středních Čechách, uvedla Sýkorová. Na východě Česka teploty podle ČHMÚ snižuje inverze, vzduch je tam teplejší až ve vyšších vrstvách, kde se neměří.
V Dobřichovicích i Komořanech se teploty zaznamenávají méně než 30 let, mezi 112 silvestrovských maxim tak hodnoty z těchto stanic meteorologové nezahrnují. Víc než 18 stupňů Celsia dnes teploměr ukázal ještě v Neumětelech na Berounsku, kde už jde o dlouhodobý rekord. Naměřených 18,1 stupně tam překonalo dosavadní maximum 13,1 stupně z loňského silvestra.
Pro Nový rok předpověď počítá s teplotními maximy mezi 13 a 17 stupni Celsia. Podle Sýkorové navíc bude na Nový rok slunečněji než dnes. Je tak možné očekávat překonání dosud nejvyšší novoroční teploty 15,7 stupně Celsia, kterou v Kopistech na Mostecku meteorologové naměřili na počátku letošního roku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nebeská podívaná: Na obloze se má objevit kometa, kterou šlo naposledy sledovat před 50.000 lety
•Meteorologové: Novoroční rachejtle extrémně znečišťují ovzduší
•Silvestr přinese nezvyklé teplo, na Nový rok může být až patnáct stupňů
Další články
Fesťáczek Presents poprvé ovládne Lesní divadlo Skalka. Rodiny čeká den plný hudby, divadla i zábavy
Rodinný festival Fesťáczek letos přichází s novým názvem Fesťáczek Presents a vůbec …
AKTUÁLNĚ
Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend?
Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje nový nápoj, který si získává stále větší …
ZAJÍMAVOSTI
Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly
V Podlesí se chystá 18. ročník triatlonu Brdonoš. Letos s novým konceptem, ale se …
SPORT
Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody.
Elektrokoloběžek na silnicích rychle přibývá, s nimi ale i počet přestupků a …
DOPRAVA
Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství
Zámecký areál v Bukovanech se během letních prázdnin proměnil v místo plné dětského …
Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost?
Záchranná služba v Česku každoročně vyjíždí i k případům, které podle zdravotníků …
ANKETA
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE




