Meteorologové: Na 20 stanicích dnes padl teplotní rekord, o víkendu bude až 25 stupňů
27. března 2024 (18:20)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Není vyloučeno, že o svátečním víkendu teploty vystoupají až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března. Loni ho meteorologové poprvé zaznamenali 5. května.
Na dvaceti ze 167 dlouhodobě měřících stanic v Česku dnes přepisovali teplotní rekordy, a to převážně v Čechách. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích - Rožnově, kde naměřili 22,1 stupně Celsia, přes 21 stupňů měli ve Strakonicích a víc než 20 stupňů ukázal teploměr v Doksanech na Litoměřicku a ve Vráži a Vimperku na jihu Čech. Vyplývá to z informací, které odpoledne zveřejnil na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
"Před studenou frontou postupující do střední Evropy od jihozápadu proudil na naše území velmi teplý vzduch od jihu. Na 20 stanicích ze 167 (stanice měřící více jak 30 let) byl překonán teplotní rekord," konstatovali meteorologové.
Ve čtvrtek přejde přes Česko studená fronta, za níž se krátce ochladí, teploty nepřekročí 17 stupňů, někde zůstanou jen kolem deseti stupňů Celsia. Na Velikonoce se ale vrátí velmi teplé počasí a znovu rekordně vysoké odpolední teploty. V sobotu, neděli i v pondělí se budou nejvyšší teploty pohybovat většinou od 17 do 23 stupňů Celsia.
Není vyloučeno, že o svátečním víkendu teploty někde výjimečně vystoupají až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března. Loni ho meteorologové poprvé zaznamenali 5. května, a to jen na jediné stanici v Plzni. Předloni byl první letní den rovněž v první půlce května, v předchozích letech to bylo ale dříve. V roce 2021 naměřili poprvé přes 25 stupňů Celsia 31. března a předešlé dva roky na konci dubna.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V dubnu se vydejte do Brd, za sovami
•V drůbežárně u Dobříše se objevila salmonela, veterináři utratí 17.000 slepic
•Po chladnějším začátku týdne přijdou Velikonoce s letními teplotami
Další články
Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku?
Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a …
ZAJÍMAVOSTI
Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa
Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na …
SPORT
Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku
Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen …
AKTUÁLNĚ
Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) posilují ochranu lesů před požáry. V reakci na stále …
AKTUÁLNĚ
Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů
Českou republiku čeká další vlna mimořádných veder. Meteorologové vydali výstrahu před …
AKTUÁLNĚ
Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu
V přízemí Drakovny vzniká nový podnik Jolie Café et Pain. Prostory, kde na počátku 20. …
FOTOGALERIE
Rock’n’roll, loutky i moravská nálada. Březnické léto láká na nabitý závěr prázdnin
Festival Březnické léto pokračuje i během druhé poloviny prázdnin a nabídne pestrý …
KULTURA
Středočeští zemědělci hlásí polovinu sklizně. Úrodu však srazily mrazy i sucho
Zemědělci ve Středočeském kraji v minulém týdnu postoupili se sklizní obilovin za …
AKTUÁLNĚ
Hasiči bojují s doutnajícím odpadem v Rožmitále, na místě pomáhá i těžká technika
V areálu zpracovatelské firmy v lokalitě u Zalán u Rožmitálu pod Třemšínem vypukl dnes …
AKTUÁLNĚ
Tesco zvažuje prodej svých obchodů ve střední Evropě. Dotknout by se to mohlo i prodejen v Česku
Obchodní řetězec Tesco podle informací britského deníku Financial Times zvažuje prodej …
NEPŘEHLÉDNĚTE




