Meteorologové: Bouřky nebyly tak extrémní, jak jsme předpokládali. Analyzujeme proč
23. června 2023 (08:23)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociálních sítích uvedli, že modely bouřky přesně předpovídat nelze, což se nyní znovu potvrdilo.
Bouřky, které v noci na dnešek přešly přes západní část republiky, byly slabší, než očekávali meteorologové. Hasiči v několika krajích vyjížděli hlavně k popadaným stromům, nejčastěji na Domažlicku, větší materiální škody, problémy v dopravě nebo výpadky elektřiny ale nemuseli řešit. Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociálních sítích uvedli, že modely bouřky přesně předpovídat nelze, což se nyní znovu potvrdilo.
Meteorologové varovali, že na západ země mohou ve čtvrtek večer a v noci na dnešek dorazit extrémně silné bouřky provázené nebezpečnými jevy, jako jsou nárazy větru o rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, až pěticentimetrové kroupy a intenzivní přívalový déšť.
"Bouře nebyly tak extrémní, jak jsme předpokládali. Analyzujeme proč - důvodem bude patrně mocnost zádržné vrstvy a také absence proudění ve výšce kolem tří kilometrů," napsali meteorologové v noci na twitteru. Zádržná vrstva tak dovolila spustit v Bavorsku konvekci, tedy přenos energie prouděním, relativně pozdě. Iniciace konvekce je podle odborníků při předpovědi bouřek největším oříškem. "Bohužel/bohudíky příroda bude vždy na krok před námi," reagovali meteorologové na výtky, že lidi zbytečně vystrašili.
Středočeští hasiči v souvislosti s bouřkami zasahovali u popadaných stromů. Od čtvrtečních 22:00 do dnešních 06:40 evidují celkem 24 zásahů, z toho se jich bouřky týkalo 11. "Nejvíce zasažené bylo Rakovnicko," řekla mluvčí krajských hasičů Veronika Švorcová Mocová.
V dalších dnech by už počasí mělo být klidnější, bez extrémních jevů a teploty se budou držet pod tropickou třicítkou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Příbram letos na některých místech opět omezila sečení trávy
•Dráhy kvůli bouřkám posílily dispečink a pohotovost, připravily vodu i jídlo
•Na západ země dorazí extrémně silné bouřky, meteorologové nevylučují ani tornádo
Další články
Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60
Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry
Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru
V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem …
FOTO
Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami?
Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla …
SPORT
Studenti pomáhali nemocné holčičce
Sport může pomáhat. Přesvědčili se o tom studenti středních škol na Příbramsku, kteří …
AKTUÁLNĚ
Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne
Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i …
POČASÍ
Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív
JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. …
DOPRAVA
Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR
Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu …
ŠKOLSTVÍ
Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet?
Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si …
LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA




