Město pokračuje v dílčích opravách Zámečku Ernestinum
24. dubna 2017 (12:54)
Příbram bude letos pokračovat v dílčích opravách Zámečku Ernestinum. Chce požádat kraj o půlmilionovou dotaci na úpravy atria, v plánu má opravu vchodových dveří a chystá i další etapu výměny oken.
V minulosti se počítalo s rozsáhlou rekonstrukcí, která měla budovu proměnit v kulturní a společenské centrum a zpřístupnit ji i vozíčkářům. To ale zatím není reálné. „Finanční prostředky na to v tuhle chvíli nejsou a v dohledné době, pokud nebude nějaký vhodný dotační titul, ani nebudou,“ uvedl místostarosta Václav Švenda (TOP 09). Snahou radnice je tak podle něj hlavně to, aby se stav historické budovy nezhoršoval.
Podle radního Václava Dvořáka (ANO) má zámeček problém s vlhkostí, který je třeba řešit. Odbor investic by měl zjistit hlavní příčinu, aby se podle Dvořáka neopravovalo něco, co bude za pět let zase poničené.
Zámeček Ernestinum je jednou z historicky nejvýznamnějších staveb v Příbrami. Původně dřevěnou tvrz nechal arcibiskup Arnošt z Pardubic přestavět v kamenný hrádek. Jeho nástupce Jan z Jenštejna ji pak koncem 14. století obehnal zdí a hlubokým příkopem.
Stavba citelně utrpěla za husitských válek, v 16. století při nepokojích měšťanů namířených proti vrchnostenské správě, v době třicetileté války a také mnoha nevhodnými stavebními úpravami. V budově několik desítek metrů od náměstí T. G. Masaryka nyní sídlí městská Galerie Františka Drtikola, infocentrum a Muzeum třetího odboje, které provozuje Konfederace politických vězňů ČR.
Významná dominanta Příbrami se podle zakladatele nazývala Ernestinum, později Marienburg, dlouhá léta byl zažitý název Zámeček a před několika lety se město vrátilo k původnímu pojmenování. V současnosti je oficiální název Zámeček Ernestinum.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj hj
Další články
Falešní policisté opět útočí. Dvě ženy přišly o více než milion korun
Středočeští kriminalisté aktuálně vyšetřují hned dva případy podvodů, při nichž se …
Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu
Krajští zastupitelé schválili poskytnutí dotací na podporu rozvoje destinačních …
Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky
Útulek v Lazci hlásí nejlepší svátky za roky: žádní vystrašení psi na Silvestra a …
Zvířata
Hasiči zasahovali u požáru v Novém Dvoře u Rožmitálu pod Třemšínem
V úterý 27. ledna dopoledne vyjížděli hasiči k požáru budovy v Novém Dvoře u Rožmitálu …
FOTO
V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 lůžek pro lidi s demencemi
V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 míst pro lidi s demencemi. V krajských …
Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku
Rada města Příbrami neschválila vyhlášení stavební uzávěry na Fantově louce. Pro návrh …
Politika
Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den
Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 …
Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa
Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v …
Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry
Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká …
Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v modernizaci svých provozů. Technické služby …





