Město Dobříš se za poslední rok stalo výrazně lepším místem pro život
27. prosince 2022 (19:28)
Město Dobříš je obklopené krásnou krajinou, má výbornou dopravní dostupnost a další řadu benefitů, které nabízí svým občanům i jeho návštěvníkům. Rok od roku se stává stále lepším místem pro život rodin s dětmi, mladých párů i seniorů. To ostatně potvrdil také aktuální žebříček Indexu kvality života v České republice. Ten již pět let sestavuje projekt Obce v datech a společnost Deloitte, podle nichž se město Dobříš aktuálně umístilo na 77. místě z celkem 206 hodnocených obcí.
V Dobříši stoupla kvalita života výrazným způsobem hlavně za minulý rok, což opět potvrzuje výpočet Index kvality života. Podle portálu www.obcevdatech.cz, který tento index zpracovává, se totiž město Dobříš stalo díky výraznému zlepšení druhým největším skokanem letošního roku mezi hodnocenými obcemi z celé České republiky.
Město Dobříš má za sebou bohatou historii, již bezesporu ovlivnil zdejší zámek, který je společně s přilehlým francouzským a anglickým parkem nejvýznamnější stavbou ve městě. V současné době se město stále rozrůstá, i když pomalejším tempem než v minulých letech. Díky své výhodné poloze, která nabízí jak výbornou dopravní dostupnost, tak i blízkost přírody, se město jeví jako jedno z velmi dobrých míst pro život. Za poslední roky se výrazným způsobem podařilo také zkultivovat, opravit nebo zcela zrekonstruovat významnou část veřejně přístupných míst, místních komunikací, parků, dětských hřišť. Rekonstrukce a dostavbami prošly také zdejší mateřské školky a základní školy. A roste také kvalita poskytovaných služeb.
Podle Indexu kvality života je Dobříš nejlepším místem pro život na Příbramsku
Místa s nejvyšší kvalitou života v Česku jsou opět středočeské Říčany, hlavní město Praha a Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Na posledním místě žebříčku se pak stejně jako v loňském roce umístila moravskoslezská Orlová. Letošní srovnání však přineslo i řadu novinek, kterou je mimo jiné také to, že město Dobříš se stalo druhým největším skokanem letošního roku.
Místa s nejvyšší kvalitou života v Česku jsou opět středočeské Říčany, hlavní město Praha a Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Na posledním místě žebříčku se pak stejně jako v loňském roce umístila moravskoslezská Orlová. Letošní srovnání však přineslo i řadu novinek, kterou je mimo jiné také to, že město Dobříš se stalo druhým největším skokanem letošního roku.
Město Dobříš si oproti minulému hodnocení polepšilo o 57 příček. Ze 134. místa se tak město posunulo na 77. příčku z celkem 206 porovnávaných měst v rámci 29 ukazatelů. Výrazně si Dobříš polepšila také v rámci Středočeského kraje. Z 20. místa poskočila na 11. příčku. Před Dobříší je z našeho okolí například Beroun, Hořovice nebo Benešov. Naopak za Dobříší jsou Sedlčany, Kladno i Příbram.
Co konkrétně výsledky pro Dobříš ukazují?
Výsledky se zpracovávají podle 29 ukazatelů, které jsou rozděleny do tří hlavních kategorií:
Výsledky se zpracovávají podle 29 ukazatelů, které jsou rozděleny do tří hlavních kategorií:
- Zdraví a životní prostředí – zahrnuje ukazatele jako dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí
- Materiální zabezpečení a vzdělání – zahrnuje ukazatele jako zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání
- Vztahy a služby – zahrnuje ukazatele jako dostupnost služeb, doprava, bezpečnost a aktivita a pohyb občanů
Celkově Index kvality života v Dobříši hodnotí na 5,2 bodu, což je lehce nad průměrem
V hlavních kategoriích si pak město nadprůměrně vede pouze v oblasti zdraví a životního prostředí, kde získalo 6,3 bodu. Materiální zabezpečení a vzdělání je hodnoceno 4,4 bodu a oblast vztahů a služeb 4,2 bodu.
V hlavních kategoriích si pak město nadprůměrně vede pouze v oblasti zdraví a životního prostředí, kde získalo 6,3 bodu. Materiální zabezpečení a vzdělání je hodnoceno 4,4 bodu a oblast vztahů a služeb 4,2 bodu.
Výsledky dalších jednotlivě hodnocených hlavních kategorií ukazují, že zlepšit by bylo třeba index praktických lékařů, nezaměstnanosti, finanční dostupnosti bydlení, kapacitu mateřských a základních škol nebo dopravní nehodovosti. Naopak výborně hodnocena je Dobříš v indexu hazardu a exekucí, hmotné nouze, silniční sítě, supermarketů, kvalitních středních škol, znečištění ovzduší, průměrné délky života nebo dojezdu do nemocnice. Průměrná je dostupnost lékáren, bankomatů, restaurací, index sounáležitosti, stěhování mladých nebo přírůstku obyvatelstva.
„Poskočit o 52 příček je pro nás skvělá zpráva. Postupně investujeme do infrastruktury a více podporujeme místní spolky. Denně na radnici řešíme mnoho drobných problémů, proto je zajímavé se čas od času podívat na naše snažení s odstupem. Nezávislé porovnání desítek parametrů s jinými městy je pro nás ukazatelem, že jsme v Dobříši na dobré cestě,“ dodává k porovnání kvality života v Dobříši s jinými městy v České republice starosta Pavel Svoboda.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MěÚ Dobříš
autor: Denisa Havlíčková
Související
•Tvoříme Dobříš 2023 sbírá nápady do dalšího kola participativního rozpočtu
•Středočeský kraj bude příští rok pokračovat v úsporných opatřeních
•V Dobříši se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města, potvrdil NSS
Další články
Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek
Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech …
ZDRAVOTNICTVÍ
Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“
Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i …
ROZHOVOR
Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života
Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod …
POZNÁVÁME BRDY
Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě
U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný …
HISTORIE
Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami
V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti …
PR
Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent
Údržba nové dálnice D4 míří k výrazně ekologičtějšímu provozu. Společnost Via Salis …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert!
Tento víkend bude v Galerii Františka Drtikola připraven zajímavý program pro malé i …
AKTUÁLNĚ
Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku
Šermířské skupiny zažívají v Česku rostoucí zájem – nejen jako forma historické …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hotel Belveder čekají změny. Novým ředitelem se stává Tomáš Bezouška
Hotel Belveder, jedna z tradičních ubytovacích kapacit v Příbrami, prochází v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jen pět procent lidí má šanci potkat ideálního partnera, ukazuje studie
Naše volba partnera není náhoda. O tom, kdo nás přitáhne a koho vůbec pustíme blíž, …
LIFESTYLE





