10. 7. svátek má Libuše




Měla sloužit nejchudším a zabránit plýtvání. Místo toho komunitní lednici kdosi odcizil

KRIMI
9. března 2020   (13:56)
Měla sloužit nejchudším a zabránit plýtvání. Místo toho komunitní lednici kdosi odcizil
foto: pribram.cz

Dobré činy jsou, jak se zdá, v dnešní době po zásluze potrestány


Průměrný Čech vyhodí do koše každý rok kolem 80 kilogramů jídla, za které utratil 20 tisíc korun. Zároveň roste počet těch, kteří si nákup kvalitních potravin dopřát nemohou. Vyvážit nadbytek a nedostatek měl za cíl projekt komunitní lednice, která byla umístěna od roku 2018 v areálu příbramské nemocnice na Zdaboři. Měla tak pomoct předcházet plýtvání potravinami a zároveň pomoci těm, kteří jich nemají dostatek.

„Do akce jsme se aktivně zapojili i my zaměstnanci. Oslovili jsme také rodiny našich klientů a můžu říci, že se projekt rozběhl dobře a lednice je již využívána,“ hodnotila první dny po instalaci Lenka Samková, manažerka provozu ALKA, o.p.s.
Během svého provozu však lidé lednici moc nevyužívali, po většinu období zela prázdnotou. Když už byla potravinami naplněna, lidé z okolních ubytoven ji brali útokem. „Zkušenosti s lednicí máme takové, že veškeré potraviny, které se sem dostanou, jsou hned pryč. Bohužel tu nefunguje dodej potravin, a tak je lednice často prázdná. Já sama za sebe jsem několikrát při nákupu pořídila něco navíc a to jsem pak dala do komunitní lednice. To se ale lidé bohužel zatím nenaučili. Zkontaktovala jsem i potravinovou banku se žádostí o pomoc, ale i ta má vhodných potravin, které nemají prošlou dobu spotřeby, nedostatek,“ uvedla po roce provozu Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka, která komunitní lednici zřizovala.
Dobré činy jsou, jak se zdá, v dnešní době po zásluze potrestány. Po roce a půl provozu kdosi problém s dodávkami potravin vyřešil po svém. "Na konci ledna se komunitní lednice bohužel stala pro někoho víc než zajímavou a celá zmizela. Ztráta byla nahlášena Policii ČR, která věc v současné době šetří," sdělila redakci ředitelka Alky Lenka Mottlová.

Zda se v Příbrami bude v tomto projektu pokračovat, není dosud jasné. Dle Mottlové prozatím nezisková organizace další kroky zvažuje.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Příbram se chystá na událost, která provoní celé okolí. 12. září 2026 od 12 hodin … NEPŘEHLÉDNĚTE Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko? Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko? Ve Švédsku už rodiče mohou převést část své placené rodičovské dovolené na prarodiče. … ZAJÍMAVOSTI Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii Výrazný vrchol na Hořovicku láká turisty skalními útvary, kamenným schodištěm i … TIP NA VÝLET Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně Po chladnějších dnech se počasí v Česku vrací do letního režimu. Nad střední Evropu se … AKTUÁLNĚ Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci Obyvatelé i návštěvníci Dobříše mohou v letních měsících využít nové veřejné pítko na … Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert Sedlčanská kotlina bude v sobotu 11. července patřit burácejícím motorům. Na druhý … SPORT Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Termín letošních komunálních a senátních voleb je pevně stanoven. Volit se bude 9. a … POLITIKA Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. … ZAJÍMAVOSTI Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé … AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz