7. 12. svátek má Ambrož

Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat

Nepřehlédněte
22. února 2020   (07:20)
Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat

Uvažovalo se o propojení Hornického muzea s památníkem Vojna. Nepodařilo se však najít způsob, jak vláček dostat mimo městský provozPřed sedmi lety pořídila Příbram vyhlídkový turistický vláček. Přestože nemá město příliš vhodnou dopravní infrastrukturu, podařilo se nakonec najít hned dvě trasy. Turisté, ale i místní se tak pohodlně dostali nejen z centra staré Příbrami na Svatou Horu, ale později i k Hornickému muzeu na Březových horách. Minulý rok však Arriva vypověděla smlouvu o jeho provozování. Provoz byl totiž již několik let po sobě ztrátový. Roční ztráta činila zhruba 160 tisíc korun. Od té doby, co byla jízda vláčkem zpoplatněna, totiž zájem rapidně klesl. Jízdné přitom nebylo vůbec přemrštěné. Dospělý za jednu cestu zaplatil třicet korun, senior deset, děti do dvanácti let jízdné neplatily.

Město již téměř rok hledá nového provozovatele. Zájemci se však nehlásí
„Pokud by chtěl vláček někdo provozovat, jako město budeme velmi vstřícní. Jsme připraveni ho pronajmout za symbolickou cenu, třeba i za jednu korunu,“ uvedl na tiskové konferenci starosta Mgr. Jan Konvalinka.

Naposledy byl vláček v ulicích města k vidění minulý rok v létě při Prokopské pouti, kdy jezdil za průvodem Čepobití ze staré Příbrami až na Březové Hory. Radost udělal i v Žežicích při zářijovém mistrovství Žežic ve volejbale.

Vláčkem z Příbrami k památníku Vojna? Nereálné
Radní však neustále hledají nové trasy a možnosti jeho využití. Spolu s Hornickým muzeem například diskutovali možnost propojení muzea s památníkem Vojna. Bohužel se však nepodařilo najít způsob, jak vláček dostat mimo městský provoz. Padly i návrhy na propojení města s Brdy, kdy by vláček vyjížděl z periferie města. Všechny nápady však nakonec skončily na tom, že je vláček příliš dlouhý a pomalý. Je tedy téměř nereálné, pustit ho do běžného provozu a není vhodný ani na delší trasy mimo město. Již v době provozu vláčku si na něj stěžovala řada motoristů.

Turistický vláček ve městě jezdil od roku 2013. S výpadkem roku 2015, kdy nevyjel z důvodu rekonstrukce Svaté Hory a několika komunikací, jezdil pravidelně vždy od května do září. Pořízení soupravy vyšlo město na 1,6 milionu korun bez DPH. Podle ekonomické analýzy z roku 2016 vyšel provoz vláčku na zhruba 600 tisíc korun ročně. Pro město ho provozovala společnost Arriva, která si za denní provoz účtovala zhruba 2300 korun.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto Jakub Pečenka

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz