Mějte své psy na vodítkách, zabíjí zajíčata
12. února 2024 (10:56)
foto: Ochrana fauny ČR/PR
Do záchranné stanice se každoročně dostane několik zajíčat "nalezených" psy. Takové již většinou není možné zachránit.
Do rukou lidí se po celý rok dostává velké množství zraněných, nemocných, vyčerpaných, nevyspělých nebo jinak handicapovaných volně žijících živočichů. Na pomoc těmto tvorům byla v roce 1998 vybudována záchranná stanice Ochrana fauny ČR. Vše začalo ve Voticích ve zdevastovaných prostorách bývalého zahradnictví, které se postupnou usilovnou prací mnoha dobrovolníků přeměnily na fungující stanici pro zraněné živočichy. Dnes je zde v letních měsících Motýlárium a o zraněné živočichy a opuštěná mláďata je postaráno v Hrachově u Sedlčan.
Právě v těchto dnech se v lesích rodí malá zajíčata. Samice je schová do trávy či mlází a zdržuje se někde poblíž. Ke svým potomkům se vrací jen v noci, aby je nakrmila. Ne vždy se jí však podaří odchovat své mládě do dospělosti. Když pomineme jejich přirozené predátory, kterých mají v přírodě více než dost, mohou jim svým jednáním ublížit i lidé. Lidé, kteří je najdou, si totiž často myslí, že jsou opuštěná a s dobrým úmyslem je odnesou do záchranné stanice. Většinou jim tím však vezmou život.
Malí zajíčci jsou nesmírně křehcí. Pokud ho přinese kočka nebo pes, je tedy obrovská pravděpodobnost buď vnitřního zranění nebo pokousání, které třeba ani v srsti není vidět. V tomto případě je nutné ho bez krmení předat co nejrychleji záchranné stanici. Pokud jim skutečně chcete pomoci, je nutné mít v tomto období své pejsky na vodítkách. Odchov zajíčat je složitý a odchov těch zraněných je ještě těžší.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Čeká nás zatažený týden s nadprůměrnými teplotami, bude až 12 stupňů
•Noc na dnešek byla rekordně teplá
•Příbramská teplárna v loňském roce připojila dvanáct bytových domů
Další články
Bez nich bychom nepřežili
V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v …
PŘÍRODA
Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem
Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Pouť, oslavy založení města a Den řemesel
Předposlední červencový víkend nabídne opravdu bohatý kulturní program. V Příbrami si …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Betonová socha u Barrandovského mostu se dnes rozpadla. Posudky varovaly už roky
Betonová plastika Rovnováha, známá spíš pod přezdívkou Červ dobyvatel, se dnes …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Ceny mléka i másla padají dolů. Mléčný trh míří do krize
Zaregistrovali jste jak šly dolů ceny mléka a mléčných výrobků? Evropský trh s mlékem …
AKTUÁLNĚ
Policie hledá svědky nebezpečné jízdy. Máte záběry černého Audi?
Příbramští dopravní policisté žádají veřejnost o pomoc při vyšetřování dopravní …
AKTUALIZOVÁNO
Skalecká pouť klepe na dveře: Třídenní maraton zábavy, hudby a tradic
Mníšek pod Brdy se opět zahalí do sváteční atmosféry. Od pátku 17. do neděle 19. …
Lom Alkazar: Od těžby vápence k oblíbenému výletnímu místu s tajemnou minulostí
Bývalý vápencový lom Alkazar mezi Berounem a Srbskem patří k nejzajímavějším místům v …
TIP NA VÝLET
Příbram v tropech: Kašna jako pódium, mladá žena jako hlavní hvězda. Nuda pláž? Zatím ne, ale poptávka roste
Léto v Příbrami letos ukazuje, že má fantazii i odvahu.
Teploty, které se šplhají k …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




