11. 11. svátek má Martin

Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy

Nepřehlédněte
15. října 2019   (06:47)
Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy

Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný


Ať chceme nebo ne, lidé bez domova žijí mezi námi a stali se součástí naší společnosti. Potkáváme je v parcích, na lavičkách, v podchodech, na nádražích. Není těžké je identifikovat. Zanedbanost, špína, zápach, nákupní taška plná různých věcí. Někdo je zatracuje a považuje je za sociální odpad na okraji společnosti. Je tu však i mnoho dalších, kteří jsou ochotni lidem bez domova nezištně pomoci. Jednou takovou organizací je Svět dobrých lidí, která působí na území města Dobříš.

Podle koordinátorky projektu Evy Lenhartové se po Dobříši nyní pohybují zhruba čtyři osoby bez přístřeší. Ve městě však není žádná stálá sociální služba, která by jim poskytla pomoc. Rozhodli se tedy vyrazit přímo do terénu a v Husově parku jim tento týden již podruhé nabídli teplé jídlo. Původně se mělo rozdávat i oblečení, ale to jim při první akci lidé bez domova tak důkladně probrali, že se nyní musí počkat na další naskladnění.

Zeptali jsme se Evy Lenhartové, zda kromě materiální pomoci zamýšlí i pomoc se začleněním těchto osob do běžného života.

„Rádi bychom, aby se do našeho projektu zapojili lidé, kteří by osobám bez přístřeší nabídli jakékoliv krátkodobé práce. Pro začátek alespoň například pomoc na zahradě,“ uvedla Lenhartová.

V současné době má Svět dobrých lidí šest dobrovolníků. Přestože se snaží nezištně pomáhat, setkali se i s negativními reakcemi.

„Bohužel se našli i lidé, kteří s námi nesouhlasí. Divili se: „To snad ne, to jim ještě chcete pomáhat?“ Ale vesměs byly reakce kladné, a za to jsme rádi,“  dodala.

Pro teplé jídlo a čaj si v pondělí přišel i Jan. Svěřil se nám, že mu zemřeli oba rodiče, jeho bratr zdědil byt, kde bydlí se svou ženou. On prý zůstal sám. Nemá ubytovnu, spí venku. Na otázku, proč si nenajde práci, nám odpověděl: "Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy."

Ať chceme nebo ne, lidé bez domova žijí mezi …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz