28. 10. je státní svátek
MD dalo zelenou výstavbě D4 mezi Milínem a Lety

21. října 2020   (11:16)
MD dalo zelenou výstavbě D4 mezi Milínem a Lety
foto: pribram.cz, ČTK

Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení k vybudování dálnice D4 mezi Milínem na Příbramsku a Lety v jižních Čechách.


Úsek dlouhý 11,4 kilometru je součástí dostavby zbývajících 32 kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem. Stát chce D4 postavit formou PPP, tedy za pomoci soukromých peněz, informoval dnes ČTK Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Podle ředitele ŘSD Radka Mátla chybí z pěti úseků budoucí dálnice vydat stavební povolení už jen pro část Čimelice – Mirotice v jižních Čechách. "Na jednotlivé úseky se ještě dokončuje majetkoprávní příprava," uvedl Mátl na twitteru.
O výstavbu a provoz dálnice vedoucí od obce Háje na Příbramsku do Mirotic na Písecku mají zájem dvě konsorcia. Stát bude vybranému uchazeči úsek a jeho dostupnost splácet 25 let. Cenově výhodnější nabídka je za 16,5 miliardy korun, druhá je o 1,7 miliardy vyšší. Stavba by mohla začít v březnu příštího roku.
Vítězné konsorcium postaví 32 nových kilometrů dálnice, které následně bude 25 let provozovat a udržovat spolu s dalšími už postavenými navazujícími 16 kilometry. Zároveň bude zodpovědné za rekonstrukci a dovybavení dosavadních úseků o nové technologie. U křížení se silnicí I/19 také postaví nové středisko správy a údržby. Stát bude moci při snížení kvality dálnice nebo omezení jízdních pruhů provozovatele pokutovat srážkami z měsíčních splátek. Samotné úseky bude vlastnit stát, který je po 25 letech zcela převezme.

Smlouvu s vítězem musí schválit vláda a Poslanecká sněmovna. Pokud to stihne do konce roku, výstavba dálnice by mohla začít v březnu 2021.
PPP předpokládá financování staveb soukromými investory, kteří zároveň budou silnici po její dostavbě po určitou dobu provozovat. Stát by poté měl stavbu postupně splácet a po dohodnuté době zcela převzít. V partnerství veřejného a soukromého sektoru stát spatřuje významnou příležitost pro obě strany. Zatímco stát získá nový zdroj financí, soukromý investor může počítat s finančním ziskem nejen ze státních splátek za stavbu, ale i z jejího dočasného provozu. V minulosti žádný pokus o dálniční stavby formou PPP neuspěl.
Vizitka dálnice D4
Celková délka: 84 km; jako D4 je značen 73 km dlouhý úsek Jíloviště (u Prahy) - Nová Hospoda (Písecko), 9 km úsek Zbraslav (Praha) - Jíloviště (u Prahy) není značen jako D4, ale jako I/4, protože nesplňuje parametry dálnice kvůli nevhodnému napojení místních ulic přímo do trasy silnice, autobusovým zastávkám a přechodu pro chodce.

V provozu: 43 km; 37 km Jíloviště (u Prahy) - Háje (Příbramsko), 6 km Mirotice (Písecko) - Nová Hospoda (Písecko)

V přípravě: 32 km Milín (Příbramsko) - Mirotice (Písecko)

Ostatní:
- Stavba byla zahájena již v 60. letech minulého století, první úsek u Prahy (Zbraslav) byl otevřen v roce 1966.

- Úseky kolem Jíloviště po Řitku (u Prahy) byly otevřeny v 70. letech, úseky od Řitky ke Skalce u Příbrami v 80. letech.

- Pokračováním D4 má být silnice I/4 přes Strakonice a Vimperk až na hranici s Německem (Strážný).

- U Nové Hospody na Písecku na D4 plynule navazuje čtyřpruhá silnice I/20 na Písek a České Budějovice (zatím v provozu po Písek).

- V září 2010 byla zprovozněna stavba Mirotice - Třebkov, která dala vzniknout souvislému úseku D4 v délce 6,7 km.

- Zatím naposledy se D4 prodloužila o pět km v říjnu 2017, kdy se pro motoristy otevřel úsek mezi Skalkou a křižovatkou se silnicí II/118 (u obce Háje). Výstavba trvala dva roky a vyžádala si 417,5 milionu korun bez DPH.

- V lednu 2016 vláda schválila dostavbu D4 mezi Příbramí a Miroticemi formou takzvaného PPP projektu (za pomoci soukromých peněz). O výstavbu a provoz dálnice od obce Háje do Mirotic na Písecku mají zájem dvě konsorcia. Stát bude vybranému uchazeči úsek a jeho dostupnost splácet 25 let. Cenově výhodnější nabídka je za 16,5 miliardy korun, druhá je o 1,7 miliardy vyšší.

- Cenově nižší nabídku podalo konsorcium DIVia, tvořené společnostmi VINCI Highways SAS, VINCI Concessions SAS a Meridiam Investments SAS. Druhou nabídku podalo konsorcium Via 4 - jižní spojení, tvořené společnostmi PORR Beteiligungen und Management, Macquarie Corporate Holdings, Obrascon Huarte Lain, Egis Projects a SK Engineering&Construction. Stavba by mohla začít v březnu příštího roku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jana Fedorová

Další články

Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního … Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami. Policisté zvýší dohled na hřbitovech Policisté zvýší dohled na hřbitovech Stejně jako v předchozích letech se policisté a městští strážníci, v souvislosti s … ALKA zve na výstavu fotografií v rámci projektu Dostat se do obrazu ALKA zve na výstavu fotografií v rámci projektu Dostat se do obrazu Výstavu můžete zhlédnout až do 30. listopadu v knihovně Jana Drdy, v prosinci pak v … Komerční sdělení
Podvodné stránky pošty z uživatelů vylákají až 1500 Kč týdně Podvodné stránky pošty z uživatelů vylákají až 1500 Kč týdně Prvotním kontaktem s kyberzločinci jsou podvodné odkazy na sociálních sítích nebo v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz