31. 7. svátek má Ignác
MD dalo zelenou výstavbě D4 mezi Milínem a Lety

21. října 2020   (11:16)
MD dalo zelenou výstavbě D4 mezi Milínem a Lety
foto: pribram.cz, ČTK

Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení k vybudování dálnice D4 mezi Milínem na Příbramsku a Lety v jižních Čechách.


Úsek dlouhý 11,4 kilometru je součástí dostavby zbývajících 32 kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem. Stát chce D4 postavit formou PPP, tedy za pomoci soukromých peněz, informoval dnes ČTK Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Podle ředitele ŘSD Radka Mátla chybí z pěti úseků budoucí dálnice vydat stavební povolení už jen pro část Čimelice – Mirotice v jižních Čechách. "Na jednotlivé úseky se ještě dokončuje majetkoprávní příprava," uvedl Mátl na twitteru.
O výstavbu a provoz dálnice vedoucí od obce Háje na Příbramsku do Mirotic na Písecku mají zájem dvě konsorcia. Stát bude vybranému uchazeči úsek a jeho dostupnost splácet 25 let. Cenově výhodnější nabídka je za 16,5 miliardy korun, druhá je o 1,7 miliardy vyšší. Stavba by mohla začít v březnu příštího roku.
Vítězné konsorcium postaví 32 nových kilometrů dálnice, které následně bude 25 let provozovat a udržovat spolu s dalšími už postavenými navazujícími 16 kilometry. Zároveň bude zodpovědné za rekonstrukci a dovybavení dosavadních úseků o nové technologie. U křížení se silnicí I/19 také postaví nové středisko správy a údržby. Stát bude moci při snížení kvality dálnice nebo omezení jízdních pruhů provozovatele pokutovat srážkami z měsíčních splátek. Samotné úseky bude vlastnit stát, který je po 25 letech zcela převezme.

Smlouvu s vítězem musí schválit vláda a Poslanecká sněmovna. Pokud to stihne do konce roku, výstavba dálnice by mohla začít v březnu 2021.
PPP předpokládá financování staveb soukromými investory, kteří zároveň budou silnici po její dostavbě po určitou dobu provozovat. Stát by poté měl stavbu postupně splácet a po dohodnuté době zcela převzít. V partnerství veřejného a soukromého sektoru stát spatřuje významnou příležitost pro obě strany. Zatímco stát získá nový zdroj financí, soukromý investor může počítat s finančním ziskem nejen ze státních splátek za stavbu, ale i z jejího dočasného provozu. V minulosti žádný pokus o dálniční stavby formou PPP neuspěl.
Vizitka dálnice D4
Celková délka: 84 km; jako D4 je značen 73 km dlouhý úsek Jíloviště (u Prahy) - Nová Hospoda (Písecko), 9 km úsek Zbraslav (Praha) - Jíloviště (u Prahy) není značen jako D4, ale jako I/4, protože nesplňuje parametry dálnice kvůli nevhodnému napojení místních ulic přímo do trasy silnice, autobusovým zastávkám a přechodu pro chodce.

V provozu: 43 km; 37 km Jíloviště (u Prahy) - Háje (Příbramsko), 6 km Mirotice (Písecko) - Nová Hospoda (Písecko)

V přípravě: 32 km Milín (Příbramsko) - Mirotice (Písecko)

Ostatní:
- Stavba byla zahájena již v 60. letech minulého století, první úsek u Prahy (Zbraslav) byl otevřen v roce 1966.

- Úseky kolem Jíloviště po Řitku (u Prahy) byly otevřeny v 70. letech, úseky od Řitky ke Skalce u Příbrami v 80. letech.

- Pokračováním D4 má být silnice I/4 přes Strakonice a Vimperk až na hranici s Německem (Strážný).

- U Nové Hospody na Písecku na D4 plynule navazuje čtyřpruhá silnice I/20 na Písek a České Budějovice (zatím v provozu po Písek).

- V září 2010 byla zprovozněna stavba Mirotice - Třebkov, která dala vzniknout souvislému úseku D4 v délce 6,7 km.

- Zatím naposledy se D4 prodloužila o pět km v říjnu 2017, kdy se pro motoristy otevřel úsek mezi Skalkou a křižovatkou se silnicí II/118 (u obce Háje). Výstavba trvala dva roky a vyžádala si 417,5 milionu korun bez DPH.

- V lednu 2016 vláda schválila dostavbu D4 mezi Příbramí a Miroticemi formou takzvaného PPP projektu (za pomoci soukromých peněz). O výstavbu a provoz dálnice od obce Háje do Mirotic na Písecku mají zájem dvě konsorcia. Stát bude vybranému uchazeči úsek a jeho dostupnost splácet 25 let. Cenově výhodnější nabídka je za 16,5 miliardy korun, druhá je o 1,7 miliardy vyšší.

- Cenově nižší nabídku podalo konsorcium DIVia, tvořené společnostmi VINCI Highways SAS, VINCI Concessions SAS a Meridiam Investments SAS. Druhou nabídku podalo konsorcium Via 4 - jižní spojení, tvořené společnostmi PORR Beteiligungen und Management, Macquarie Corporate Holdings, Obrascon Huarte Lain, Egis Projects a SK Engineering&Construction. Stavba by mohla začít v březnu příštího roku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jana Fedorová

Další články

U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Řidič ve vysoké rychlosti nezvládl odbočovací manévr a skončil v příkopu. Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Vycházku do budovy Báňského ředitelství v Příbrami povede 5. srpna architekt Michal … Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU O několika miliardách z první výzvy prozatím rozhodovala rychlost kliknutí v rámci … Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Sportovní setkání pro všechny věkové kategorie pořádá třikrát týdně na venkovních … Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Benzin Natural 95 je u čerpacích stanic ve Středočeském kraji nejdražší za šest a půl … Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Muži hrozí tříletý pobyt za mřížemi.
V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce Nejprve bude zdemolována a znovu postavena budova N, která bude širší a především i …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz