27. 5. svátek má Valdemar
https://szm.pb.cz/akce/den-deti-na-novaku/
Matěj Šolc: Titul juniorského mistra ČR v běhu na 10 000 metrů mě potěšil, ale mezinárodní konkurence je o dost jinde

3. června 2023   (09:16)
Dalších 5 fotografií v galeriiMatěj Šolc: Titul juniorského mistra ČR v běhu na 10 000 metrů mě potěšil, ale mezinárodní konkurence je o dost jinde
foto: Matěj Šolc / se souhlasem

Příbramská atletika vygeneruje čas od času několik zajímavých talentů, kteří však později odcházejí za lepšími podmínkami do jiných klubů s adekvátním zázemím. Jedním takovým je i osmnáctiletý běžec Matěj Šolc z Bukové u Příbramě, který se před měsícem stal mistrem ČR v běhu na 10 000 m na dráze.


Matěji, s jakým sportem jsi začínal?

K běhu jsem měl vždy blízko, protože oba rodiče také běhali, takže to máme asi v genech. Jako dítě jsem začal dělat atletiku v Příbrami. Později jsem několik let hrál i tenis, kde jsem těžil z dobrého pohybu, ale nedával jsem ho hlavou. Skončil jsem s ním asi ve 12-13 letech a od té doby se věnuji již jen běhání.

Na jakých distancích a kde jsi začínal?

Začínal jsem s 800 m a 1 500 m. Trénoval jsem u Radka Eliáše v Triklubu, ale závodil za SK Sporting Příbram. Dva roky jsem zároveň dělal triatlon, přičemž běh byl moje hlavní disciplína a plávání s kolem spíš doplněk. Moc mi to ale nešlo, depa a plavání pro mě byly hrozné. Pak jsem si při závodech nalomil kotník a skončil s tím. Nicméně tréninkové dávky u Radka (Eliáše) byly docela velké. On je známý tím, že dává těžké tréninky, ale mně to celkem sedělo, protože mám rád, když se maká.
Jaké byly tvé největší úspěchy na středních tratích?

Nejprve jsem mezi mladšími žáky trochu nečekaně vyhrál v roce 2017 olympiádu dětí a mládeže na 800 m (ODM). To byl tehdy můj první větší úspěch, který mi pomohl uvědomit si, že se běhu chci věnovat seriózně. Následně jsem v roce 2019 vyhrál znovu v rámci ODM běh na 1 500 m starších žáků. Ten samý rok jsem vyhrál i MČR na 1 500 m, díky čemuž jsem byl nominován na mezistátní utkání do Slovinska. Tam jsem doběhl sedmý z osmi a pochopil jsem, že mezinárodní konkurence je ještě o dost jinde a je na čem makat.
Relativně nedávno si přesedlal na delší tratě 5 km a 10 km. Co, resp. kdo tě přiměl ke změně?

Prvotní impuls přišel od mého sportovního lékaře MUDr. Hány při laktátových testech na běžeckém pásu. Z videozáznamu mého běhu zjistil, že jsem při odrazu strašně dlouho chodidlem na zemi a že to značí, že mám nejspíš víc pomalých vláken a budu spíše vytrvalostní typ. Aby člověk mohl být dlouhodobě úspěšný na 800 m, musí umět hodně dobře zaběhnout úvodní čtyřstovku, a to mi nejde. Nedokážu vyvinout takovou rychlost jako ostatní kluci, protože nejsem zkrátka sprintérský typ. Sám jsem ale od začátku věděl, že se časem propracuji k delším tratím, i mě víc baví na ně trénovat. Musí se naběhávat větší objem, a to mi vyhovuje.

Jak reagoval tvůj trenér Jan Pernica z USK Praha, kde momentálně běháš?

Trenér s tím souhlasil, ale zároveň doporučil, abychom stále rozvíjeli i rychlost, dokud jsem mladý, protože v pozdějším věku už to nepůjde. Minulý rok jsem tedy ještě běhal osmistovku a patnáctistovku a pak jsem přesedal na „pětku“ a „desítku“.
Jak moc se vlastně liší trénink na střední tratě vs. dlouhé tratě?

Na osmistovku jsou hodně speciální tréninky, kdy se běhají převážně kratší úseky s větší pauzou, protože se člověk dostane do většího laktátu, a tak si musí mezi jednotlivými úseky víc odpočinout. Naopak při trénincích na pětku a desítku jsou zase kratší pauzy a pak musím vydržet co nejdelší dobu v zátěži, načež se do laktátu dostávám až v posledním kole nebo na posledním kilometru.

Loni jsem naběhával v rámci předzávodní přípravy na střední vzdálenosti v průměru okolo 120 - 140 km týdně resp. 80 - 100 km, když jsem byl doma. Od září se to ale už začalo zvedat, protože jsem trénoval víc na kros a delší distance. Teď při přípravě naběhám okolo 150 - 180 km a pokud jsem doma, tak 100 - 140 km. Kilometráž se tedy zvedla a takto mi to vyhovuje.
Na konci dubna ses stal v Žilině juniorským mistrem ČR v běhu na 10 000 m na dráze. Jak bys závod zhodnotil?

Před závodem jsem absolvoval třítýdenní soustředění v Itálii. Jednalo se o můj první větší závod na desítce. Tušil jsem, že to nebude nijak skvělý čas, ale že bych mohl vyhrát, protože konkurence nebyla nijak ohromná. Výsledný čas 31:52,41 to potvrdil. O měsíc později jsem se zúčastnil mezinárodního závodu na 5 000 m v německém Karlsruhe, kde startovali závodníci ze všech kontinentů. To byl pro mě opět tvrdý střet s realitou, ale beru to jako cennou zkušenost na mé cestě.
Aktuálně jsi studentem 3. ročníku Gymnázia pod Svatou Horou a do toho vrcholově běháš. Jak zvládáš kombinovat školu s tréninky?

Mám takový kombinovaný režim. Úterý, čtvrtek, sobota jezdím na těžké tréninky se skupinou do Prahy na Strahov a lehčí tréninky (klusy, rovinky) trénuji sám doma. Podmínky zde však nejsou ideální, protože zde chybí čtyřsetmetrový ovál a jakmile se člověk dostane do určité rychlosti, tak na těch malých oválech typu u „Gymplu“ či pod Svatou Horou strašně trpí nohy. I to je koneckonců ten důvod, proč všichni dobří příbramští atleti postupně odcházejí jinam.
Řada nadějných českých atletů odchází po maturitě na vysokoškolská studia do USA, kde díky své dobré výkonnosti dostávají sportovní stipendia. Lákala by tě podobná cesta?

Co mám informace od mého trenéra, tak v Americe se trénuje trochu jinak a neberou se příliš ohledy na odlišné potřeby a jinou startovací čáru, resp. výkonnost jednotlivců. Je tam velká skupina, ve které se trénuje podle těch nejlepších a ty to buď vydržíš nebo končíš. Někoho to může posílit, jiný se uvaří. Já jsem nad tím také přemýšlel, dokonce jsem byl loni jedním člověkem osloven, ale momentálně mi to nepřijde jako dobrý nápad. Myslím, že teď na to nemám odpovídající výkonnost a také mi vyhovuje individuální přístup trenéra, abych se mohl postupně zlepšovat. Kdo ví ale, co bude za pár let.

Fotogalerie

Matěj Šolc: Titul juniorského mistra ČR v běhu na 10 000 metrů mě potěšil, ale mezinárodní konkurence je o dost jinde () Matěj Šolc: Titul juniorského mistra ČR v běhu na 10 000 metrů mě potěšil, ale mezinárodní konkurence je o dost jinde (1) Matěj Šolc: Titul juniorského mistra ČR v běhu na 10 000 metrů mě potěšil, ale mezinárodní konkurence je o dost jinde (2) Matěj Šolc: Titul juniorského mistra ČR v běhu na 10 000 metrů mě potěšil, ale mezinárodní konkurence je o dost jinde (3) Matěj Šolc: Titul juniorského mistra ČR v běhu na 10 000 metrů mě potěšil, ale mezinárodní konkurence je o dost jinde (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související


Další články

Středočeský kraj uzavře s Prahou smlouvu o spolupráci při dopravní obslužnosti Středočeský kraj uzavře s Prahou smlouvu o spolupráci při dopravní obslužnosti Dokument vymezuje pravidla pro provozování mezikrajských linek a stanovuje jejich … Silné bouřky může dnes doprovodit krupobití a intenzivní déšť Silné bouřky může dnes doprovodit krupobití a intenzivní déšť Přívalový déšť v bouřkách může zatopit podchody, podjezdy a sklepy, škody můžou … Hudební festival Antonína Dvořáka přináší koncerty pro nejmladší i nejstarší publikum Hudební festival Antonína Dvořáka přináší koncerty pro nejmladší i nejstarší publikum Zahraje i Jiří Toupal, praprapravnuk Antonína Dvořáka. V týdnu se ochladí, bude také pršet a vyloučené nejsou bouřky V týdnu se ochladí, bude také pršet a vyloučené nejsou bouřky Od dnešního dne začne počasí v Česku ovlivňovat od západu studená fronta. Jan Tománek: Prasklá hydraulická hadice na brzdě mohla mít fatální následky Jan Tománek: Prasklá hydraulická hadice na brzdě mohla mít fatální následky Trojnásobný Mistr světa mezi handicapovanými sportovci v polovičním Ironmanu, … ROZHOVOR Zlato je doma. Češi jsou mistři světa Zlato je doma. Češi jsou mistři světa Ve finále domácího turnaje v Praze vyhráli nad Švýcarskem 2:0. AKTUALIZOVÁNO Příbramský půlmaraton: Novou trať městem můžete uběhnout jako štafeta Příbramský půlmaraton: Novou trať městem můžete uběhnout jako štafeta Devátý ročník Příbramského půlmaratonu startuje v sobotu 8. června. Běžecké závody … Hasiči zasahují v příbramském masokombinátu. Špatně ukotvený automobilový jeřáb hrozí převrácením Hasiči zasahují v příbramském masokombinátu. Špatně ukotvený automobilový jeřáb hrozí převrácením Zasahují zde profesionální hasiči z Příbrami a dobrovolní hasiči z Březových … Silné bouřky hrozí v Česku také dnes, s kroupami a větrem Silné bouřky hrozí v Česku také dnes, s kroupami a větrem Za krátký čas může napršet i přes 25 milimetrů vody, padat mohou menší kroupy a vítr …
Největší akce pro děti ve Středočeském kraji je v plném proudu, divadlo bude patřit ratolestem až do večera Největší akce pro děti ve Středočeském kraji je v plném proudu, divadlo bude patřit ratolestem až do večera Příbramské divadlo patří k organizacím, které umí akce dotáhnout k dokonalosti.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies