Máte zlozvyky? Přihlašovat je můžete na webu
4. července 2022 (13:04)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Ve sbírce se objevuje třeba přehnané i nedostatečné uklízení, brzké i pozdní příchody na schůzky, pití sójové omáčky nebo přehrabování popelnic.
Oceňovaná umělkyně Kateřina Šedá buduje s pomocí veřejnosti Národní sbírku zlozvyků. Svůj nebo cizí, individuální i rodinný zlozvyk může kdokoliv přihlásit na webu www.sbirkazlozvyku.cz. Ve sbírce se objevuje třeba přehnané i nedostatečné uklízení, brzké i pozdní příchody na schůzky, pití sójové omáčky nebo přehrabování popelnic. Počet přihlášených zlozvyků už podle webu přesáhl tři tisícovky.
Šedá, označovaná někdy za sociální architektu, se dlouhodobě věnuje projektům na rozhraní různých uměleckých forem a společenského aktivismu. Často pracuje s jednotlivci i velkými skupinami lidí, jejich vztahy a stereotypy. Národní sbírka zlozvyků je součástí jejího projektu Celej von, který vzniká u příležitosti 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela.
Když Šedá přemýšlela, jak Mendelův odkaz uchopit a přiblížit jeho osobnost současným lidem, zjistila, že nebyl jen vědec, meteorolog nebo včelař, ale také silný kuřák. Dokonce po něm zbylo několik propálených ubrusů.
"Napadlo mě, že přesně tohle může být ten klíč. Zlozvyky jsou něco, co každého z nás provází životem. Odlišují nás od ostatních, charakterizují naší osobnost a paradoxně nás i spojují. A tak jsem se rozhodla uspořádat Národní sbírku zlozvyků a dát lidem šanci poznat 'příbuzné', o nichž možná ani neměli tušení," popsala Šedá.
Původně otevřela kategorie "můj zlozvyk" a "zlozvyk někoho jiného". Nyní už sbírá také zlozvyky rodinné a národní. První prezentace sbírky se uskuteční za tři týdny v Brně na Mendel Festivalu 2022. Projekt tím ale nekončí. Šedá připravuje Mendelovu tabulku zlozvyků, která se stane základním stavebním kamenem labyrintu, kde pak mohou lidé na základě podobných zlozvyků hledat své "příbuzné".
Sama Šedá se hlásí k řadě zlozvyků. Prý mluví rychle a nahlas, skáče lidem do řeči a připadá jí, že jsou všichni ostatní pomalí. Narážkou na velmi rozšířený zlozvyk současnosti je logo sbírky: dvouocasý český lev s mobilem v tlapě.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nejvíce hlasů v participativním rozpočtu veřejnost dala projektu Revitalizace lesíku pod Čertovým pahorkem
•Energetická drahota přidělává lidem vrásky na čele. S obavami vyhlížejí zimní období
•Lidé budou moci vyjádřit souhlas se sexuálním stykem přes aplikaci
Další články
Bez nich bychom nepřežili
V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v …
PŘÍRODA
Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem
Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Pouť, oslavy založení města a Den řemesel
Předposlední červencový víkend nabídne opravdu bohatý kulturní program. V Příbrami si …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Betonová socha u Barrandovského mostu se dnes rozpadla. Posudky varovaly už roky
Betonová plastika Rovnováha, známá spíš pod přezdívkou Červ dobyvatel, se dnes …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Ceny mléka i másla padají dolů. Mléčný trh míří do krize
Zaregistrovali jste jak šly dolů ceny mléka a mléčných výrobků? Evropský trh s mlékem …
AKTUÁLNĚ
Policie hledá svědky nebezpečné jízdy. Máte záběry černého Audi?
Příbramští dopravní policisté žádají veřejnost o pomoc při vyšetřování dopravní …
AKTUALIZOVÁNO
Skalecká pouť klepe na dveře: Třídenní maraton zábavy, hudby a tradic
Mníšek pod Brdy se opět zahalí do sváteční atmosféry. Od pátku 17. do neděle 19. …
Lom Alkazar: Od těžby vápence k oblíbenému výletnímu místu s tajemnou minulostí
Bývalý vápencový lom Alkazar mezi Berounem a Srbskem patří k nejzajímavějším místům v …
TIP NA VÝLET
Příbram v tropech: Kašna jako pódium, mladá žena jako hlavní hvězda. Nuda pláž? Zatím ne, ale poptávka roste
Léto v Příbrami letos ukazuje, že má fantazii i odvahu.
Teploty, které se šplhají k …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




