Máte rádi retro? Zpátky do 20. století se vrací výstava v Podbrdském muzeu
16. června 2020 (06:39)
foto: pribram.cz
Unikátní kolekce předmětů od 50. let do roku 1989 představí muzeum v Rožmitále pod Třemšínem. Výstava Retrosbírky začíná v sobotu 20. června a potrvá tři měsíce.
Vrátit se zpátky do dětství nebo ukázat vlastním dětem, jak jsme si kdysi hráli, čím jsme se obklopovali, jak jsme žili. Tuto možnost návštěvníkům poskytne Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem. Výstavu muzeum přichystalo se spolkem Inspirace Zlín, jejíž předsedkyně Věra Stojarová k akci uvádí: „Jsem nadšená, že tyto sbírky z dob socialismu stále existují, že se jich někteří majitelé nezbavili a uchovali si je. Často se nejedná o nějak zvlášť cenné předměty, přesto jsou ale unikátními dokumenty své doby.“
Retrosbírky nejsou pouze o prohlížení. Výstava je interaktivní a zájemci si mohou zahrát „retro“ domino, poskládat stavebnici Seva nebo céčka. Kluci vyzkoušejí skládací kolo, malým slečnám mohou maminky předvést, jak jim jde skákání přes gumu. Milovníci hudby si přehrají desku na gramofonu a zručnost lze vyzkoušet například při štupování ponožek. Součástí výstavy je také byt sběratele, kde mladší návštěvníci nasají atmosféru let minulých a pamětníky třeba přivede k nostalgickým vzpomínkám. „Cílem výstavy je nejen představit sběratelství jako vášeň, ale také ukázat dnešní generaci mladých lidí nebo dětí, co vše se za socialismu sbíralo. Mnohdy se v tom odrážel nedostatek zboží na tehdejším trhu,“ doplňuje Věra Stojarová.
Plná cena prohlídky za osobu od šesti let je 50 korun, rodiny za vstup zaplatí 150 korun. Zahájení výstavy proběhne o Muzejní noci ve stylu retro v sobotu 20. června, kdy je vstupné do muzea volné a otevírací doba je prodloužena od 18.00 do 22.00.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání
Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné …
SPORT
Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce
V České republice byl po zhruba měsíci znovu potvrzen výskyt nebezpečného parazita …
AKTUALIZOVÁNO
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO
Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života
Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich …
ZAJÍMAVOSTI
Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“
U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na …
AKTUÁLNĚ
Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016
Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České …
ZAJÍMAVOSTI
Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost
Na Březových horách vzniká velkoplošná malba, která má na zhruba sto metrech …
NÁZOR
Muzea slaví svůj den. Příbram představí novou aplikaci pro Geopark Brd a Podbrdska
Mezinárodní den muzeí letos v Příbrami připomene Hornické muzeum Příbram novinkou, …
ZAJÍMAVOSTI
Jaro přináší nový život. A zároveň nejvíc smrti. Pomozte to změnit.
Jaro je tu a s ním i období, kdy se v trávě rodí tisíce mláďat. A zároveň období, kdy …
ZVÍŘATA




