20. 3. svátek má Světlana




Masopustní tradice ožijí: Příbram a Sedlčany lákají na průvody maškar, pochutiny i hornické písničky

20. ledna 2025   (14:00)
Masopustní tradice ožijí: Příbram a Sedlčany lákají na průvody maškar, pochutiny i hornické písničky
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Masopustní reje rozveselí střední Čechy. Od února do března zavítají do měst a obcí pestrobarevné průvody masek, masopustní hodování a veselá zábava. Na Ševčinském dole v Příbrami oživí historické objekty průvod, písničky a scénky, zatímco v Sedlčanech roztančí náměstí průvod maškar s hudebníky ze ZUŠ.


Vůbec první masopustní setkání u dobrého jídla, pití a hudby se odehraje už 1. února v Jílovém u Prahy. Tradiční Jílovský masopust zavítá opět na náměstí, kde nebudou chybět masopustní hody, rej masek, jarmark a průvod Jílovým.

Tradiční akcí, kam se sjíždějí lidé z celého Česka, je Roztocký masopust. V sobotu 15. února ve 12 hodin se otevřou masopustní stánky a na louce u přívozu dojde k zahájení masopustního veselí. Od 14 hodin začíná korunovace královny a předání masopustního práva. Průvod vyrazí do ulic města ve 14,30 hodin. Na večer je připravena zábava v cirkusovém šapitó.

Ve stejný den proběhne masopustní rej v obci Malý Újezd na Mělnicku. Z návsi vyrazí průvod s harmonikářem a koňským povozem směrem k místní restauraci, kde budou připraveny vepřové hody. O týden později se chystá Masopust na Ševčinském dole. V Hornickém muzeu Příbram se v sobotu 15. února od 10 hodin uskuteční masopustní průvod a lidová veselice v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Součástí programu budou humorné scénky a hornické písničky.
Tradiční Lobečský masopust vypukne v sobotu 22. února. Ve 13 hodin se sejdou maškary u pivovaru v Lobči. Průvodem projdou vsí se zastávkami u sousedů, v pivovaru i na zámku. Zábava bude pokračovat v sokolovně vyhlášením nejlepších masek. V nabídce pivovaru bude tento den čepované lobečské pivo a masopustní vepřové hody.

O masopustní veselice nebude nouze ani v březnu. Jedna z největších a na kulturní program nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách míří letos opět do Zadní Třebaně. Poberounský masopust a největší „fašaňk“ široko daleko se zde bude konat v sobotu 1. března. Akce začne v sobotu ráno staročeským jarmarkem, kde budou k dostání preclíky, koláče, maso nebo koblihy. Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny ty nejnápaditější maškary. Poté se vydá na obchůzku obcí průvod v čele s kapelou a kvartetem hlavních postav: medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Všichni budou ochutnávat koblihy, škvarkové placky, uzené maso, pálenku a další dobroty, které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Večer po skončení průvodu se ještě ve Společenském domě v Zadní Třebani bude konat sousedské posezení s muzikou. Následující den, v neděli 2. března, masopustní oslavy vyvrcholí dětským karnevalem.

Zpívat a dovádět se bude1. března také v Kamýku nad Vltavou. Průvod masek se vydá do kamýckých domácností „poškádlit" místní obyvatele.
V neděli 2. března obejde pestrobarevný průvod masek za doprovodu hudby a tance historická stavení kouřimského skanzenu. „Kromě informací o tradicích masopustu a masopustních maskách se dozvíte o stolování a zvycích od muzejníků v dobovém oblečení v rolích hospodářů a hospodyní. Ochutnáte i zabijačkové dobroty a další občerstvení,“ zve k návštěvě Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Ve stejný den od 14 hodin začíná oslava masopustu i v Mělníku. Kromě trhů, kde budou k dostání zabijačkové pochoutky, se bude zpívat a dovádět v masopustním průvodu, který vyrazí z náměstí Míru. Zakončení akce proběhne za doprovodu folklorních souborů.

Jen o dva dny později, a to 4. března se vydejte na Sedlčanský masopust na náměstí T. G. Masaryka. Nenechte si ujít průvod maškar doplněný o hudebníky ze ZUŠ Sedlčany nebo muzejní stánek se škvarkovou pomazánkou, koblížky, jitrnicemi a zelnými plackami.

Video z masopustů ve středních Čechách najdete zde.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / SCCR
autor: Oldřich Kozák








Další články

Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 38,50 Kč do 40,90 … AKTUÁLNĚ Policie hledá jedenapadesátiletou ženu Policie hledá jedenapadesátiletou ženu Příbramští kriminalisté vyhlásili pátrání po 51leté ženě, která bydlí v chráněném … FOTO Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek Sezona jde do svého vrcholu a HC Baník Příbram má za sebou úspěšné osmifinále, ve … SPORT Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu Oblíbené farmářské trhy jsou zpět. Sezona 2026 odstartuje už tuto sobotu 21. března na … NEPŘEHLÉDNĚTE Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“ Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“ Mgr. Radek Galaš, ředitel Muzea Policie České republiky, působí jako člověk, který se … ROZHOVOR Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Státní veterinární správa (SVS) spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou varují … AKTUÁLNĚ
Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu HC Baník Příbram stojí před vrcholem sezony – prvním zápasem čtvrtfinále play off, … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz