25. 5. svátek má Viola




Masopustní průvody letos bez masové účasti. Zkuste online nebo domácí verzi

12. února 2021   (06:44)
Masopustní průvody letos bez masové účasti. Zkuste online nebo domácí verzi
foto: pribram.cz

Hornické muzeum se ohlíží za loňským masopustním veselím inspirovaným postavou dobrého vojáka Švejka. Příbramská knihovna nabízí praktické návody na výrobu masek podle hrdinů Čtyřlístku.


Jako masopust je označováno slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou, začínající po svátku Tří králů 6. ledna a končící na Popeleční středu. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období (letos připadá na 11. února) – zvaným Tučný čtvrtek, který slibuje zabijačky a hostiny. Poslední tři dny masopustu před Popeleční středou (nastane 17. února) jsou zasvěceny karnevalovým průvodům a tanečním zábavám, se kterými si většina z nás masopust spojuje.

„Masopustní průvod a lidová veselice, rej masek a žertovné masopustní scénky se každoročně konají v prostředí hornických Březových Hor,“ připomíná Hornické muzeum Příbram. Na veselou tradici si letos spolu s muzeem vzpomeneme pouze online. Na svých webových stránkách zprostředkuje divákům, jak vypadal masopust na Březových Horách v roce 2020.
V reportáži TV Fonka z loňského roku zmiňuje ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl „plnoleté“ výročí masopustu v areálu Ševčinského dolu v podání bohutínských hasičů, přičemž bohutínští drží masopustní tradici již téměř sto let. Loňským tématem a hlavním postavou komických scének se stal hlavní protagonista románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.
„I když to letos na žádné kolektivní rejdy nevypadá, proč si nezaskotačit doma,“ vyzývá děti příbramská Knihovna Jana Drdy a rovnou nabízí předlohy k masopustním maskám ve stylu hrdinů Čtyřlístku. Vzory pro masku Fifinky, Bobíka, Pindi a Myšpulína lze jednoduše vytisknout, vystřihnout a vytvořit tak rychlý maškarní převlek. Návod najdete na internetových stránkách knihovny.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy Ve Středočeském kraji v neděli 24. května padly teplotní rekordy na 13 z 16 stanic s … NEPŘEHLÉDNĚTE Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku Rok 2026 přináší významné výročí jednoho z nejmilovanějších českých filmů. Komedie Na … ZAJÍMAVOSTI Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá Příbramští dopravní policisté pátrají po chodci, který se stal účastníkem dopravní … AKTUÁLNĚ Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady Historická budova Zámeček-Ernestinum má za sebou další výraznou proměnu. Obřadní síň, … Vážná nehoda cyklistky u Krásné Hory: Ženu s těžkým zraněním transportoval do nemocnice vrtulník Vážná nehoda cyklistky u Krásné Hory: Ženu s těžkým zraněním transportoval do nemocnice vrtulník Na silnici u Krásné Hory nad Vltavou došlo v neděli v podvečer k vážné dopravní nehodě … AKTUÁLNĚ Lucie Pudilová vyzvala šampionku Szabovou! Příbramská bojovnice míří na titulový zápas na Štvanici Lucie Pudilová vyzvala šampionku Szabovou! Příbramská bojovnice míří na titulový zápas na Štvanici Příbramská rodačka Lucie Pudilová si řekla o zápas, který může změnit její … SPORT Toxický kolega v práci? Jak si nastavit hranice a nenechat si zničit psychiku Toxický kolega v práci? Jak si nastavit hranice a nenechat si zničit psychiku Stačí jeden problematický člověk a atmosféra na pracovišti se může rychle změnit v … LIFESTYLE Organizace Díky!FESTu? Od smlouvy s kapelami po povolení pro vzlet dronu Organizace Díky!FESTu? Od smlouvy s kapelami po povolení pro vzlet dronu Hlavní hvězdou bude kapela Monkey Business. Portál pribram.cz je mediálním partnerem … ROZHOVOR Jesenice zažila simulaci katastrofy: 19 jednotek hasičů řešilo požár po výronu plynu Jesenice zažila simulaci katastrofy: 19 jednotek hasičů řešilo požár po výronu plynu Areál Podzemního zásobníku plynu Háje v Jesenici u Příbrami se stal dějištěm jednoho z … FOTOGALERIE
Nepřipoutaní řidiči, mobily za volantem i technické vraky. Policie v Příbrami rozdala tisícové pokuty Nepřipoutaní řidiči, mobily za volantem i technické vraky. Policie v Příbrami rozdala tisícové pokuty Příbramští policisté se zaměřili při dopravní akci především na používání … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz