vývoj epidemie COVID-19
testovaní nakažení uzdravení zesnulí
celá ČR 436372 9226 6532 319
Středočeský kraj 6680 1070 844 23
okres Příbram ? 52 48 1


Martin Buršík: Za současné situace je rekonstrukce aquaparku v nejdražší variantě naprosto nereálná

Koronavirus
11. dubna 2020   (07:40)
Martin Buršík: Za současné situace je rekonstrukce aquaparku v nejdražší variantě naprosto nereálná

„Budeme nuceni přistoupit ke štíhlejší variantě rekonstrukce aquaparku a kolegům v radě i zastupitelstvu tuto cestu doporučím,“ říká v rozhovoru Martin Buršík, místostarosta Příbrami.


Město Příbram přistoupilo promptně nejen k zajištění základních potřeb v oblastech sociálních a zdravotních v době koronaviru, ale místostarosta a ekonom města Martin Buršík předložil na minulém zasedání rady města také analýzu vývoje hospodaření města pro nadcházející období. K současné ekonomické situaci se vyjádřil v následujícím rozhovoru.

Pane místostarosto, jak vnímáte současnou situaci z pozice ekonoma města?
Opatření, ke kterým jsme museli v průběhu minulých čtyř týdnů přistoupit je celá řada. Míra solidarity obyvatel, organizací i zaměstnanců je vysoká a s panem starostou Konvalinkou a místostarostkou Brožíkovou jsme velmi vděční za pomoc ode všech, kteří se podílejí na zajištění základních zdravotních a sociálních potřeb obyvatelům Příbrami. Díky těmto zaměstnancům a dobrovolníkům funguje například šití a distribuce roušek nebo provoz zelených linek a následná dobrovolnická pomoc konkrétním lidem, kteří na linky volají.

Ve vedení města předpokládáme, že nouzový stav bude trvat přibližně tři měsíce a že se v květnu nebo červnu začneme vracet do normálního života, že se děti a studenti vrátí do škol a pracující do svých zaměstnání. Přesto se uzavření některých firem a zvýšené nezaměstnanosti, stejně jako nižším daňovým i nedaňovým příjmům do městského rozpočtu, nevyhneme. To musíme přijmout jako fakt.
Jaký je stav podnikání a fungování firem ve městě?
Každodenně hovořím s podnikateli, majiteli firem a dostávám hovory od živnostníků, kteří museli přestat podnikat nebo ztratili ze dne na den pravidelný výdělek. Situace není stejná ve všech oborech a liší se také podle velikosti firem.

Například větší firmy v průmyslové zóně Balonka zatím neuvažují o velkém propouštění, dle jejich vyjádření očekávají snížení počtu zaměstnanců v nižších jednotkách procent a některé se dokonce těší, že se na trhu práce objeví noví uchazeči, kterým okamžitě nabídnou práci.

Pokud jde o restaurace a další poskytovatele služeb jako cestovní kanceláře, kadeřnictví nebo fitness a wellness služby, tam je situace špatná. Například situace cestovních kanceláří je naprosto fatální, protože mají často zaplacené zálohy v zahraničních hotelech, které propadnou, a očekávaný výdělek nebude žádný. Nebo restaurace už nebudou schopny po otevření mít stejný počet zaměstnanců, protože počet strávníků se díky vyšší nezaměstnanosti sníží až o desítky procent.

Tříměsíční výpadek příjmů při neměnných výdajích znamená pro řadu z těchto malých podnikatelů konec podnikání a nemožnost zaměstnávat sebe a ostatní.
Jak tedy město pomáhá podnikatelům v Příbrami?
Opatření vlády pro podporu podnikatelů a firem v tuto chvíli považujeme za adekvátní. Možností, jak pomoci postiženým podnikatelům, bohužel město moc nemá. I v takto nelehké době se musí město chovat jako řádný hospodář a musí zvažovat velmi citlivě všechna opatření.

Rada města nicméně rozhodla na minulém jednání o 50% snížení nájemného a záloh na služby na tři měsíce pro subjekty podnikající v nebytových prostorách patřících městu, které jsou zasaženy
nařízením vlády a nemohou podnikat. Je to určitý vstřícný krok, nechceme ztratit nájemce. Zároveň tím chceme motivovat všechny soukromé pronajímatele, aby zvážili přechodné snížení nájemného i pro své nájemníky. Zmírní si tím riziko ztráty nájemců a bezpochyby bude díky rozprostření ekonomické ztráty mezi více subjektů schopno zvládnout tuto situaci více fyzických i právnických osob a s menšími dopady na růst nezaměstnanosti.

Jaký dopad bude mít nouzový stav na příjmy města?
Příjmy města jsou přibližně ze dvou třetin tvořeny přerozdělením daní vybraných státem. Dopad na příjmy města bude tedy vysoký, protože ekonomická recese přinese státu nižší výběr daní. Při tříměsíčním nouzovém stavu očekávám pokles příjmů okolo 21 %, tedy nižší asi o 145 milionů korun, a to jen v tomto roce. Očekáváme příjmy ve výši okolo 743 milionů korun. V dalších dvou třech letech budou příjmy na úrovních z roku 2017 nebo 2016, než se začnou opět pomalu zvyšovat.
To bude mít dopad i na výdaje, jak se změní?
Pokud rada města schválí opatření, která ve Zprávě o hospodaření navrhuji, pak by provozní náklady i investice měly klesnout tak, aby schodek letošního rozpočtu nebyl vyšší než 150 milionů korun, přičemž považuji za ideální dosáhnout schodku jen okolo 127 milionů korun.

To znamená, že by se měly snížit celkové výdaje města v tomto roce o téměř 20 %, tedy o 153 milionů korun oproti schválenému rozpočtu, na nově navrhovaných 870 milionů korun. Město není zadlužené a případný schodek je krytý rezervou peněz na účtech.
Bude, stejně jako některé firmy, propouštět i městský úřad a ostatní organizace města, aby bylo dosaženo úspor?
Plošné propouštění není na stole. Je možné, že přistoupíme k nenabírání nových zaměstnanců, celou situaci budeme ještě vyhodnocovat po skončení nouzového stavu a teprve potom by došlo k rozhodnutí.
Jaký dopad očekáváte na opravy a investice?
Pro letošní rok jsme plánovali investovat do oprav a nového majetku 362 milionů korun, z toho 115 milionů mělo jít do oprav stávajícího majetku jako jsou opravy chodníků, silnic a budov. Tam bych si přál zachovat výdaje na stejné úrovni, ale bude to těžké.

A 247 milionů korun bylo vyčleněno na rozsáhlé rekonstrukce vodohospodářských sítí, vybudování komunikací a nových nemovitostí včetně začátku rekonstrukce aquaparku ve výši 50 milionů korun.
Domnívám se, že za současné situace je právě rekonstrukce aquaparku v nejdražší variantě včetně vybudování rozsáhlého saunového světa a relaxační zóny s vířivkami bohužel naprosto nereálná.

Budeme nuceni přistoupit ke štíhlejší variantě a kolegům v radě i zastupitelstvu tuto cestu doporučím.
Na druhou stranu by se mohly zbývající zakázky na opravy a investice vysoutěžit za nižší ceny. Přetlak poptávky po stavebních pracích opadl a stavební firmy budou mít větší motivaci se o zakázky ucházet.
Situace s šířením koronaviru není ve městě dramatická a doufám, že tomu tak zůstane. Od samého začátku nouzového stavu provádíme opatření tak, abychom co nejvíce omezili šíření nákazy a zároveň minimalizovali s tím spojený negativní ekonomický dopad na hospodaření města.

Přeji všem, aby přečkali tuto nelehkou dobu v pořádku.

Ing. Martin Buršík, MBA
1.místostarosta a ekonom města Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Eva Švehlová

autor: Tomáš PečenkaNepřehlédněte

Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Během čtrnácti dnů spáchali sebevraždu skokem z hráze Orlické přehrady dva lidé. 26. května 2020   (21:43) Nepřehlédněte Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Barboru kromě dalších kol soutěže letos čeká i maturita a přijímací zkoušky na vysokou školu. 26. května 2020   (06:29) Nepřehlédněte Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny silniční a železniční přechody na hranicích s Rakouskem a Německem. Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. 25. května 2020   (18:53) Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku. 25. května 2020   (18:21) Nepřehlédněte Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Restaurace a hospody mohou v pondělí po více než dvou měsících otevřít hostům své vnitřní prostory, které musely 14. března uzavřít kvůli šíření koronaviru. 24. května 2020   (09:13) Nepřehlédněte


Další články

Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. 29. května 2020   (19:09) Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Vodafone jako kompenzaci výpadku nebude během dneška odečítat svým zákazníkům data z mobilních tarifů. Opatření se týká jak firemních, tak nefiremních zákazníků, tarifů i předplacených karet. 29. května 2020   (14:59) Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule U některých názvů je to zcela jasné, některé by si zasloužili více pozornosti. Ta se jim nyní dostane díky projektu Poznejte ulice Příbrami. 29. května 2020   (14:37) Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra
Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Příbramští policisté pátrají po pachateli trestného činu poškození cizí věci, za který může skončit až rok ve vězení. 29. května 2020   (10:26) Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Řidička Peugeotu po technické závadě zdemolovala oplocení Řidička Peugeotu po technické závadě zdemolovala oplocení Hasiči v ulici třída Kpt. Olesinského řídili dopravu kyvadlově. 28. května 2020   (19:45) Zákazníci Vodafonu nemohou volat, nefungují ani datové služby Zákazníci Vodafonu nemohou volat, nefungují ani datové služby Kdy pracovníci potíže odstraní, zatím není jasné. 28. května 2020   (17:22) Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu v průměru za 27,12 Kč/l, naftu pak za 26,90 korun 28. května 2020   (17:03) Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do hlasování veřejnosti, které bude zahájeno 1. června, postoupilo deset návrhů. 28. května 2020   (14:26) Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Podpora zůstává ve výši 80 % denního vyměřovacího základu za kalendářní den. 28. května 2020   (11:18) Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky CK Alexandria zrušila letní zájezdy.  Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených CK Alexandria zrušila letní zájezdy. Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených Zájezdy na léto už zrušily také CK Exim Tours a Fischer. 27. května 2020   (20:15) Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Přinášíme komentář ředitele příbramské nemocnice k proběhlé epidemii covid-19. 27. května 2020   (18:51) Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Firma B.E.S. ukončila šití roušek, nenašla dostatečný odbyt Firma B.E.S. ukončila šití roušek, nenašla dostatečný odbyt Zastupitelé jednali o odměnách, nic nakonec nezmění Zastupitelé jednali o odměnách, nic nakonec nezmění Ani jeden z návrhů zastupitelstvem neprošel. 27. května 2020   (09:34) Příbram při Horváthově debutu remizovala s Ostravou 0:0 Příbram při Horváthově debutu remizovala s Ostravou 0:0 Příbram byla díky podpoře z tribun od začátku aktivnější. 27. května 2020   (07:14) Příbram má nevymahatelné pohledávky v hodnotě 6,4 milionu korun Příbram má nevymahatelné pohledávky v hodnotě 6,4 milionu korun Jedná se o nevymahatelné a promlčené pohledávky za pronájmy bytů a nebytových prostor z minulosti. 27. května 2020   (06:47) Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Během čtrnácti dnů spáchali sebevraždu skokem z hráze Orlické přehrady dva lidé. 26. května 2020   (21:43) Nepřehlédněte Téměř pětina lidí v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali muži Téměř pětina lidí v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali muži Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let. 26. května 2020   (17:32) Na příbramském nádraží hoří vlak, škoda se vyšplhala na milion korun Na příbramském nádraží hoří vlak, škoda se vyšplhala na milion korun Dobrovolníci Amelie pomáhali i v době koronaviru Dobrovolníci Amelie pomáhali i v době koronaviru Jako nejúspěšnější počin se ukázala online výzva „Roušky pro život s rakovinou“ 26. května 2020   (13:41) Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat do Senátu Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat do Senátu Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Roušky nebudou muset mít ani řidiči vozidel veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení. 26. května 2020   (08:05) Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Nepřehlédněte Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Nepřehlédněte Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19. 25. května 2020   (16:35) ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne Kvůli bezpečným rozestupům se bude jednat v estrádním sále kulturního domu. 25. května 2020   (15:59)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz