14. 6. svátek má Roland

Mariánskou studánku čeká letos rekonstrukce. Svatá Hora prosí o finanční pomoc

2. března 2020   (06:00)
Mariánskou studánku čeká letos rekonstrukce. Svatá Hora prosí o finanční pomoc
foto: pribram.cz

Vodovodní havárie v exercičním domě si vyžádá investici přes 60 tisíc korun. Tyto nečekané výdaje tak ohrozily plánovanou renovaci vzácné studánky


Panenka Marie ze Svaté Hory. Malá dřevěná soška, která má údajně na svědomí již přes čtyři tisíce zázraků. Z hruškového dřeva ji v polovině 14. století vytesal arcibiskup Arnošt z Pardubic. K oltáři z příbramského stříbra, kde je soška umístěna, dodnes chodí lidé ze všech koutů země. Ti, kterým zdraví neslouží, se na Svaté Hoře často modlí za uzdravení. Stejně jako to v roce 1632 udělal nevidomý Jan Procházka z Nymburka. Několik dní modliteb v místní kapličce stačilo k tomu, aby odsud odešel bez slepecké hole. Zrak se mu zázračně vrátil po dlouhých devatenácti letech.

Zázračnou moc měla údajně i voda z nedaleké Mariánské studánky. Vyhloubil ji dva roky po svém uzdravení právě Jan Procházka. Kopal tenkrát do hloubky osmnácti metrů. Později byla studánka prohloubena až do téměř osmdesátimetrové hloubky. Původní dřevěný příkrov z roku 1653 byl o dvacet let později nahrazen zděným.
Od té doby sice studánka prošla ještě mnoha úpravami, dnes však její stav není příliš lichotivý. Stejně jako samotný chrám, který byl v roce 2015 kompletně zrekonstruován, se však i tato vzácná studánka brzy dočká renovace. Vloni na podzim se začala vyřizovat veškerá potřebná dokumentace a samotné úpravy a opravy by měly být zahájeny již v letošním roce.

Stavba však ještě ani nezačala a už se komplikuje. Před zahájením letošní sezóny exercicií došlo na Svaté Hoře v exercičním domě k vodovodní havárii. Ta si vyžaduje nemalou investici, a to přes 60 tisíc korun. Tyto nečekané výdaje tak ohrozily plánovanou renovaci vzácné studánky. Svatá Hora proto v těchto dnech vyhlašuje sbírku za záchranu této vzácné studánky.
Rozsáhlá rekonstrukce, která na Svaté Hoře proběhla v roce 2015, se dotkla nejen samotného chrámu, ale i přilehlého nádvoří. Zahrnovala veškeré stavební práce od opravy technických instalací až po střechy, podlahy, výmalby, nebo třeba požární vodovod. Současně zde proběhl stavebně historický průzkum a záchranný archeologický výzkum. Vzniklo zde badatelské centrum za bezmála dvě stě milionů. Veškeré náklady pokryly dotace. 
Rozsáhlá rekonstrukce, která na Svaté Hoře …
foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne … ZVÍŘATA Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici … NEPŘEHLÉDNĚTE Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit … NEPŘEHLÉDNĚTE Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, … Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník … SPORT Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou … Potkali jste zmiji nebo užovku? Potkali jste zmiji nebo užovku? Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. … POZNÁVÁME BRDY Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici … NEPŘEHLÉDNĚTE Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí … KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz