30. 11. svátek má Ondřej
Manažerka očkování: Třetí dávka je nutná pro ochranu před novějšími mutacemi

Nepřehlédněte
30. října 2021   (07:26)
Manažerka očkování: Třetí dávka je nutná pro ochranu před novějšími mutacemi
foto: ONP - Martin Janota/se svolením

Na očkování třetí dávkou je do Příbrami přihlášeno již přes tisíc zájemců.


I když denně sledujeme zprávy o rostoucích číslech pozitivních testů, situace v nemocnicích není ani zdaleka tak dramatická, jako tomu bylo v loňském roce. Podle odborníků je důvodem očkování. A právě o očkování, o jeho dopadech na provoz v nemocnici a především na očkování třetí dávkou jsme si povídali s manažerkou očkování v Oblastní nemocnici Příbram Mgr. Ivanou Králíčkovou.
 

Vypadá to, že Česká republika je na prahu další vlny epidemie koronaviru. Jak si vede příbramská nemocnice?
V současné době máme v Příbrami jen málo hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Přičítáme to tomu, že náš okres je hodně proočkován. Data se ale zřejmě brzy změní, protože i po očkování oběma dávkami hladina protilátek klesá a je potřeba se naočkovat i třetí dávkou, abychom velmi rychle posílili ochranu i proti novým variantám koronaviru.
 
Dá se tedy říci, že třetí dávka je nutná především proto, aby ochránila před novými mutacemi, o kterých se v době vakcinace prvními dávkami nevědělo, a jsou nebezpečnější?
To v každém případě. Podle všech studií je nová delta mutace mnohem virulentnější. Z deseti lidí se při kontaktu s touto mutací nakazí až sedm z nich, u té původní podoby viru to byl jeden až dva lidé. Průběhy onemocnění by neměly být nijak závažnější, ale nakazí se určitě mnohem více lidí.
 
Doporučila byste tu třetí dávku jen starým a nemocným lidem, nebo úplně všem?
Třetí dávky jsou nesmírně důležité a doporučuji jí všem, kdo už za sebou mají dvě dávky očkování. Je zcela pochopitelné, že v souvislosti s věkem a individuálním zdravotním stavem každého z nás hladina protilátek klesá. Co máme informace z laboratoří, tak u starších lidí hladina protilátek po půl roce klesá k nulové hranici a ani hladina protilátek lidem nezaručí, že se nenakazí tímto onemocněním.Takže doporučuji naočkovat a příliš neotálet.
 

Pokud by se člověk chtěl naočkovat třetí dávkou, co pro to má udělat?
Příbramská nemocnice je na očkování připravena. My jsme očkovací centrum na Zdaboři nerušili, jenom jsme upravili jeho provoz v souvislosti s očkováním dětí a dalších skupin prvními a druhými dávkami. Nyní jeho pracovní dobu opět rozšiřujeme, abychom stihli co nejdříve naočkovat všechny zájemce. Je nutné se nejprve zaregistrovat na stránce Ministerstva zdravotnictví ČR, stejně jako u první dávky očkování. Třetí dávky očkují i někteří praktičtí lékaři, takže se můžete pokusit spojit i s nimi. My jsme ale připraveni naočkovat všechny, kdo o to projeví zájem.
 
Bude nemocnice opět myslet na starší lidi, kteří bydlí například v místě se špatným spojením a zprovozní opět mobilní očkovací týmy?
V souvislosti s třetími dávkami jsme již oslovili domovy důchodců a různá sociální zařízení, jestli chtějí pomoci a už máme připravena některá místa, kam vyjedeme. Stejně tak, pokud starostové obcí očkování zorganizují, tak rádi přijedeme i k nim. Je i v našem zájmu, aby byl region naočkovaný třetími dávkami, protože tím zabráníme přílivu pacientů do nemocnice. Takže my určitě uděláme maximum pro to, abychom pomohli.
 
Vy osobně už jste podstoupila očkování třetí dávkou?
Já ještě ne, ale jenom proto, že jsem měla chřipku. Příští týden půjdu a nechám se naočkovat i proti chřipce. Nemůžu si dovolit se nechránit, protože jako zástupce nemocnice jsem součástí kolektivu a má odpovědnost k němu i k sobě je velmi motivující, nerada bych někoho ohrožovala.
 
Hodně lidí nejde na očkování, protože se bojí vedlejších účinků. Kolik takových jste zaznamenali během očkování?
My jsme naočkovali zhruba 88 tisíc dávek vakcíny. Těch reakcí bylo velmi málo, takže si myslím, že ta bublina o tom nebezpečí je zbytečně veliká. Samozřejmě, že každý lék může vyvolat vedlejší reakci, ale z toho, co jsem viděla, tak to bylo naprosté minimum. Riziko, že se nakazíte koronavirem je jistě mnohonásobně vyšší, než u vedlejší reakce z vakcíny.
 
Pro více informací o očkování třetí dávkou volejte infolinku Oblastní nemocnice Příbram 318 654 644.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz