27. 4. svátek má Jaroslav




Máme tu prodloužený víkend, dokonce dvojnásobně

5. července 2018   (09:11)
Máme tu prodloužený víkend, dokonce dvojnásobně
foto: pribram.cz

Významné státní svátky se nám postaraly o volné dny navíc.


Dva státní svátky se tentokrát postaraly o prodloužený víkend. Dnes v Česku oslavujeme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Cyril a Metoděj byli bratři ze Soluně, kteří se do historie zapsali jako Slovanští věrozvěstové. V rámci své misie na Velké Moravě prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, pro který Konstantin vytvořil také písmo nazývané hlaholice. Papež Lev XIII. je v roce 1880 svatořečil a v roce 1981 je Jan Pavel II. prohlásil spolupatrony Evropy. Jsou také hlavními patrony Moravy.

Misionáři nejenže připravili nové písmo, ale díky němu přeložili veškeré liturgické knihy do staroslověnštiny. Tím na Velké Moravě položili základy vlastní církve, neboť začali šířit náboženství ve srozumitelném jazyce pro všechny. V historii církve představuje kázání ve srozumitelném jazyce jednu z velice významných událostí našich dějin. Byzantské vzdělance pozval kníže Rostislav, aby šířili křesťanství. Na Velkou Moravu přinesli kromě překladu Bible i základy občanského a trestního práva.

Zítřek bude pro Českou republiku neméně důležitým. V kalendáři je zapsán jako Den upálení Mistra Jana Husa. Mistr Jan Hus je bezesporu významnou postavou našich dějin. Narodil se kolem roku 1370 v Husinci a byl římsko-katolickým knězem, reformátorem a kazatelem a bezesporu jedním z nejvýznamějších českých středověkých myslitelů.

Vyučoval na pražské univerzitě a v náboženských pracech kritizoval mravní úpadek církve, za čož ho katolická církev označila za kacíře. Následoval kostnický koncil, kde byl jako kacíř odsouzen a posléze upálen, neboť odmítl odvolat své učení. Byl upálen i přes to, že císař písemně zaručil jeho bezpečnost. Jako reformátora jej katolická církev uznala až v moderní době, kdy tak učinil papež Jan Pavel II.
Zítřek bude pro Českou republiku neméně …
foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mip








Další články

Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Věděl jsi, že právě teď možná děláš něco, co vlastně dělat nechceš? Ne proto, že bys … LIFESTYLE Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Adrenalin, pot a výkony na hraně lidských sil. V Kolíně se o uplynulém víkendu … SPORT Na Svaté Hoře končí farář Miloš Szabo. Po jeho nástupu po odchodu redemptoristů přichází další změna Na Svaté Hoře končí farář Miloš Szabo. Po jeho nástupu po odchodu redemptoristů přichází další změna Svatou Horu čeká další významná personální změna. Farář P. Miloš Szabo, který přišel v … AKTUÁLNĚ První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj nemusí být jen o polibku pod třešní. Co takhle si ho užít na hřišti? … SOUTĚŽ Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Zastupitelstvo města Příbrami projednalo návrh na rozdělení programových dotací pro … POLITIKA Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Svatohorský sad se v pátek proměnil v jedno z nejživějších míst v Příbrami. Konal se … Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina slinivky patří k nejnebezpečnějším nádorům současnosti. Většina pacientů se o … NEPŘEHLÉDNĚTE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Ve čtvrtek 30. dubna v 16:00 hodin bude v Galerii OPE v Památníku Vojna slavnostně … KULTURA Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Stovky návštěvníků, zaplněná parkoviště a dechberoucí výkony chladnokrevníků v srdci … FOTOGALERIE
Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Přírodovědný spolek Dobříš vstupuje do nadcházející sezóny s významnou novinkou, která … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz