25. 5. svátek má Viola

Mají ředitelé škol vždy na dalších šest let pokračovat automaticky?

27. května 2018   (20:27)
Mají ředitelé škol vždy na dalších šest let pokračovat automaticky?

Názor místostarosty Václava Švendy na zveřejněný článek


Server pribram.cz publikoval článek s dramatickým titulkem „V tuto chvíli čekají ředitelé na rozsudek“. Předně chci říci, že jsem rád, že se média věnují této problematice, protože školství v Příbrami se týká tisíců dětí a jejich rodičů. Poctivé úvahy o školství jsou velmi důležité, protože ve skutečnosti mluvíme o budoucnosti naší společnosti.

V článku se ale objevily některé nepřesnosti, na které je třeba upozornit. V textu se například uvádí, že v roce 2018 končí šestileté funkční období 17 ředitelů základních škol a školských zařízení zřizovaných městem. Ve skutečnosti však byly konkurzy vyhlášeny pouze v pěti ze sedmi základních škol, kterým toto období letos končí, a dva z jejich stávajících ředitelů se navíc sami vzdali své funkce z důvodu odchodu do penze. Ředitelé mateřských škol, základních uměleckých škol a školních jídelen budou pokračovat bez nutnosti absolvovat výběrová řízení.

V článku se dále píše: „Po mnoha letech praxe a poctivě odvedené práce na místě ředitele školy znovu zasílat obálku se svým životopisem, výpisem z Rejstříku trestů, ověřenou kopií o dosaženém vzdělání, dokladu o délce praxe i lékařské potvrzení o zdravotním stavu může vyznívat až jako ponižující.“ Všechny uvedené požadavky jsou běžnou součástí výběrových řízení na manažerské pozice. Město musí požadovat po všech uchazečích naprosto stejné dokumenty, aby byly zajištěny srovnatelné podmínky. Jde o naprostý standard v soukromé i státní sféře. Sami ředitelé a ředitelky jako vedoucí pracovníci, kteří vypisují výběrová řízení na řadu pozic ve svých zařízeních, tyto i jiné součásti přijímacích řízení znají a používají. Ve školství je zcela běžné, že učitelé i vedoucí pracovníci procházejí ze strany různých institucí nebo svých zřizovatelů tzv. evaluacemi, tedy pravidelným hodnocením své práce. To má pomoci zajistit kvalitu, kterou po školách společnost vyžaduje. Slova o ponížení jsou tudíž naprosto neadekvátní.

Dále se v článku píše: „Tento krok má dát příležitost ředitelům základních škol obhájit své vize, někteří ho považují spíše za šikanu. V tuto chvíli ředitelé čekají na vynesení rozsudku o jejich budoucím životě. Má předvolební politika ovlivňovat vzdělání našich dětí?“ Pokud mandáty ředitelů končí v roce, kdy se dějí volby, což je prakticky každý rok, neměli bychom snad vypisovat výběrová řízení na ředitele škol vůbec nikdy?  Proč by měli „někteří“ ředitelé považovat standardní postup za šikanu?  To je naprostá demagogie svědčící o tom, že politizovat běžné rozhodnutí veřejné správy se snaží naprosto někdo jiný.

Ano, pokud by rada města nevyužila své zákonné možnosti, ředitelé a ředitelky by mohli nadále automaticky pokračovat další šestileté období. Ředitele, i když třeba ztratí motivaci a sklouzne k průměrnosti, však v rámci tohoto období může zřizovatel odvolat pouze v případě závažného porušení povinností stanovených ve školském zákoně. V radě města, která rozhodla jednomyslně o vypsání konkurzů, však převládlo přesvědčení, že na ředitele škol je třeba klást vyšší požadavky, protože základní školy jsou velmi důležitým článkem vzdělávacího systému, vychovávají a připravují na život stovky našich dětí. Na konci svého funkčního období by tak ředitelé měli vždy prokázat, že jsou stále ti nejlepší a že mají dostatečnou chuť, motivaci a vize do dalších šesti let své práce. Pokud bychom sledovali logiku uvedenou v článku, pak by ředitelé měli automaticky pokračovat po neomezeně dlouhou dobu.
 
Šestileté funkční období ředitelů stanoví zákon a je výsledkem diskuze tvůrců legislativní úpravy se zřizovateli, odbory a zaměstnavateli. Doba šesti let přesahuje běžné volební období komunálních i krajských politiků a čeští ředitelé i učitelé, jak vyplývá z četných diskuzí na toto téma, ji obecně považují za rozumný kompromis a nějak výrazně ohroženi se necítí.

Naši současní ředitelé rozhodně nejsou špatní, ale požadavky na pravidelnou šestiletou obhajobu jejich práce a na formulování nových vizí vedou k jejich vyšším výkonům. Domnívám se, že naše děti si pro svou budoucnost zaslouží to nejkvalitnější vzdělání, které mohou garantovat pouze ti nejlepší ředitelé.
Jsem velmi rád, že příbramská média školství zajímá. A také věřím, že tento zájem bude pokračovat i po volbách, ať už dopadnou jakkoliv.

Václav Švenda
místostarosta Příbrami

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Václav Švenda - místostarosta

autor: mipDalší články

Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kapela Slza nekoncertovala v Příbrami poprvé 25. května 2019   (13:36) Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Pojďme dětem vysvětlit, co je ještě zdravý adrenalin a co už je nebezpečné 25. května 2019   (10:58) Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Nehoda se stala 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi 25. května 2019   (08:16) Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Slavnostní liturgie bude zakončena mariánským průvodem a uctíváním u Korunovačního oltáře. 25. května 2019   (06:46) Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22) Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Hrozí jim až pět let za mřížemi 24. května 2019   (09:06) Češi dnes míří k volebním urnám Češi dnes míří k volebním urnám Úderem dnešní 14. hodiny budou Češi volit své zástupce do Evropského parlamentu 24. května 2019   (08:40)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz