vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Magdaléna: Opiáty jsou na Příbramsku spíše výjimkou, zaznamenali jsme však nárůst zneužívání léků

6. února 2020   (06:07)
Magdaléna: Opiáty jsou na Příbramsku spíše výjimkou, zaznamenali jsme však nárůst zneužívání léků

S drogami je to na Příbramsku stejné, jako ve většině populace. Nejčastěji užívanou látkou mezi lidmi jsou alkohol a marihuana, následuje pervitinMagdaléna. Tak se jmenuje obecně prospěšná organizace, která na Příbramsku pomáhá lidem na cestě ze závislosti. Na drogách, alkoholu, ale i gamblingu. Do adiktologické ambulance, která je ve městě od prosince 2017, ale chodí i experimentátoři a ti, kteří návykové látky škodlivě užívají, ale ještě u nich závislost nepropukla. Podporu však Magdaléna nabízí i jejich blízkým. Loni ambulanci vyhledalo 46 rodinných příslušníků závislých.

Jak jsou na tom mladí na Příbramsku s drogami? Zeptali jsme se Petry Martínkové, PR manažerky společnosti Magdaléna, o.p.s.

Které drogy jsou na Příbramsku mezi Vašimi klienty nejrozšířenější?
S drogami je to na Příbramsku stejné, jako ve většině populace. Nejčastěji užívanou látkou mezi lidmi jsou alkohol a marihuana, následuje pervitin. Opiáty, jako například heroin, jsou v naší lokalitě spíše výjimkou.

Loni ambulanci navštívilo 171 klientů, z toho 67 kvůli potížím s alkoholem, 22 s potížemi kvůli THC a 52 klientů potřebovalo řešit užívání pervitinu.

Provádíte úklid veřejných prostor od injekčních stříkaček?
Ano, naši terénní pracovníci pravidelně uklízí veřejný prostor od injekčních stříkaček. Minimalizujeme tak zdravotní a sociální rizika spojená s užíváním drog a jejich dopady na jedince i širokou veřejnost. Chceme tím především snížit riziko přenosu infekčních chorob (HIV, žloutenky).

Jaké jsou nejkritičtější lokality v Příbrami?
Kritická lokalita se nedá specifikovat. Na některých místech se s ohledem na lepší dostupnost častěji scházejí uživatelé alkoholu, jinak je drogová scéna v Příbrami rozdrobená a uzavřená. Užívání drog a alkoholu se často spojuje se sociálním vyloučením. Lokality, kde je větší koncentrace osob ohrožených sociálním vyloučením, se proto obecně považují za místa, kterým je potřeba ze strany našich služeb věnovat větší pozornost.

Zároveň ze zkušenosti víme, že všechna místa určená k nočnímu životu, jako jsou bary a kluby, jsou místa, kde je jak alkohol, tak nelegální drogy. Nejen pervitin a kokain, ale i nové syntetické drogy, které jsou velmi nebezpečné právě tím, že člověk nikdy neví, jakou látku vlastně bere a co může očekávat.

Jaká je nyní situace v porovnání s uplynulými roky?
V porovnání s minulými roky je situace víceméně stejná, jak do počtu klientů, tak užívaných látek. Jedinou výjimkou je nárůst zneužívání a nadužívání běžně dostupných a běžně předepisovaných léků, a to nejen mezi dospělými, ale i mezi mladými lidmi.

Ambulantní léčba je vhodná pro všechny, komu návykové chování přináší potíže. Pro závislé, kteří nemohou nebo prozatím nechtějí opustit své stávající sociální vazby, například přerušit zaměstnání, a nastoupit residenční léčbu. Pro abstinující absolventy jakéhokoli typu léčby, nebo pro ty, kteří prozatím nejsou rozhodnuti, co potřebují a hledají radu. Služby jsou poskytovány osobám starším patnácti let a v nabídce jsou i individuální terapie.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabay

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz