9. 8. svátek má Roman




Macík projel trať v rychlém tempu a obsadil páté místo

5. ledna 2020   (19:22)
Macík projel trať v rychlém tempu a obsadil páté místo

Závodníci sedlčanského týmu Big Shock Racing si svou letošní dakarskou jízdu užívají v novém speciálu Iveco s číslem 504, kterému nikdo neřekne jinak než Karel.



Dakar 2020 odstartoval další dobrodružství, na které už netrpělivě čekaly miliony fanoušků. Do 1. saúdskoarabské etapy, vedoucí z Džiddy do Al Wajh, se vydal i třicetiletý pilot kamionu Martin Macík podporovaný navigátorem Františkem Tomáškem a mechanikem Davidem Švandou. Závodníci sedlčanského týmu Big Shock Racing si svou letošní dakarskou jízdu užívají v novém speciálu Iveco s číslem 504, kterému nikdo neřekne jinak než Karel. A hned úvodní kamenitou etapu zvládli s přehledem. Přibrzdila je jen drobná chybička v navigaci a mírně snížený výkon jejich kamionu v části etapy. Nakonec dorazili do cíle na skvělém 5. místě.

A v brzkých ranních hodinách na trať dlouhou 752 km, z nichž 319 bylo měřených, vyrazil také motocyklista Jan Brabec, jehož prvním vítězstvím je už samotný fakt, že se mu po komplikovaném zranění podařilo znovu dostat do formy a postavit se na start Dakaru 2020. Bývalého úspěšného motokrosaře, který právě načal svůj 3. Dakar, veze motocykl KTM 450 Rally se startovním číslem 43. A ukázalo se, že Brabec přípravu nepodcenil, úvodní část trati proletěl bez větších zaváhání, zaparkoval na 34. pozici.

Žádný pozvolný rozjezd. Hned 1. etapa Dakaru 2020 přinesla pořádnou porci kilometrů. Na trati převládaly úseky plné ostrých kamenů zavátých pískem. Martin o sobě prohlašuje, že má i po sedmi dakarských ročnících, pomalejší starty, jede hlavou, nenechává se zbytečně unášet dílčími úspěchy ani nezdary. Tentokrát však projel trať v rychlém tempu a obsadil krásné 5. místo. „Všichni jsou natěšení, takže jedou šílenou palbu. Mě zase klasicky chvíli trvalo, než jsem se rozjel. Jediný zádrhel, který jsme zaznamenali, byl menší výkon asi v třetině etapy, ale víme, čím to je a nebylo to nic zásadního. Jinak spokojenost, víme, že můžeme ještě zrychlovat. A mám radost, že se naše česká parta pěkně poskládala vpředu,“ hlásil Martin Macík. „Nejeli jsme ještě 100% tempo. Navigace je složitější, ale nic, co by nás zásadně zaskočilo. Jen jeden z bodů jsme netrefili napoprvé, minuli jsme ho asi o 100 metrů a udělali si navíc kolečko. Jeli jsme v úplném klidu. Řidičském i navigačním. Pořád máme rezervy. Za nás klid a pohoda,“ doplňuje navigátor František Tomášek.

Jan Brabec vstoupil do letošního Dakaru s předsevzetím, že zpomalí a nebude bloudit. „Největší radost mi organizátoři udělali tím, že nám zařídili předem vybarvené roadbooky. Ty hodiny malování jsem neměl vůbec rád. Ušetřený čas prospím,“ plánoval si Brabec. A spánek k dobru se bude určitě hodit, protože do dnešní etapy si Honza budík řídil na 3:40. V začátku závodu Brabec plánoval hlavně otestovat, jak bude na extrémní zátěž reagovat jeho operovaná noha. V té má od květnové nehody v africké poušti stále schovaných pár šroubů. Na motorce se ale po rekonvalescenci a poctivém tréninku už zase cítil jistě a spokojeně, i když zatím ještě nejel na 100% výkon. „Klasika, jelo se mi dobře. Jen prvních 100 km jsem se dostával do tempa, protože můj poslední závod byl Dakar 2019. Takže jsem se po roční pauze musel zase hodit do závodního módu. Úvodní 3-4 etapy do toho ještě kvůli noze nebudu šlapat úplně na plno, počkám, co se bude dít. Ale zatím jsem spokojený,“ hlásil Jan Brabec. První etapu tak Honza zvládl projet ukázkově. Pro motorkáře přitom byla kamenitá trať dost drsná, písku bylo minimum a zabrat dostávaly hlavně pneumatiky. Ani s navigací tentokrát Jan Brabec neměl problém a pořadím poskočil na pěknou 34. pozici.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Nikola Kužílková
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí … DOBŘÍŠ Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní … AKTUÁLNĚ Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými … BLESKOVÁ ZPRÁVA Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. … ZAJÍMAVOSTI Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie Kraj přispěje středočeským policistům na minikamery, na speciální komoru na … AKTUÁLNĚ Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek ČSSZ vydala nové instrukce k tomu, jak budou důchodci dostávat valorizační oznámení … AKTUÁLNĚ První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu V sobotu 15. srpna se uskuteční vůbec první Příbramský Pride. Jednodenní komunitní … Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli Manuál je práce. Automat je pohodlí. A podle nové studie z roku 2026 se ten rozdíl … ZAJÍMAVOSTI Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu Sběr lesních plodů a borůvek prospívá nejen peněžence, ale také zdraví. A až se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů Na vybraných autobusových linkách ve středních Čechách by mělo v letech 2028 až 2030 … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz