26. 3. svátek má Emanuel




Macík po životní výhře: Byl to nejsložitější Dakar, pro nás ale byl jednoduchý

22. ledna 2024   (15:49)
Macík po životní výhře: Byl to nejsložitější Dakar, pro nás ale byl jednoduchý
foto: Martin Macík / PR

Čtyřiatřicetiletý jezdec startoval na slavné soutěži podvanácté v kariéře, podesáté jako pilot a domů se poprvé vrátil jako vítěz.


Funkční technika a spolehlivě pracující tým byly podle Martina Macíka základem jeho triumfu na Rallye Dakar v kategorii kamionů. Čtyřiatřicetiletý jezdec startoval na slavné soutěži podvanácté v kariéře, podesáté jako pilot a domů se poprvé vrátil jako vítěz. Na dnešním setkání s novináři vyzdvihl důležitost všech členů týmu MM Technology. Nad budoucností a obhajobou vítězství ale zatím přemýšlet nechce, jisté je, že by příští rok měl usednout do nového modelu vozu Iveco.

"Dakar měl pro nás hned několik nej. Nejen z pohledu tří beduínů, které jsme přivezli, a přivezli jsme je jako tým. Pocity v cíli byly úžasné a nepopsatelné. Za úspěchem byla dlouhá cesta, na kterou se před třiadvaceti lety vydal táta, takže se dá říct, že to bylo dlouhé a vygradované," řekl Macík na dnešní tiskové konferenci v Praze.
"Celý rok jsme se připravovali na to, že chceme být nejlepší. Snažili jsme se odstranit problémy, které jsme měli v minulosti, a podařilo se nám vše vycizelovat," podotkl šéf týmu Martin Macík starší. "Dakarem se zaobírám kontinuálně třiadvacet let, asi jako jediný v Česku. Úspěch je zadostiučinění a završení dlouholeté práce," řekl Macík starší, jenž v minulosti sám rallye jezdil a nyní se v sedlčanském týmu věnuje stavbě a vývoji kamionů.
Macík vyhrál Rallye Dakar s náskokem téměř dvou hodin na Aleše Lopraise. Do čela průběžného pořadí se dostal v 5. etapě a v následující speciální dvoudenní etapě náskok navýšil na více než hodinu.

"Šli jsme si za tím. Jeli jsme si svoje a občas jsme jeli tak rychle, že snad nikdo s kamionem tak rychle jet nemohl," řekl s úsměvem Macík. "Letos si všechno sedlo. Všichni si pamatujeme, co se nám stalo v minulých letech. Zejména v druhé polovině rallye. A byli jsme ostražití, Teď to bylo až divně jednoduché, proto jsme byli první," řekl navigátor František Tomášek.
Macík triumfem navázal na legendárního Karla Lopraise, který si poslední, šestý triumf připsal v roce 2001. "Tak, jako mi loni poté, co jsem byl druhý, říkali, že teď už to jen vyhraju, že to bude lehké, tak teď občas slyším, že teď už to jen vyhraju šestkrát. O tom bych ale nechtěl mluvit. Teď je Dakar hodně rychlý a hodně o štěstí, není to jen o přežití. Musí se sejít všechno, technika je hodně vyrovnaná," podotkl Macík.
O obhajobu se ale pokusí. "Bude to ještě těžší. Člověk v sobě musí najít ambice a odhodlání, protože k tomu, abychom vyhráli, jsme všichni v týmu museli něco obětovat. V mém případě je to spousta energie, spousta času, je to zdraví, rodina a je otázka, do kdy jsme ochotni to dělat. Teď jsem šťastný a naprosto spokojený. Obhajobu ale teď neřeším, to si nechám na později," dodal Macík, jenž již dopředu avizoval, že stávající kamion pojmenovaný Čenda tým po Dakaru prodá. "Už stavíme nový. V dílně máme díly na dva kamiony a první by měl být v dubnu hotový, abychom s ním mohli jet v květnu testovat do Afriky," dodal Macík.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

HOTOVO! Příbram to dokázala. Infarktový obrat, drama v prodloužení a postup do semifinále je doma! HOTOVO! Příbram to dokázala. Infarktový obrat, drama v prodloužení a postup do semifinále je doma! Baník to dokázal! Příbram v třetím čtvrtfinále předvedla obrovskou vůli, když ani … SPORT Sezónu v záchranné stanici Hrachov otevřou sovy: Přijďte 5. dubna podpořit zvířecí pacienty Sezónu v záchranné stanici Hrachov otevřou sovy: Přijďte 5. dubna podpořit zvířecí pacienty Přivítejte jaro v přírodě a nahlédněte do zákulisí záchrany živočichů. V sobotu 5. … Zastupitelstvo města Příbram: sledujte s námi online. Zastupitelstvo města Příbram: sledujte s námi online. Ve středu 25. března od 16:00 se v jednacím sále na náměstí T. G. Masaryka 121 … ON-LINE PŘENOS Hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku po nárazu do stromu Hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku po nárazu do stromu Ve středu 25. března asi hodinu před polednem vyjížděly všechny složky integrovaného … AKTUALIZOVÁNO Středočeské památky zahájí novou sezonu, návštěvníci si připlatí na vstupném Středočeské památky zahájí novou sezonu, návštěvníci si připlatí na vstupném Středočeské památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) vstoupí do nové … AKTUÁLNĚ Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí Ve středu dopoledne mířili hasiči k budově pošty v ulici Gen. R. Tesaříka v Příbrami. … AKTUALIZOVÁNO Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko Stejně jako v předchozích letech se i letos Příbram zapojí do celostátní úklidové akce … NEPŘEHLÉDNĚTE Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník? Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník? Portál pribram.cz je hlavním mediálním partnerem této akce, která se letos koná 19. … ROZHOVOR Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové Po teplém začátku týdne míří do Česka výrazná změna počasí. Teploty ve čtvrtek a v … AKTUÁLNĚ
Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě Během pondělního dopoledne proběhl na Střední odborné škole Dubno atraktivní … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz