11. 8. svátek má Zuzana

Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty

26. ledna 2020   (10:42)
Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty

Moniččina cesta za snem začala před pěti lety v nácvikovém kiosku společnosti Alka o.p.s. Zde se osmělila a naučila se mluvit s cizími lidmi



Nákup potravin, příprava jídla, úklid domácnosti, komunikace s lidmi. Pro zdravého člověka každodenní rutina, pro člověka s handicapem mnohdy ta největší životní výzva. Klientům příbramské organizace Alka o.p.s. se však tyto výzvy daří velmi úspěšně překonávat. To, co pro ně na počátku bylo velkou nástrahou, je dnes běžnou součástí jejich života. Krásným příkladem je Monika, která se i přes své postižení dokázala zapojit do pracovního procesu. Doplňuje zboží v jednom příbramském supermarketu. A jak sama říká, splnila si tím svůj životní sen. Než ke svému snu došla, musela však urazit nepředstavitelný kus cesty.

Velkým přínosem pro ni byla práce v nácvikovém kiosku, kde se celých pět let po sobě, každé pondělí odpoledne, statečně postavila k prodejnímu okénku a obsluhovala příchozí zákazníky. Ona sama za svůj největší úspěch považuje to, že se naučila pracovat s kávovarem. Ve skutečnosti se však především zbavila strachu mluvit s cizími lidmi.

„U Moniky vidím obrovský pokrok v komunikaci, osmělila se. Dnes si již dokáže zařídit vše, co potřebuje. I v procesu hledání práce byla velmi samostatná a spoustu věcí si zorganizovala sama. Zvládla schůzky na úřadě práce, lékařskou prohlídku, zajistila si zdravotní průkaz. My jsme jen dohlíželi, zda je vše v pořádku,“ potvrdila nám Bc. Petra Zemanová, vedoucí služby sociální rehabilitace.

„Také se naučila být flexibilní, přizpůsobit se novým situacím a pomáhat ostatním. Ráda se účastní prodejních trhů i o víkendech,“ dodává pracovnice v sociálních službách Martina Dovolilová.

Za prodejním okénkem kiosku se střídá více jak deset lidí s handicapem. A zájemců o obsluhu zákazníků je čím dál více. Aby se dostalo na každého, musela být dokonce prodloužena otevírací doba. Loni začali klienti nabízet své vlastní nakládané okurky, pečené čaje, sirupy z rýmovníku a heřmánku. Práce v kiosku však zdaleka není jen o prodeji. Klienti asistují u nákupu potřebných surovin, opatřují zboží cenovkami, umisťují ho do regálů a pomáhají při sanitárních úklidech. Se svými výrobky jezdí i mimo „jejich“ prostředí. Potkat je můžete na Korzu Obora a vánočních trzích na Waldorfské škole.

„Pro pracovníky Alky je asi nejtěžší dát klientovi prostor, aby tu věc udělal sám, a to i s rizikem, že to bude špatně. Je potřeba mu zbytečně neumetat cestičku, dát mu prostor i na tu chybu. Naučit ho, že když něco zkazí, nese za to pak následky. Jen tak dochází k učení,“ dodává Petra Zemanová.

Nácvikový kiosek vznikl z bývalé vrátnice nemocničního areálu, ve kterém společnost Alka o.p.s. sídlí. Byl otevřen v květnu 2012 a od té doby má již své pravidelné zákazníky. Ti si sem pro své oblíbené produkty mohou (po předchozí domluvě) zajít i v zimním období, kdy je kiosek uzavřen. Alka totiž přistupuje individuálně nejen ke svým klientům, ale i k lidem zvenčí.

Kiosek nemá přínos jen pro klienty Alky, ale i pro ty, kteří v kiosku nakupují. Mohou totiž na vlastní oči vidět, že lidé s handicapem jsou vlastně stejní jako my všichni. Mají své touhy, radosti a starosti. Po malých krůčcích se tak tvoří vazby k lidem, kteří se dlouhou dobu pohybovali na okraji společnosti. Tento stav se mění velmi pomalu a nácvikový kiosek je unikátní právě tím, že k jeho změně napomáhá.
Nákup potravin, příprava jídla, úklid …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto Alka, o.p.s.








Další články

Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje Letní vedra mohou výrazně ovlivnit pracovní podmínky. Pokud teploty na pracovišti … NEPŘEHLÉDNĚTE Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se … NEPŘEHLÉDNĚTE Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které … AKTUALIZOVÁNO Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím … AKTUÁLNĚ Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy Tento týden přinese převážně slunečné, teplé a suché počasí. Po krátkém ochlazení v … AKTUÁLNĚ Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA Uskupení Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti oznámilo vznik společné kandidátky pro … VOLBY 2026 Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí … DOBŘÍŠ Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní … AKTUÁLNĚ
Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz