19. 1. svátek má Doubravka
Lovecký zámeček v Brdech čeká již roky na rekonstrukci. Situaci zkomplikoval kůrovec

25. prosince 2019   (07:26)
Lovecký zámeček v Brdech čeká již roky na rekonstrukci. Situaci zkomplikoval kůrovec

V zámečku Tři Trubky, který byl prohlášen kulturní památkou, by mělo vzniknout centrum Brd. V objektu přesunutého seníku bude skanzen


Lovecký zámeček Tři Trubky, který stojí uprostřed Brd v údolí řeky Klabavy, se jako jedna z mála staveb na území bývalého vojenského újezdu dochoval dodnes. Spolu s přilehlými pozemky včetně nádrže a vodní elektrárny byl v roce 2014 prohlášen kulturní památkou. Nyní již roky čeká na rekonstrukci. O zamýšleném oživení zámečku informoval již před více než dvěma lety mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. Dosud se však kolem objektu nic neděje.
 
Zeptali jsme se tiskového mluvčího, jaké mají Vojenské lesy a statky se zámečkem plány a kdy by měla plánovaná rekonstrukce začít.
 
„Rádi bychom Zámek Tři trubky zrekonstruovali a v části areálu vybudovali Dům přírody Brdy. Vojenské lesy a statky v současné době hledají vhodný dotační titul pro financování komplexního řešení celého areálu,“ uvedl pro pribram.cz Jan Sotona.
 
V médiích dále uvedl, že jedním z důvodů, proč byla rekonstrukce odložena, je kůrovcová kalamita. Kvůli ní byly pozastaveny všechny investice, které nesouvisejí přímo s provozem podniku.
 
Podle vypracované studie by se v první části expozice měli návštěvníci dozvědět všechny souvislosti vzniku brdské krajiny. Druhá část bude ukazovat, jaké přírodní, kulturní i historické poklady Brdy skrývají. Třetí vysvětlí, proč a jak je třeba zdejší jedinečnou přírodu chránit. Chybět by neměla ani expozice o lesních řemeslech, geologické miniexpozice a nauka o lesní fauně a floře. Multifunkční prostory poskytnou zázemí pro dočasné výstavy a vzdělávání, součástí bude i infocentrum.
 
V širším okolí památkově chráněného objektu pak vznikne několik zón pod širým nebem. Na dvoře hospodářských objektů zámku se počítá s vybudováním venkovních expozičních ploch věnovaných rostlinám na Brdech, živlu voda a jeho zdrojům i využitelnosti. Pod stromy na okolních pozemcích by měla vyrůst stanoviště s interaktivními prvky a v objektu přesunutého seníku skanzen.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Miroslav PavlíkDalší články

Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz