7. 12. svátek má Ambrož

Lovecký zámeček v Brdech čeká již roky na rekonstrukci. Situaci zkomplikoval kůrovec

25. prosince 2019   (07:26)
Lovecký zámeček v Brdech čeká již roky na rekonstrukci. Situaci zkomplikoval kůrovec

V zámečku Tři Trubky, který byl prohlášen kulturní památkou, by mělo vzniknout centrum Brd. V objektu přesunutého seníku bude skanzenLovecký zámeček Tři Trubky, který stojí uprostřed Brd v údolí řeky Klabavy, se jako jedna z mála staveb na území bývalého vojenského újezdu dochoval dodnes. Spolu s přilehlými pozemky včetně nádrže a vodní elektrárny byl v roce 2014 prohlášen kulturní památkou. Nyní již roky čeká na rekonstrukci. O zamýšleném oživení zámečku informoval již před více než dvěma lety mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. Dosud se však kolem objektu nic neděje.
 
Zeptali jsme se tiskového mluvčího, jaké mají Vojenské lesy a statky se zámečkem plány a kdy by měla plánovaná rekonstrukce začít.
 
„Rádi bychom Zámek Tři trubky zrekonstruovali a v části areálu vybudovali Dům přírody Brdy. Vojenské lesy a statky v současné době hledají vhodný dotační titul pro financování komplexního řešení celého areálu,“ uvedl pro pribram.cz Jan Sotona.
 
V médiích dále uvedl, že jedním z důvodů, proč byla rekonstrukce odložena, je kůrovcová kalamita. Kvůli ní byly pozastaveny všechny investice, které nesouvisejí přímo s provozem podniku.
 
Podle vypracované studie by se v první části expozice měli návštěvníci dozvědět všechny souvislosti vzniku brdské krajiny. Druhá část bude ukazovat, jaké přírodní, kulturní i historické poklady Brdy skrývají. Třetí vysvětlí, proč a jak je třeba zdejší jedinečnou přírodu chránit. Chybět by neměla ani expozice o lesních řemeslech, geologické miniexpozice a nauka o lesní fauně a floře. Multifunkční prostory poskytnou zázemí pro dočasné výstavy a vzdělávání, součástí bude i infocentrum.
 
V širším okolí památkově chráněného objektu pak vznikne několik zón pod širým nebem. Na dvoře hospodářských objektů zámku se počítá s vybudováním venkovních expozičních ploch věnovaných rostlinám na Brdech, živlu voda a jeho zdrojům i využitelnosti. Pod stromy na okolních pozemcích by měla vyrůst stanoviště s interaktivními prvky a v objektu přesunutého seníku skanzen.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto Miroslav Pavlík

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz