Lovci můžou po dva měsíce střílet zajíce, podle myslivců je jich málo
1. listopadu 2021 (06:34)
Po dva měsíce mají ode dneška lovci v Česku možnost lovit zajíce. Za poslední myslivecký rok jich ulovili 32.210, meziročně o zhruba čtvrtinu méně, uvedl dříve Český statistický úřad. Myslivecký rok končí vždy posledním březnem.
Počty lovených zajíců dlouhodobě klesají, předloňský rok byl podle údajů statistiků výjimkou. Přes 40.000 zajíců myslivci ulovili kromě předloňska naposledy v roce 2012, kdy jich bylo zastřeleno 55.794. V minulosti se lovilo zajíců daleko více. "Například v roce 1973 odlov na území dnešní ČR činil 1, 214.000 kusů," uvedl již dříve za Českomoravskou mysliveckou jednotu Vlastimil Waic.
Výše odlovu je podle něj ukazatelem početnosti populace. "Stejně jako u ostatní drobné zvěře populace zajíců postupně klesala spolu s intenzifikací zemědělství, scelováním lánů, rušením mezí a remízků, druhy v současnosti pěstovaných plodin," uvedl Waic. Zajícům tak podle něj schází úkryty, které ke svému životu potřebují. "Současná výměra jednodruhových lánů je tak velká, že zajíc v nich není schopen dojít tak daleko, aby vyhledal potravu. Podobný vliv má i pokles biodiverzity, kdy zajícům i na loukách ubývá rostlinných druhů, které jim slouží jako potrava. Významný vliv má také intenzita pohybu lidí v krajině," dodal s odkazem na sběr plodů, jízdu na motocyklech a čtyřkolkách, ale i venčení psů. Kromě psů je podle něj v přírodě i víc ptačích predátorů, kteří zajíce loví.
"Myslivci se snaží populace zajíců podpořit tam, kde je to možné, vypouštěním nových jedinců, budováním napajedel, zřizováním mysliveckých políček pro doplnění potravní nabídky, tlumením predátorů a podobně," dodal. Kde je zajíců málo, tam je podle Waice myslivci neloví. O vypouštění zajíců vznikl dokument, který myslivci letos umístili na svůj youtubový kanál.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla
Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. …
ZAJÍMAVOSTI
Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron
Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé …
AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu
Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili
Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem …
AKTUÁLNĚ
Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem
Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s …
DOPRAVA
Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal...
Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala …
AKTUÁLNĚ
Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů
Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době …
AKTUÁLNĚ
Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy
S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita …
AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem
Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o …
ZAJÍMAVOSTI





