8. 2. svátek má Milada

Loňský rok v Česku byl podle ČHMÚ nejteplejší za 63 let

3. ledna 2024   (16:36)
Loňský rok v Česku byl podle ČHMÚ nejteplejší za 63 let
foto: freepik

Průměrná teplota dosáhla 9,7 stupně Celsia.


Loňský rok byl v České republice nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové průměrné roční teploty v zemi počítat. Průměrná teplota dosáhla 9,7 stupně Celsia, což bylo o 1,4 stupně více než takzvaný normál z let 1991 až 2020. Dosud nejteplejší rok 2018 loňská průměrná teplota překonala o desetinu stupně. U deseti měsíců byla loni průměrná teplota nadnormální. Srážkově byl rok 2023 na území Česka normální, uvedl dnes v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Srážkově bohaté měsíce se loni střídaly s těmi, kdy pršelo či sněžilo málo. Předběžný průměrný roční úhrn srážek 728 milimetrů představuje 106 procent normálu let 1991 až 2020, uvedli meteorologové. Na srážky podle nich byly bohaté zejména duben, srpen, listopad a prosinec, naopak méně jich bylo v květnu a červnu a velmi suché bylo i září, kdy napršelo 18 milimetrů, tedy 30 procent normálu.
Z hlediska průměrné teploty byly všechny loňské měsíce s výjimkou dubna a května nad normálem let 1991 až 2020. Výrazně teplo bylo v lednu, září, říjnu a prosinci. Září bylo zároveň i nejteplejším devátým měsícem v Česku vůbec. Naproti tomu velmi chladný byl duben, kdy bylo podle ČHMÚ v průměru 6,4 stupně. Podle meteorologů jsou ale zveřejněné údaje zatím předběžné a mohou se po doplnění všech informací ještě změnit.
Uplynulý rok se zařadí jako nejteplejší v historii měření také celosvětově, uvedla začátkem prosince meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Nejteplejší rok od počátku měření má za sebou i pražské Klementinum. ČHMÚ v úterý informoval, že loňský rok tam byl spolu s rokem 2018 s průměrnou teplotou 12,8 stupně nejteplejší za posledních 249 let.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Podvod za miliardy. Stovky tisíc kusů elektroniky zmizelo Podvod za miliardy. Stovky tisíc kusů elektroniky zmizelo Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu odhalili obrovský podvod, … Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Maminky z Příbrami a okolí často přemýšlejí, kde přivést své dítě na svět, zda v … Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Město Dobříš se systematicky stává místem, kde umění přirozeně prostupuje každodenním … Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii minulý rok chybělo oproti plánu 444 policistů, předloni to bylo … Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačí vteřina nepozornosti – a klidná cesta do obchodu se může změnit v drama. Právě … Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Prostor kolem krámků na Svaté Hoře je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Nerovný terén, … Nepřehlédněte Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Když člověk brouzdá po brdských hřebenech, jen těžko si představí, že pod jeho kroky … POZNÁVÁME BRDY Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Třebaže teploty stoupají, ve vyšších polohách a na horách sníh leží a ještě nějakou … Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 … AKTUÁLNĚ
Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Příbramáci, pozor. Hledáme místo, kde vám pivo chutná nejvíc. Zapojte se do velké … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz